facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 sty, 2017
- brak komentarzy
Cały arsenał zjawisk pogodowych – od ulew, śnieżyc, burz i silnego wiatru po siarczyste mrozy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.01.2017r. – 08.01.2017r.

Szaleństwo sylwestrowe za nami. Warto zobaczyć, co pogoda przygotowuje dla nas w pierwszym tygodniu Nowego Roku. Patrząc dzisiaj za okno, kiedy przy bezchmurnym niebie i bardzo słabym wietrze, można cieszyć się promieniami styczniowego Słońca, aż trudno uwierzyć prognozom pogody, które wieszczą w najbliższych dniach cały wysyp arsenału meteorologicznego. Dosadniej – czeka nas pogodowy armageddon. Będą wichury, ulewy, śnieżyce, tęgi mróz i skoki ciśnienia. Atak zimy, chociaż miejscami szybki i intensywny, będzie krótki – kilkudziesięcio-godzinny. W kolejnym tygodniu wrócą temperatury z pogranicza późnej jesieni i przedzimia. Warto jeszcze wspomnieć o niesamowitych zdjęciach Maćka Józefowicza – Tazoka, który ostatnio udał się do górskiej, przyrodniczej “wystawy jubilerskiej”. Jej nieprawdopodobne wyroby uwiecznił w swoim obiektywie. ;))

Poniedziałek, 2 stycznia 2017
Nowy tydzień przywita nas wędrującym frontem atmosferycznym z północnego-zachodu na południowy wschód z opadami śniegu i śniegu z deszczem. Najpóźniej, bo dopiero po południu, rozpada się w Małopolsce i Podkarpaciu. Poranek będzie tam jeszcze pogodny i mroźny. W drugiej części dnia na Pomorzu pojawi się dość silna konwekcja. Słupki rtęci będą oscylować w granicach 0-2 stopni C, najcieplej w rejonie Tarnowa, na krańcach zachodnich i na wybrzeżu – 3-4 stopnie C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami silniejszy, do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Wtorek, 3 stycznia 2017
Wtorkowy poranek będzie pogodny i mroźny. Na znacznym obszarze kraju będzie co najmniej -5 stopni C. W ciągu dnia od zachodu zacznie nasuwać się front związany z wędrującym nad Bałtyk niżem wtórnym. Na Pomorzu wystąpią opady deszczu, a na Pojezierzu Pomorskim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku śnieg z deszczem i śnieg. Na wschodzie, południu oraz w centrum pogodnie i sucho. Temperatura maksymalna od -2/0 stopni C na wschodzie, w centrum, Górnym Śląsku, Kujawach i Pojezierzu Pomorskim do 2-3 stopni C na zachodzie i wybrzeżu.

Środa, 4 stycznia 2017
W nocy z wtorku na środę rozpocznie się silne załamanie pogody. Nad Bałtyk nasunie się głęboki niż, a związany z nim system frontów przyniesie bardzo intensywne opady: na północy i zachodzie deszczu i deszczu ze śniegiem, a w głębi kraju mokrego śniegu. Intensywnym opadom towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr osiągający 80 km/h, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę w ciągu dnia sporo chmur, na południu i wschodzie intensywny śnieg (wzrost pokrywy śnieżnej o 10 cm), a na pozostałym obszarze wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury dojdzie do rozwoju konwekcji głębokiej – wystąpią opady najróżniejszego rodzaju – od deszczu po śnieg i grad, a w wielu regionach wystąpią burze. Temperatura maksymalna od 0-1 stopni C na Górnym Śląsku, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 2-3 stopnie C w głębi kraju do 4-5 stopni C na zachodzie. Wszędzie silny i porywisty wiatr, do 65-80 km/h, na wybrzeżu do 90-100 km/h, zachodni, na północy i zachodzie skręcający na północno-zachodni i zachodni.

Czwartek, 5 stycznia 2017
Po środowym koktajlu i bigosie pogodowym, przyjdzie zima w pełnej krasie. Śnieg i to chwilami mocno, sypać będzie na Pomorzu, Kujawach, w centrum, w zachodniej Małopolsce i na Śląsku. Najsłabsze opady lub ich brak na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich. Tam pokaże się sporo słońca. Temperatura maksymalna od -10/-11 stopni C na Suwalszczyźnie, -8/-6 stopni C na Mazurach i Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Górach Świętokrzyskich, ok. -5 stopni C w centrum do -4/-2 stopni C na zachodzie, jedynie na wybrzeżu i przy granicy z Niemcami -1/0 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, z północy.

Piątek, 6 stycznia 2017
W piątek o poranku wystąpią silne spadki temperatury, przede wszystkim na wschodzie kraju, gdzie odnotuje się poniżej -15 stopni C. Na pozostałym obszarze od -12 do -6 stopni C. W dzień sporo słońca, chociaż na wybrzeżu i zachodzie chmur zacznie stopniowo przybywać i mogą wystąpić słabe i przelotne opady śniegu. Bardzo zimno, od -12/-10 stopni C na wschodzie i w Małopolsce, -8/-5 stopni C w centrum do -3/-1 stopni C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie z północnego-zachodu, poza tym południowy.

Weekend, 7-8 stycznia 2017
W weekend rozpocznie się przebudowa sytuacji meteorologicznej. W sobotę od zachodu wejdzie front, który zacznie wypierać mroźne powietrze nad dzielnice wschodnie. Front przyniesie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, zwłaszcza na zachodzie i wybrzeżu, gdzie w ciągu dnia słupki rtęci pokażą od 3 do 5 stopni C. Na wschodzie i południu sobota jeszcze z kilkunastostopniowym mrozem, ale w niedzielę i tam się ociepli do około zera stopni C. Wzrośnie też prędkość wiatru.

OPTYCZNIE W NIEBO 02.01.2017r. – 08.01.2017r.

02.01.2017r. – godz. 07:59, koniunkcja Księżyc – Wenus w odległości – 1°51,

03.01.2017r. – godz. 03:56, koniunkcja Księżyc – Neptun w odległości – 0°23,

03.01.2017r. – godz. 06:36, koniunkcja Księżyc – Mars w odległości – 0°14,

05.01.2017r. – godz. 19:47, faza Księżyca – 1 kwadra,

06.01.2017r. – godz. 04:15, koniunkcja Księżyc – Uran w odległości – 3°06.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.