facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 paź, 2021
- brak komentarzy
Bardzo ciepły początek tygodnia, we wtorek i środę front z opadami na zachodzie, następnie dominacja wyżowej, ale chłodnej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.10.2021r. – 10.10.2021r.

Bardzo ciepły początek tygodnia, we wtorek i środę front z opadami na zachodzie, następnie dominacja wyżowej, ale chłodnej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.10.2021r. – 10.10.2021r.

Wrzesień 2021 za nami. Jego szczegółowe podsumowanie ukaże się około połowy października, ale wstępnie można już napisać, że był to miesiąc ciepły na zachodzie kraju, w normie w centrum i chłodny na wschodzie. Na zachodzie średnia temperatura miesięczna przekroczyła jeszcze letnie 15 stopni C, na wschód od Wisły wyniosła poniżej 13 stopni C. Jednak to właśnie najchłodniejszy wschód okazał się też najbardziej wilgotny.

Na południowym wschodzie spadło nawet ponad 70 mm deszczu, za to najbardziej sucho było w Wielkopolsce i na Ziemi Łódzkiej, ale generalnie cała zachodnia i środkowa część kraju otrzymała sumy opadów znacznie poniżej normy dla września. Póki co, ta tendencja zostanie podtrzymana. Silne wyże nie pozwalają przebić się do Polski masywnym, uwodnionym chmurom frontów atmosferycznych, które kotłują się na zachodzie Europy.

Wprawdzie w środę i czwartek jeden z frontów zdoła wtargnąć nad zachodnie dzielnice kraju, ale jego wędrówka na wschód zostanie wstrzymana przez wyż rosyjski, który do piątku przegoni deszczowe chmury z powrotem. Prognozowane sumy opadów dla regionów, do których dotrze front stale się zmieniają. Obecne odsłony modeli wskazują, że największe opady będą kształtować się na poziomie 10-20 mm, głównie na Dolnym Śląsku i południu Wielkopolski.

Są one bardzo istotne z punktu widzenia jesiennego wysypu grzybów, ale niepokojące są odsłony modeli na przyszły weekend i połowę października, gdyż istnieje groźba wystąpienia silniejszych przymrozków i dalszego braku opadów. Więcej o tym wszystkim tradycyjnie napiszę w piątkowym dolnośląskim komentarzu grzybowym.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 4 października 2021

Na zachodzie Europy znajduje się głęboki niż, którego centrum ulokowało się w pobliżu Wysp Brytyjskich. Jednak nie będzie on mógł przemieszczać się dalej na wschód w głąb Europy przez stacjonujący potężny wyż nad Rosją, dlatego nowy tydzień w pogodzie rozpocznie się pogodnie, jedynie na Pomorzu Zachodnim oraz wybrzeżu środkowym, gdzie zachmurzenie będzie największe, prognozuje się przelotne i symboliczne opady deszczu. Nad resztą kraju dominacja pogodnej, ciepłej i suchej pogody.

Na termometrach odnotuje się od 15-16 stopni C na Pomorzu Zachodnim oraz Podlasiu i 18-19 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, północy, wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie do 20-22 stopni C na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej – do 23-24 stopni C będzie w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na zachodzie i Pomorzu słaby lub całkowicie bezwietrznie, nad resztą kraju chwilami umiarkowany, a na wschodzie i Górnym Śląsku silniejszy, z południa i południowego-wschodu.

Wtorek, 5 października 2021

We wtorek do Polski dotrze bardzo ciepła zwrotnikowa masa powietrza znad północnej Afryki za sprawą niżu, który będzie przemieszczał się nad Niemcami. W pierwszej części dnia wystąpią opady deszczu wyłącznie na Pomorzu, które po południu powinny zacząć zanikać. Na pozostałym obszarze kraju słonecznie i sucho. Temperatury bardzo wysokie jak na początek października. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie prognozuje się 16-18 stopni C,

na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, zachodzie Mazowsza, w centrum, Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu 20-22 stopnie C, natomiast w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce nawet  24-25 stopni C. W rejonie Legnicy i Wrocławia może być jeszcze o 1-2 stopnie C cieplej. Wiatr w całym kraju dość silny z południowego-wschodu, w Karkonoszach pojawi się halny.

Środa, 6 października 2021

W nocy z wtorku na środę nad dzielnice zachodnie wejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu. Do rana obejmie swoim zasięgiem Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Opolszczyznę i środkową część wybrzeża. W tych regionach w nocy nie będzie mniej niż 15-16 stopni C. W dzień front zostanie przyblokowany przez stacjonujący wyż rosyjski i dlatego praktycznie w ogóle nie będzie się mógł przemieszczać. Opady deszczu prognozuje się przede wszystkim w rejonie wybrzeża środkowego i wschodniego przez Wielkopolskę, zachodnie Kujawy po Opolszczyznę i Górny Śląsk.

Po przejściu frontu na zachodzie kraju ochłodzi się – w stosunku do wtorku nawet o 10 stopni C. Tam temperatury maksymalne osiągną poziom 14-15 stopni C. Podobne wartości wskażą termometry na Podlasiu. Najcieplej będzie od Zatoki Gdańskiej i Żuław przez centrum po Małopolskę i Podkarpacie – średnio na poziomie 19-20 stopni C, lokalnie w rejonie Tarnowa 21 stopni C. Wiatr na zachodzie i Pomorzu zacznie słabnąć, na pozostałym obszarze pozostanie silniejszy, zwłaszcza na wschodzie, gdzie pojedyncze porywy będą osiągać 50-55 km/godz., południowy i południowo-wschodni.

Czwartek, 7 października 2021

W czwartek lokalnie na południu oraz w centrum Polski, zwłaszcza w godzinach przedpołudniowych mogą występować opady deszczu. W miarę upływu dnia opady będą zanikać za sprawą rozbudowującego się od wschodu wyżu rosyjskiego. Na termometrach odnotuje się od 13-14 stopni C na północnym wschodzie do 17-18 stopni C na zachodzie. Wiatr na zachodzie słaby, z północy, na wschodzie i w centrum umiarkowany, południowo-wschodni.

Piątek, 8 października 2021

Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tygodnia nad Europą Północną, Środkową i Zachodnią zacznie tworzyć się potężny i rozległy wał wysokiego ciśnienia co najprawdopodobniej będzie zwiastunem dłuższego okresu bez opadów. Piątek w całym kraju zapowiada się słoneczny, ale chłodny, ponieważ ze wschodu za sprawą wspomnianego wyżu będzie napływać suche, polarnokontynentalne powietrze. Na wschodzie i w Małopolsce odnotuje się maksymalnie 12-13 stopni C, cieplej będzie na zachodzie i Pomorzu – do 16-17 stopni C, jednak silniej wiejący wiatr ze wschodu zwiększy odczucie chłodu.

Weekend, 9-10 października 2021

Przyszły weekend zapowiada się podobnie jak mijający, czyli z dużą ilością pogodnego nieba, ale temperatury będą już zdecydowanie niższe. Na wschodzie i w Małopolsce odnotuje się tylko 11-12 stopni C, na zachodzie i Pomorzu będzie cieplej – na poziomie od 14 do 16 stopni C. Za to noce mają być z przymrozkami i to nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości klatki meteorologicznej, czyli dwóch metrów.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.10.2021r. – 10.10.2021r.

06.10.2021r. – godz. 13:05 – faza Księżyca – nów;

06.10.2021r. – godz. 14:04 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 3°12`;

08.10.2021r. – maksimum meteorów z roju Drakonidów (ZHR: zmienne);

09.10.2021r. – godz. 21:37 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 2°45`;

10.10.2021r. – godz. 00:49 – koniunkcja – Markury i Mars w odległości 2°27`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.