facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 lut, 2024
- brak komentarzy
Bardzo zmienna i dynamiczna pogoda, dużo opadów, silny wiatr, ocieplenie, ochłodzenie i ponowne ocieplenie, miejscami z wiosennymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.02.2024r. – 11.02.2024r.

Bardzo zmienna i dynamiczna pogoda, dużo opadów, silny wiatr, ocieplenie, ochłodzenie i ponowne ocieplenie, miejscami z wiosennymi temperaturami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.02.2024r. – 11.02.2024r.

Kończy się kolejny tydzień ze zmienną pogodą, wahaniami ciśnienia, dużym ociepleniem, silniejszymi podmuchami wiatru i zagrożeniem powodziowym w niektórych regionach kraju (zwłaszcza na Mazowszu). To jest wstęp do jeszcze bardziej dynamicznej aury, jaka czeka nas już od początku nowego tygodnia. Będzie sporo opadów, silne wiatry, ponowna “skakanka” ciśnienia oraz nietypowo wysokie wartości temperatury jak na początek lutego. Do tego mogą pojawić się lokalne burze. Za to weekend zapowiada się bardziej pogodny i ciepły.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE I MINIMALNE

Koniec poprzedniego i początek mijającego tygodnia to lekkie starcie termiczne zimniejszego wschodu i cieplejszego zachodu kraju.

Cieplejsze masy powietrza zwyciężyły to starcie i objęły większą część kraju. Nieco chłodniej było na południu i południowym-wschodzie, ale wszędzie notowano dodatnie wartości na termometrach.

Taki stan utrzymywał się przez następne dni, czyli cieplej na zachodzie, chłodniej na wschodzie i południowym-wschodzie.

Sobota “oblała” ciepłem praktycznie cały kraj, ale silniejszy wiatr nie pozwalał w pełni poczuć tego ciepła. Za to noce przynosiły jeszcze przymrozki. Z niedzieli na poniedziałek najniższą temperaturę zanotowała stacja w Jeleniej Górze, tj. -7,8 stopnia C.

Podczas następnych nocy stolicą przymrozków było Zakopane, gdzie zanotowano -7 i -7,5 stopnia C.

Kolejne noce były cieplejsze, zwłaszcza noc z czwartku na piątek, gdzie w Zakopanem zanotowano tylko -0,7 stopnia C.

(2) OPADY

Mijający tydzień w pierwszej części był bardziej suchy, w drugiej wilgotniejszy. Początek tygodnia przyniósł niewiele opadów.

W środkowej części tygodnia padało przede wszystkim w północnych regionach Polski.

Za to druga część tygodnia przyniosła więcej opadów na przeważającym obszarze kraju. Nie były to jakieś wielkie sumy, ale i tak tegoroczny luty wystartował na wilgotno.

Także weekend upływa pod znakiem opadów, chociaż ich charakter jest przelotny i obejmują one stosunkowo niewielkie fragmenty kraju.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 5 lutego 2024

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał rozległy niż, który znad Skandynawii przesunie się nad europejską część Rosji. Dla odmiany nad Europą Południową i Zachodnią będzie zalegał rozległy i silny ośrodek wysokiego ciśnienia, który zapewni dominację słonecznej i bardzo ciepłej jak na początek lutego pogody. U nas nad północne regiony dotrze chłodniejsze powietrze polarnomorskie z północnego-zachodu, pozostała część kraju pozostanie w zasięgu cieplejszych mas powietrza z zachodu.

Dzień z przewagą całkowitego zachmurzenia i opadów deszczu zapowiada się na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, Dolnym i Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, centrum, na południu Mazowsza, Roztoczu, Podkarpaciu, a po południu również na Kujawach, Pomorzu Gdańskim oraz na środkowym Mazowszu i Lubelszczyźnie. W wielu miejscach opady będą miały umiarkowane lub silniejsze natężenie.

Przed południem przelotne opady deszczu wystąpią na Pomorzu Gdańskim, częściowo Kujawach, Warmii, Mazurach, Mazowszu, Podlasiu oraz Lubelszczyźnie. Oprócz deszczu pojawią się tam również opady śniegu z deszczem, śniegu i krupy śnieżnej. W przerwach między opadami można liczyć na przejaśnienia i rozpogodzenia. Lokalnie może zagrzmieć. W miarę upływu dnia opady będą tam zanikały, a na północnym wschodzie kraju jest szansa na większe przejaśnienia i rozpogodzenia.

Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni C na Suwalszczyźnie oraz 3-4 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu, 5-7 stopni C prognozuje się dla Pomorza Gdańskiego, północnej i wschodniej Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza, Lubelszczyzny i Roztocza, 8-9 stopni C na Podkarpaciu do 10-12 stopni C na Ziemi Lubuskiej, południu i zachodzie Wielkopolski, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Wiatr od Pomorza Zachodniego i Wielkopolski, po Lubelszczyznę umiarkowany, poza tym dość silny i silny porywisty, w porywach do 75 km/h, na wschodzie podczas przechodzenia zjawisk konwekcyjnych do 90 km/h, północno-zachodni.

Wtorek, 6 lutego 2024

We wtorek Polska dostanie się pod wpływ ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem, którego centrum znajdzie się nad Danią, niemiej na południu kraju nastąpi stabilizacja pogody, gdyż tam nasunie się niewielki klin podwyższonego ciśnienia, ale nie na długo. Za ciepłym frontem atmosferycznym z zachodu zaczną napływać znacznie łagodniejsze masa powietrza polarnomorskiego.

Przez cały dzień pochmurno i deszczowo będzie na Pomorzu, w środkowej i północnej Wielkopolsce oraz na Mazowszu, Kujawach, Warmii, Mazurach, Podlasiu, a przed południem opady będą występować również w centrum, na południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich i na Lubelszczyźnie. W przedniej część frontu ciepłego, a więc początkowo na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, a przez większość dnia na Podlasiu wystąpią opady deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, chwilami opady te będą obfite.

Natomiast na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, a w drugiej części dnia również na południu Wielkopolski, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza i Roztoczu pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, a opady będą zanikać. Temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni C na samych krańcach północno-wschodnich, 4-6 stopni C będzie w głębi woj. pomorskiego oraz na wschodzie woj. warmińsko-mazurskiego, 7-8 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, północy i wschodzie Mazowsza,

9-10 stopni C na wybrzeżu środkowym, Kujawach, w centrum, na zachodzie, południu i w centrum Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Roztoczu, 10-12 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Kujawach, Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Lokalnie w regionach podgórskich może być jeszcze cieplej. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny i porywisty, południowo-zachodni i zachodni, tylko na północnym wschodzie południowy i południowo-wschodni, przez większość dnia umiarkowany.

Środa, 7 lutego 2024

Dla odmiany w środę przez Polskę będzie przemieszczać się z północnego-zachodu w głąb kraju chłodny front atmosferyczny z opadami. Za tym frontem zaczną napływać zimniejsze masy powietrza znad Arktyki. Dzień zapowiada się pochmurny, z opadami deszczu, na północy przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śnieg. Jedynie w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przez większość dnia powinno być jeszcze pogodnie i sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym lub dużym. Im bliżej godzin wieczornych, tym większe zachmurzenie i również tam zacznie padać deszcz.

Na północy Polski, tj. na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz Suwalszczyźnie najwyższe temperatury zostaną odnotowane w godzinach porannych, czyli na poziomie 6-8 stopni C. Po przejściu frontu temperatury zaczną systematycznie spadać. Na pozostałym obszarze kraju będzie jeszcze ciepło – na poziomie od 8 do 11 stopni C, a w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu 12-13 stopni C. Wiatr dość silny, chwilami silny i porywisty, w porywach do 70-80 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na północy naszego kraju stopniowo słabnący i skręcający na północno-zachodni i północny.

Czwartek, 8 lutego 2024

W czwartek Polska dostanie się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia, który zaciągnie chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego morskiego, przez co temperatury obniżą się o kilka stopni. O poranku w wielu regionach pojawi się lekki kilkustopniowy mróz, a na wschodzie i Pomorzu Gdańskim wystąpią opady śniegu. W ciągu dnia czeka nas przewaga pogodnych chwil, jedynie przed południem na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, na Podlasiu, Mazowszu i Lubelszczyźnie wystąpią przelotne opady śniegu.

Pod wieczór w regionach zachodnich, systematycznie zacznie wzrastać zachmurzenie, które będzie zapowiedzią zbliżającego się ciepłego frontu atmosferycznego, który wejdzie nad nasz kraj w nocy z czwartku na piątek i przyniesie kolejną porcję opadów – początkowo śniegu przechodzącego w deszcz oraz ponowne ocieplenie, którego kulminacja przypadnie na weekend.

W ciągu dnia na termometrach prognozuje się od -3/-2 stopni C na Podlasiu, około -1/1 stopnia C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach i północy Mazowsza, 2-4 stopnie C zanotuje się na przeważającym obszarze kraju do 5-6 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, skręcający na południowo-wschodni.

Piątek, 9 lutego 2024

W piątek nasz kraj dostanie się pod wpływ kolejnego niżu, tym razem znad Wysp Brytyjskich, który przyniesie opady deszczu, miejscami o umiarkowanym i dość silnym natężeniu, a na północnym wschodzie początkowo również deszczu ze śniegiem i śniegu. Za to temperatury poszybują do góry, ponieważ za ciepłym frontem zaczną napływać z południa bardzo ciepłe masa powietrza.

Na przeważającym obszarze Polski na termometrach odnotuje się temperatury powyżej 10 stopni C, ale nad naszym krajem zaznaczy się dość duży termiczny podział. I tak słupki rtęci wskażą maksymalnie od -1/0 stopni C na krańcach północno-wschodnich, na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza będzie od 4 do 7 stopni C oraz na poziomie 12-14 stopni C na zachodzie, Śląsku i w Małopolsce (lokalnie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej może być nawet 15-16 stopni C). Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Weekend, 10-11 lutego 2024

Przyszły weekend zapowiada się nietypowo ciepło, a do tego pojawi się szansa na przewagę słonecznej aury, przez co będzie można poczuć pierwsze większe podmuchy wiosny. W całym kraju na termometrach prognozuje się dwucyfrowe wartości na termometrach – od 10-12 stopni C na północy do 15-17 stopni C w głębi kraju. Noce również na plusie i wszędzie bez przymrozków. Wiatr umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. Nie dajmy się jednak zwieść namiastce wiosny, bowiem druga połowa lutego może nas zaskoczyć opadami śniegu i całodobowym mrozem. Taki scenariusz już widzą niektóre modele w najnowszych odsłonach.

OPTYCZNIE W NIEBO 05.02.2024r. – 11.02.2024r.

08.02.2024r. – godz. 08:52 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 4°07;

09.02.2024r. – godz. 00:25 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°05;

09.02.2024r. – godz. 23:59 – faza Księżyca – nów;

11.02.2024r. – godz. 02:45 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°38.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.