facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 kwi, 2017
- brak komentarzy
Bardzo zimny tydzień z atakiem zimy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.04.2017r. – 23.04.2017r.

Kiedy zaczął się kwiecień, piękną, słoneczną i bardzo ciepłą pogodą, wydawało się, że najzimniejsze dni, ze śniegiem i mrozem to już historia w tym roku, co najmniej do listopada/grudnia. Tymczasem specyficzny rozkład układów wysokiego i niskiego ciśnienia spowodował, że rozpoczęła się przeplatanka pogodowa w myśl powiedzenia “kwiecień – plecień”. Ostatnie nadzieje dla ciepła miały miejsce w miniony poniedziałek. Od wtorku rozpoczęło się ochłodzenie, którego apogeum jeszcze przed nami, chociaż już zrobiło się bardzo zimno. Na północy kraju i w górach sypnęło śniegiem.

Nadchodzący tydzień będzie wyjątkowo zimny jak na rozpoczętą właśnie, drugą połowę kwietnia. Wystąpią opady śniegu, miejscami bardzo obfite, a w nocy temperatura spadnie nawet do -5/-8 stopni C. Biorąc pod uwagę zaawansowaną wegetację, w tym kwitnięcie drzew owocowych, należy liczyć się ze stratami. Mogą być one znacznie ponieważ mroźnych nocy może być kilka z rzędu. Nie na taką pogodę czekam w kwietniu i z rozczarowaniem piszę niniejszą prognozę. ;((

Poniedziałek, 17 kwietnia 2017
Po bardzo dynamicznej i zmiennej pogodowo Wielkanocy, w nocy czekają nas liczne rozpogodzenia. Niestety, napływa do nas zimne powietrze arktyczne i należy liczyć się z przymrozkami, nawet ok. -5/-6 stopni C. W dzień na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu i Lubelszczyźnie będzie się chmurzyć, ale padać nie powinno. Na pozostałym obszarze sporo chmur, z pojawiającymi się przejaśnieniami. Wystąpią opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem i śniegu, a na zachodzie i Śląsku, gdzie wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury rozwinie się konwekcja, możliwe są również opady krupy śnieżnej. Gdzieniegdzie zagrzmi. Zimno – od 3-4 stopni C na północnym wschodzie, 7-8 stopni C w głębi kraju do 9-10 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i wschodni, na zachodzie i południu również północno-zachodni.

Wtorek, 18 kwietnia 2017
We wtorek w dalszym ciągu zachmurzenie umiarkowane i duże. Oprócz dzielnic północnych i wschodnich występować będą opady deszczu oraz śniegu. W najbardziej zachmurzonych regionach słupki rtęci wskażą co najwyżej 2-3 stopnie C. Przeważnie jednak będzie od 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu do 7-9 stopni C na zachodzie i południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich.

Środa, 19 kwietnia 2017
W środę o poranku przymrozki niemal w całej Polsce – największy mróz na północnym wschodzie – do -5 stopni C, poza tym od -3 do 0 stopni C. W dzień będzie od 4-5 stopni C na północy do 7-8 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Podkarpaciu. W południowej części kraju przez cały dzień intensywne opady śniegu i śniegu z deszczem, w górach przybędzie do 30-40 cm białego puchu. Poza tym przez cały dzień dość pogodnie, słaba krupa śnieżna będzie padać miejscami na Pomorzu. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.

Czwartek, 20 kwietnia 2017
W czwartek rano niestety mróz, od -6 do -3 stopni C, po południu również będzie bardzo zimno – od 4-5 stopni C na południu i Pomorzu do 6-7 stopni C na zachodzie, Kujawach i Mazurach. Na ogół pogodnie, słaby przelotny śnieg możliwy jest wciąż lokalnie na południu. Wiatr umiarkowany, z północy.

Piątek, 21 kwietnia 2017
W piątek dostaniemy się pod wpływ kolejnego niżu znad Skandynawii. Z północy na południe przemieszczać się będzie front z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, wzrośnie również prędkość wiatru – nad morzem porywy do 80 km/h. Jeśli chodzi o temperaturę, to będzie ona w dalszym ciągu wyjątkowo niska – tylko 4-5 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach i północy Mazowsza do 8-10 stopni C na południu i zachodzie. Przez cały dzień nie powinno padać na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu.

Weekend, 22-23 kwietnia 2017
W sobotę przyjdzie kolejny, zimny niż z obfitymi opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Temperatury od 6/7 stopni C na północy do 10/11 stopni C na południu i południowym-zachodzie. Niedziela bardzo podobna do soboty, miejscami może zagrzmieć. Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, że “rozkapryszony i zwariowany” kwiecień się uspokoi i wreszcie nastanie trwała i ciepła wiosna. W prognozach widać zimną aurę do końca kwietnia. Także majówka stoi pod znakiem zapytania, jeżeli chodzi o ciepłą i spokojną pogodę. Brr!

OPTYCZNIE W NIEBO 17.04.2017r. – 23.04.2017r.

19.04.2017r. – godz. 09:56, faza Księżyca – ostatnia kwadra;

21/22.04.2017r. – maksimum meteorów z roju Lirydów (ZHR:18).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.