facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 31 lip, 2018
- 3 komentarze
Bukowińskie dożynki z moim wystąpieniem o drzewach – zapowiedź.

W dniu 26 sierpnia 2018 roku w Bukowinie Sycowskiej odbędą się dożynki, na które zostałem zaproszony i na których będę miał przyjemność i zaszczyt opowiedzieć o bukowińskich lasach i drzewach. Temat, który przygotowałem brzmi: „Unikatowe drzewa w Bukowinie Sycowskiej i okolicy -wybrane okazy”. Zaprezentuję 10. wyjątkowych pereł dendroflory. Będą to kolejno:

1) KLON SREBRZYSTY “BUKOWIANIN” (obwód pierśnicowy 443 cm)

2) DĄB SZYPUŁKOWY “POLNY WÓDZ” (obwód pierśnicowy 478 cm)

3) “SFATYGOWANY” DĄB SZYPUŁKOWY (obwód pierśnicowy 585 cm)

4) “PODWÓJNA” TOPOLA BIAŁA (obwód pierśnicowy 512 cm)

5) BUK ZWYCZAJNY “OKO LASU” (obwód pierśnicowy 390,50 cm)

6) LIPA DROBNOLISTNA “BAŚNIOWA STARUSZKA” (obwód pierśnicowy 713 cm)

7) BRZOZA BRODAWKOWATA WYRASTAJĄCA Z WIERZBY KRUCHEJ

8) ALEJA DĘBOWA NA KRÓLEWSKIEJ WOLI

9) “GUZOWATA” BRZOZA BRODAWKOWATA (obwód pierśnicowy 313 cm)

10) DĄB SZYPUŁKOWY “KLASYK” (obwód pierśnicowy 423,50 cm)

Jednym z celów mojego wystąpienia jest chęć zwrócenia lokalnej społeczności na otaczające piękno i niezwykłość tamtejszej dendroflory. Ile razy mieszkańcy Bukowiny i okolicznych wiosek przechodzą obok unikatowych okazów drzew, nie za bardzo zwracając na nie uwagę? 

Tymczasem niezwykłe drzewa, często rosną na widoku. Mam nadzieję, że moje wystąpienie spotka się z pozytywnym przyjęciem i zaszczepi wśród uczestników, chęć odkrywania bukowińskich terenów z uwagi na wspaniałą przyrodę i drzewa.

Będę mówić zarówno o skarbach przyrodniczych Bukowiny i sąsiednich wiosek, jak również o różnorodności wśród drzew i to w obrębie tego samego gatunku. Dąb rosnący na otwartej przestrzeni wygląda zupełnie inaczej niż dąb rosnący na terenach podmokłych w zwarciu i otoczeniu innych drzew. Będzie to też świetna okazja, aby bliżej poznać mieszkańców Bukowiny. Wprawdzie znam kilka osób, ale większości mieszkańców nie. Liczę, że na dożynkach to się zmieni. ;))

Cały program dożynek znajduje się na stronie Parafii Rzymskokatolickiej w Bukowinie Sycowskiej: https://www.parafiabukowinasycowska.pl/nadchodzace-wydarzenia oraz tutaj: Dożynki-Bukowina-Sycowska-program

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //03 sie 2018

  Witajcie Towarzyszu Lenart
  W związku z Waszym wystąpieniem na dożynkach w Bukowinie mamy dla Was zadanie specjalne. Po prostu objedźcie to bukowińskie towarzystwo z góry na dół za brak zainteresowania głosowaniem na drzewo roku. Cóż to ma znaczyć?! Niecałe trzysta głosów a gmina Bukowina ilu ma mieszkańców? Chyba troszkę więcej. Chyba damy im szansę poprawy w przyszłym roku ale nie chciałbym być w ich skórze jak znowu będzie krewa:)
  Pozdrawiam serdecznie
  Darz Grzyb Przyjacielu:)
  Ps. Aha i nie zakotwiczcie tylko na tych dożynkach u Towarzysza Mieczysława bo jak zaczniecie promować bukowińskie widłaki i lepidendrony to boję się, że nie bardzo Wam uwierzą:)

  • Paweł Lenart //10 sie 2018

   Szukam pozytywnej strony tej sytuacji. Przynajmniej mieszkańcy dowiedzieli się, jaką perełkę mają na stacji, a ja im opowiem i pokażę jeszcze kilka innych. 😉