facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 lip, 2019
- brak komentarzy
Burzowa i miejscami niebezpieczna połowa tygodnia. Później ochłodzenie, słonecznie i sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.07.2019r. – 04.08.2019r.

Susza pogłębia się, chociaż – paradoksalnie – były w tym tygodniu takie miejsca w kraju, gdzie (bardzo lokalnie) doszło do prawdziwych “oberwań chmury”, które spowodowały mnóstwo podtopień i powodzie błyskawiczne. Chyba najbardziej spektakularna burza przeszła wczoraj nad Katowicami, gdzie odnotowano rekordowy opad deszczu.

Jak podaje Meteomodel: “Nad Katowicami przeszła dziś wyjątkowo silna burza z obfitymi opadami deszczu, których intensywność dochodziła miejscami do 18 mm/10 minut. W ciągu godziny spadło od 74 mm opadu, a wg systemu telemetrii IMGW-PIB całkowity opad osiągnął 82.7 mm. Jeśli dane te zostaną potwierdzone w depeszy z 18UTC, będzie to oznaczać największy opad dobowy w historii pomiarów na tej stacji”.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/ulewa-w-katowicach/

Za to zachód Europy dosłownie “gotował” się w tym tygodniu. “Zgodnie z przypuszczeniami historyczne rekordy ciepła Belgii i Holandii nie oparły się niezwykłej fali upałów, która dziś, jutro i pojutrze panować będzie nad Francją, krajami Beneluksu oraz zachodnią częścią Niemiec. Na tę chwilę w Belgii notowano maksymalnie 40.3°C (dotychczasowy rekord 38.8°C z 1947 i 2015), a w Holandii 39.2°C (dotychczasowy rekord 38.6°C z 1944). Wszystko wskazuje na to, że ponownie model ICON nie zawiódł, a to może oznaczać, że jutro czeka nas dzień historyczny, gdy rekordy pobite zostaną ponownie, także i w Niemczech. Rekordowo ciepło ma być również w stolicy Francji” – stan na 24.07.2019 r.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/absolutne-rekordy-ciepla-w-belgii-i-holandii/

“Niemcy trzeci dzień z rzędu biją swój dotychczasowy rekord sprzed 2019. Wczorajsza wartość 42.6°C została uznana. MetOffice zgłasza rekord absolutny (Cambridge, 38.7°C), będzie on weryfikowany” – stan na 26.07.2019 r.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/rekordy-3/

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

W Polsce zapowiada się gorący i burzowy początek tygodnia. Wraz z rozpoczęciem się sierpnia ma przyjść ochłodzenie, ale niestety nadal będzie sucho. Jedyną przerwę w tej niekorzystnej aurze mają przynieść najbliższe doby z burzami i opadami deszczu.

 

Poniedziałek, 29 lipca 2019

Na początku nowego tygodnia prawie w całym kraju, za wyjątkiem obszarów nadmorskich, będzie gorąco i upalnie – temperatura wzrośnie do 30-32 stopni C, a na Ziemi Lubuskiej, na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w centrum i na Mazowszu będzie jeszcze goręcej, nawet 33-34 stopnie C. Na wybrzeżu z powodu wiatru znad Bałtyku będzie chłodniej, maksymalnie do 21-24 stopni C. Z rana będzie przeważać słoneczna aura, jedynie na północnym wschodzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu.

Za to po południu za wyjątkiem dzielnic północnych, tj. Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia, energia chwiejności termodynamicznej wyraźnie wzrośnie, na południu do 2000 J/kg, co spowoduje rozwój gwałtownych burz z ulewnym deszczem, silnym i porywistym wiatrem oraz gradem. Prognozy przestrzegają przed możliwością wystąpienia tzw. powodzi błyskawicznych.

Wtorek, 30 lipca 2019

W wielu regionach Polski, także noc z 29 na 30 lipca będzie niespokojna – burze będą kotłować się w dzielnicach zachodnich, południowych i centralnych. Jednocześnie będzie ciepło, w przedziale 17-20 stopni C. Jedynie na Pomorzy Gdańskim będzie o kilka stopni chłodniej. W ciągu dnia będzie sucho i pogodnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz częściowo na Mazowszu (tylko na Żuławach możliwe będą przelotne opady deszczu lub lokalne burze).

Nad resztą kraju, a w szczególności na zachodzie i południu rozwiną się chmury, które przyniosą dużo opadów i burz. Burze ponownie mogą być gwałtowne, z intensywnymi opadami i wiatrem do 75 km/godz. Za wyjątkiem wybrzeża i Zatoki Gdańskiej, gdzie wiatr będzie wiać z kierunku północno-zachodniego i temperatura wzrośnie maksymalnie do 20-23 stopni C, termometry wskażą około 28-30 stopni C. Lokalnie w Polsce centralnej będzie jeszcze cieplej. Wiatr z północy, umiarkowany.

Środa, 31 lipca 2019

W środę dzielnice północne, środkowe i wschodnie zaczną dostawać się pod wpływ wyżu znad Bałtyku, który przyniesie sporo pogodnego nieba, ale zrobi się trochę chłodniej, zwłaszcza nad morzem, gdzie prognozuje się maksymalnie 20 stopni C. Podobne wartości na termometrach będą na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, chociaż tam może być o kilka stopni cieplej, do 21-23 stopni C.

Nad resztą kraju będzie powyżej 25 stopni C, tylko lokalnie na zachodzie kraju, gdzie mogą występować opady deszczu od samego rana, nieco chłodniej. Oprócz tego opady deszczu i burze wystąpią na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Śląsku, Małopolsce i Podkarpaciu. Istnieje prawdopodobieństwo, że pod wieczór dotrą również do centrum kraju. Wiatr z północy i północnego-wschodu, umiarkowany.

Czwartek, 1 sierpnia 2019

Z początkiem nowego miesiąca czeka nas zmiana pogody – nad zachodnim Atlantykiem rozrośnie się potężny wyż, który zacznie wypychać deszczowe niże nad Skandynawię i Rosję. Z tego powodu temperatura w całym kraju się wyrówna, ale będzie chłodniej – nad morzem maksymalnie 18-20 stopni C, na wschodzie, południu oraz w centrum cieplej – do 25-27 stopni C. W wielu regionach mogą wystąpić przelotne deszcze i burze, ale zjawiska nie powinny być gwałtowne. Wiatr z północy, słaby i umiarkowany.

Piątek, 2 sierpnia 2019

W piątek prognozuje się pogodę zmienną, na przemian pochmurną i słoneczną z lokalnymi, przelotnymi opadami deszczu i burzami. Jednak przeważać ma sucha aura. Temperatura wyniesie od 20-21 stopni C na północy, 22-24 stopnie C w centrum kraju do 25-26 stopni C na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Wiatr nadal z północy i północnego-zachodu, maksymalnie z umiarkowaną siłą.

Weekend, 3-4 sierpnia 2019

W pierwszy weekend sierpnia zaczniemy dostawać się pod wpływ wyżu znad Rosji. Temperatury wyniosą od 20-22 stopni C na północy do 24-26 stopni C w głębi kraju. Zrobi się pogodnie i sucho. Niektóre prognozy wskazują, że ten wyż będzie nas okupować nawet przez cały sierpień, czasami tylko “wpuszczając” lokalne burze i opady deszczu. Dla wysuszonej na wiór, znacznej części kraju to kiepskie prognozy…

OPTYCZNIE W NIEBO 29.07.2019r. – 04.08.2019r.

31.07.2019r. – godz. 22:50 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 0°35`;

01.08.2019r. – godz. 05:10 – faza Księżyca – nów;

01.08.2019r. – godz. 22:47 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 1°37`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.