facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 06 paź, 2019
- 2 komentarze
Bardzo zimny początek tygodnia, od środy cieplej, z opadami deszczu. Weekend z “babim latem”. Prognoza pogody i optycznie w niebo 07.10.2019r. – 13.10.2019r.

Za nami pierwsza, silna wichura podczas tegorocznej jesieni, która przetoczyła się w poniedziałek i z poniedziałku na wtorek. W całym kraju do wtorku do godziny 18:00, straż pożarna podjęła 6 591 interwencji. Najwięcej działań było prowadzonych na terenie Wielkopolski – 1001, 875 na Ziemi Łódzkiej, 754 na Mazowszu. Jak powiedział rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak aż 5 979 interwencje były związane z silnym wiatrem, a 612 z wypompowaniem wody z zalanych piwnic i dróg. 

Między szóstą rano a czternastą po południu odnotowano 799 zdarzeń związanych z wichurami przechodzącymi nad Polską. 777 interwencji było związanych z silnym wiatrem, a 22 – ulewnymi deszczami. Najwięcej zdarzeń z wtorku odebrano z woj. łódzkiego – 186, mazowieckiego – 109 i wielkopolskiego – 94. „Zgłoszenia te dotyczą przede wszystkim połamanych przez wichurę drzew, które zostały nam zgłoszone. Kilka z nich dotyczyło także uszkodzonych dachów”.

Wiele interwencji to wypadki drogowe, wywołane przez ulewne deszcze i wichury. Kilka z nich to przewrócone samochody ciężarowe. Na A1 wywrócił się TIR z pustą naczepą. Podobnie było na drodze krajowej nr 3 w Lubuskiem. Tam w przewróconą naczepę wjechały samochody osobowe.

W końcu przyszło spore ochłodzenie, która objawia się nam opadami śniegu w górach i przymrozkami nad ranem. Przed nami jeszcze 2-3 dni bardzo zimnej pogody, a następnie ocieplenie i to na tyle duże, że w niektórych regionach kraju zobaczymy ponad 20 stopni C. Przy mieniących się kolorach jesiennych liści, będzie to bardzo przyjemny okres w pogodzie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 7 października 2019

Noc z niedzieli na poniedziałek będzie bardzo zimna. Na wschodzie i południu kraju odnotuje się w przedziale -5/-3 stopni C, lokalnie jeszcze mniej. W dzień będzie także zimno – od 6 stopni C na Suwalszczyźnie i 7-8 stopni C na Warmii i Mazurach, wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu do 9-10 stopni C w centrum i do 11-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej.

W większości kraju utrzyma się małe zachmurzenie z dużą ilością słonecznych chwil, za wyjątkiem Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur, Podlasia, częściowo Kujaw i Mazowsza oraz Lubelszczyzny, gdzie w ciągu dnia, prognozowane są przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Na północnym wschodzie opady mogą być silniejsze. Wiatr w północnej, wschodniej i centralnej części kraju będzie umiarkowany, północno-zachodni, natomiast na krańcach zachodnich i południowych słaby i tam ma być też najpogodniej.

Wtorek, 8 października 2019

Wtorkowy poranek ponownie będzie bardzo zimny z przymrozkami. I ponownie najzimniej będzie na południu – na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich w przedziale  -4/-2 stopni C, a w rejonach podgórskich nawet -7/-5 stopni C. Nad resztą kraju od -1 do 3 stopni C, tylko nad samym morzem ma być nieco cieplej, w przedziale 4-6 stopni C.

Po południu rozpoczną się zmiany w pogodzie. Wiatr zmieni kierunek na południowy i nabierze siły. Będzie wiał umiarkowanie, miejscami dość silnie, w porywach do 55-65 km/godz. W górach zacznie wiać halny, a do zachodnich regionów Polski wkroczy ciepły front, związany z niżem znad Danii, który przyniesie opady deszczu. Do wieczora strefa opadów obejmie większość Polski.

Stosunkowo najlepiej dzień zapowiada się na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Tam zacznie się chmurzyć, ale nie powinno jeszcze padać. Powoli zacznie się ocieplać, chociaż na północy, z wyjątkiem Pomorza Gdańskiego, będzie 7-9 stopni C, w głębi kraju 10-12 stopni C, a na południu, zwłaszcza na terenie Małopolski do 13-14 stopni C.

Środa, 9 października 2019

Nocą z wtorku na środę deszczowy front przejdzie nad całym krajem. Na południu i wschodzie może padać dość intensywnie. Front ten wyprze chłodną masę powietrza arktycznego, dlatego nigdzie nie będzie już przymrozków, a temperatura będzie oscylować na poziomie około 10 stopni C.

W ciągu dnia, aura zacznie się stabilizować, tylko lokalnie na północny i początkowo na południowym wschodzie, a w ciągu dnia na Śląsku i w Małopolsce, możliwe są jeszcze przelotne opady deszczu, nad samym morzem nie wyklucza się również lokalnych burz. Zrobi się cieplej – od 11-12 stopni C na południowym wschodzie, 13-15 stopni C na północy do 16-18 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Wielkopolsce, centrum, na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Wiatr będzie umiarkowany, południowo-zachodni.

Czwartek, 10 października 2019

W czwartek czeka nas pogodowa przeplatanka. Zachmurzenie będzie zmienne i będą występować przelotne opady deszczu, a z uwagi na podwyższoną energię chwiejności termodynamicznej, nie wyklucza się lokalnych i słabych oraz  krótkotrwałych burz. Na termometrach zobaczymy przeważnie w przedziale 12-14 stopni C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany z zachodu.

Piątek, 11 października 2019

W piątek czeka nas kolejna zmiana pogody. Po chłodnym, ale bez przymrozków poranku z temperaturami od 4 do 8 stopni C, Polska zacznie dostawać się od południa pod wpływ wyżu, dzięki czemu będzie coraz pogodniej i cieplej, jedynie na północy mogą jeszcze wystąpić lokalne, niewielkie opady deszczu. Na termometrach od 11-12 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na wschodzie Mazowsza i 13-15 stopni C na przeważającym obszarze kraju, do 16-17 stopni C na zachodzie.

Weekend, 12-13 października 2019

Koniec tygodnia zapowiada się pod znakiem “babiego lata”. Nad Bałkanami i Morzem Śródziemnym rozrośnie się potężny wyż, który będzie sięgał aż do Europy Środkowej i Wschodniej, natomiast niże ulokują się nad wschodnim Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi. Wiatr zmieni kierunek na południowo-zachodni i południowy, co otworzy korytarz bardzo ciepłym masom powietrza z południa. W sobotę, już na znacznym obszarze Polski będzie powyżej 15 stopni C, a w niedzielę, w większości kraju, temperatura przekroczy 20 stopni C. Na zachodzie i południu prognozuje się nawet 22-24 stopnie C. Wszędzie ma być bardzo pogodnie i bez opadów.

OPTYCZNIE W NIEBO 07.10.2019r. – 13.10.2019r.

08.10.2019r. – maksimum meteorów z roju Drakonidów (ZHR: zmienne);

13.10.2019r. – godz. 23:10 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //08 paź 2019

  Witajcie Towarzyszu Pawle:)
  Ano jak my tutaj z Towarzyszami dorwaliśmy nareszcie tego drania Szuwarka i odpowiednio przemówiliśmy mu do rozumu, że deszcz jest dobrem społecznym a nie jego prywatnym to widzicie jak szaleje, teraz chyba przesadza w drugą stronę:)
  Ale przynajmniej grzybów mamy skolko ugodno:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //11 paź 2019

   Otóż to. Opady potrzebne, bo nadal mamy niżówki hydrologiczne. Serdeczności! 😉