Aktualności Z życia wzięte

Bezpłatne przejazdy MPK dla dużych rodzin – od 13 stycznia.

FOT. MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA
FOT. MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA

z10166956Q,Kuznica

Od 13 stycznia rodziny wielodzietne korzystające z programu „Pomoc dla rodzin wielodzietnych 2+3 i jeszcze więcej” mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i pociągami  Regio Przewozów Regionalnych i osobowymi Kolei Dolnośląskich w granicach administracyjnych Wrocławia. W grudniu radni miejscy przyjęli projekt prezydenta Wrocławia w tej sprawie. W mieście z programu korzysta około 4500 rodzin. 

Od kilku miesięcy w Urzędzie Miejskim trwały prace nad wprowadzeniem nowej taryfy na bilety komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych. Na sesji 22 grudnia miejscy radni zdecydowali o wprowadzeniu zmian, które obowiązują od 13 stycznia (początkowo mówiło się o feriach zimowych). Za okazaniem ważnej Karty Rodzina Plus uczestnicy Programu mogą korzystać z:

  • bezpłatnych przejazdów środkami wrocławskiej komunikacji miejskiej na wszystkich liniach, również na liniach, funkcjonujących na mocy porozumień międzygminnych, których numery rozpoczynają się cyfrą 9… (na całej ich długości), dla rodziców i opiekunów prawnych w soboty, niedziele i święta, natomiast dla dzieci w wieku od 4 do 24 roku życia (jeżeli się uczą) we wszystkie dni tygodnia;
  • bezpłatnych przejazdów w granicach administracyjnych Wrocławia (obszar ograniczony stacjami kolejowymi oznaczonymi nazwą Wrocław), w pociągach Regio Przewozów Regionalnych i w pociągach osobowych Kolei Dolnośląskich, dla rodziców i opiekunów prawnych w soboty, niedziele i święta, natomiast dla dzieci w wieku od 4 do 24 roku życia (jeżeli się uczą) we wszystkie dni tygodnia.

Przed zaproponowaną zmianą dzieci i młodzież miały uprawnienie do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej w soboty, niedziele i święta,

Trzeba mieć Kartę Rodzina Plus

Warunkiem korzystania z bezpłatnych przejazdów będzie Karta Rodzina Plus, którą posiadają rodziny wielodzietne uczestniczące w programie „Pomoc dla rodzin wielodzietnych 2+3 i jeszcze więcej”. Karta wydawana jest dzieciom i dorosłym. Podczas kontroli biletów, karta jest ważna z dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. legitymacja szkolna w przypadku dzieci, dowód osobisty lub paszport w przypadku osób pełnoletnich).

Program „Pomoc dla rodzin wielodzietnych 2+3 i jeszcze więcej”

Do Programu „Pomoc dla rodzin wielodzietnych 2+3 i jeszcze więcej” można przystąpić w Centrum Pracy Socjalnej i Rodziny, ul. Strzegomską 6 pok. 26 (parter),

  • w poniedziałek, środę i piątek, w godz. 8.00 – 15.00, we wtorek w godz. 11.00 – 15.00, we czwartek w godz.9.00 – 17.00. Tel./fax (071) 78 23 595, 78 23 594; e-mail: Wiesława Gdeczyk – koordynator programu wieslawa.gdeczyk@mops.wroclaw.pl, centrum.psr@mops.wroclaw.pl

Wymagane dokumenty :

  • dowody osobiste rodziców/opiekunów prawnych,
  • akty urodzenia dzieci do wglądu,
  • PESELE dzieci,
  • zaświadczenie, aktualną legitymację lub inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki dla dzieci powyżej 18 roku życia,
  • rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka – stosowny dokument potwierdzający fakt umieszczenia dzieci w pieczy zastępczej.

Pomoc dla rodzin wielodzietnych

Wstępnie o planach wprowadzenia nowej taryfy na bilety komunikacji miejskiej dla rodzin wielodzietnych informował w kwietniu 2015 r. radnych Rady Miejskiej Wrocławia dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w trakcie obrad Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Budżetu i Finansów przy okazji referowania sprawozdania z realizacji programu pomocy dla rodzin wielodzietnych „2 + 3 i jeszcze więcej”.

– Oferta dotyczy rodzin, które przystąpiły bądź przystąpią do programu pomocy dla rodzin wielodzietnych „dwa plus trzy i jeszcze więcej” – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Uzasadnienie uchwały: Zmiana ma na celu zmniejszenie obciążenia budżetu rodzin, zwłaszcza tych ze słabą kondycją materialną (ok. 22% wrocławskich rodzin wielodzietnych wymaga wsparcia pomocy społecznej). Przyznanie ww. prawa przyczyni się do obniżenia kosztów utrzymania dzieci, zwłaszcza tych w wieku szkolnym, które dojeżdżają do placówek oświatowych, niejednokrotnie znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania. Wprowadzenie ww. praw będzie również wpływało na efektywniejsze korzystanie z form pomocy, oferowanych przez gminę w ramach Programu „2+3 i jeszcze więcej”, a tym samym na zwiększenie szans rozwojowych dzieci i młodzieży z rodzin wielodzietnych. Działania te wpisują się w ogólnopolską polityką wspierania rodzin wielodzietnych, poprzez nadawanie im uprawnień, mających wpływ na ich sytuację ekonomiczną, oraz promowania modelu rodziny wielodzietnej i jej pozytywnego wizerunku.

Źródło: www.wroclaw.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.