Aktualności Pogoda

Chłodny front przyniesie burze (miejscami gwałtowne), opady, silny wiatr i duże ochłodzenie. Cieplej i pogodniej od czwartku/piątku. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.08.2021r. – 22.08.2021r.

Chłodny front przyniesie burze (miejscami gwałtowne), opady, silny wiatr i duże ochłodzenie. Cieplej i pogodniej od czwartku/piątku.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.08.2021r. – 22.08.2021r.

Na przeważającym obszarze kraju mijający tydzień zapisuje się w pogodzie całkiem spokojnie w porównaniu do poprzednich, jednak w nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano silniejsze zjawiska burzowe, zwłaszcza w części Polski południowej i wschodniej, a także w środku tygodnia, miejscami na wschodzie i północy. Dodatkowo dzisiaj, lokalnie na wschodzie i południowo-wschodnich krańcach Polski wystąpiły punktowe, izolowane burze z silniejszymi opadami deszczu, gradu i podmuchami wiatru.

Zatem pierwsza połowa sierpnia za nami, a druga połowa przed nami. To czas, kiedy coraz ważniejsze stają się prognozy pogody dla grzybiarzy, gdyż od jej przebiegu w końcówce miesiąca i podczas pierwszej dekady września zależy, czy wystąpią korzystne warunki dla ukształtowania się jesiennego wysypu grzybów. 

Prognozę pogody dla Europy na nadchodzącą jesień opracowali Amerykanie z AccuWeather. Według niej, m.in. przewiduje się mniej niżów w nadchodzących miesiącach w środkowo-północnej części Europy, zwłaszcza w drugiej połowie jesieni, co przyniesie korzystne warunki dla zbiorów od południowej Anglii do Polski. Niestety to nie jest dobra wiadomość dla Polski zachodniej oraz wschodnich Niemiec, ponieważ te obszary doświadczyły tego lata niedoborów opadów, a sytuacja bliżej zimy ma systematycznie ulegać pogorszeniu.

Natomiast modele numeryczne (w tym prognoza ECMW) wskazują, że po połowie sierpnia zapanują ujemne anomalie temperatury w Europie Zachodniej i Środkowej, a nadejście ochłodzenia będzie poprzedzone przejściem aktywnego frontu burzowego, który najwięcej opadów ma przynieść w Polsce południowej, częściowo w centralnej i wschodniej. I dalej – według prognoz w okresie od 16 do 23 sierpnia nie zabraknie opadów, ale wciąż przede wszystkim na wschodzie, północy i południu Polski.

Jeżeli ten pesymistyczny scenariusz ziści się to faktycznie może wystąpić problem z terminowym ukształtowaniem się jesiennego wysypu grzybów na zachodzie kraju. Zobaczymy, jak te prognozy będą się miały do stanu faktycznego. Nieco lepsze prognozy na wrzesień przedstawia IMGW, według którego opady na większości terytorium kraju będą się kształtowały w pobliżu normy wieloletniej. Znacznie więcej na temat grzybowych rozważań i szansy na terminowy wysyp napiszę 3 września, w pierwszym tegorocznym dolnośląskim komentarzu grzybowym.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Na początku nowego tygodnia przez Polskę z zachodu na wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny związany z zatoką niskiego ciśnienia znad Francji. Przed frontem przejściowo napłynie do Polski gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego, ale za nim zacznie napływać dużo chłodniejsze – polarnomorskie z zachodu.

W związku z tym wystąpią korzystne warunki do rozwoju silnych burz, głównie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w centrum, na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu. W wymienionych regionach oprócz bardzo wysokiej energii chwiejności termodynamicznej sięgającej 1500-2300 J/kg wystąpi również silny przepływ powietrza: DLS 0-6 km wyniesie 15-20 m/s, SRH 150-250 m2/s2, LLS ok. 7-10 m/s.

W takim środowisku mogą tworzyć się dobrze zorganizowane układy burzowe, a nawet superkomórki burzowe z ulewnymi opadami deszczu, bardzo silnym wiatrem o prędkości 90-100 km/godz. oraz gradem do 2-3 cm średnicy. Najchłodniej będzie na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej, gdzie chłodny front przejdzie w godzinach przedpołudniowych – tam prognozuje się maksymalnie 22-24 stopnie C, po południu temperatura zacznie spadać. Nad resztą Polski będzie jeszcze gorąco lub upalnie – na poziomie od 27-29 stopni C do 30-31 stopni C na południu. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silny i porywisty, południowy i południowo-zachodni, po przejściu frontu skręcający na zachodni.

Wtorek, 17 sierpnia 2021

We wtorek, po przejściu chłodnego frontu, zdecydowanie ochłodzi się, gdyż nad Polskę napłynie masa powietrza polarnomorskiego. Najmocniej będzie to odczuwalne na Pomorzu i Warmii, gdzie oprócz najmniejszych wartości na termometrach we znaki da się bardzo silny zachodni i południowo-zachodni wiatr oraz częste opady deszczu, wzdłuż wybrzeża prognozowane są także także burze. Tu temperatura wyniesie maksymalnie 16-18 stopni C.

Na pozostałym obszarze kraju pojawi się więcej słonecznych chwil i nie powinno już padać, a na termometrach odnotuje się od 18 do 21 stopni C. Najcieplej będzie na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr zachodni i południowo-zachodni – na południu Polski będzie umiarkowany, nad resztą kraju dość silny, a na północy silny i porywisty, wzdłuż wybrzeża porywy wiatru mogą osiągać 80-90 km/godz., w głębi Pomorza, na Kujawach, w Wielkopolsce, północy Mazowsza i Warmii do 55-65 km/godz.

Środa, 18 sierpnia 2021

W środę czeka nas kontynuacja chłodnej jak na połowę sierpnia pogody. Najbardziej pochmurny i deszczowy dzień zapowiada się na północy Polski, gdzie podczas ciągłych opadów deszczu i przy silnym wietrze odnotuje się maksymalnie 15-17 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach.

W pozostałych regionach kraju będzie więcej pogodnych i słonecznych chwil. W ciągu dnia zacznie się też przejaśniać na Pomorzu Zachodnim. Na termometrach odnotuje się przeważnie 20-22 stopnie C. W północnych, zachodnich i środkowych dzielnicach naszego kraju wciąż będzie wiał dość silny wiatr z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich, do 55-65 km/godz., a na wybrzeżu nawet 80-90 km/godz.

Czwartek, 19 sierpnia 2021

W czwartek pogoda zacznie się stabilizować, ale jeszcze nie wszędzie, ponieważ na północy naszego kraju, zwłaszcza na Pomorzu prognozuje się przewagę zachmurzenia i przelotne opady deszczu. Poza tym nastąpi zdecydowana zmiana pogody, czyli będzie więcej słonecznych chwil, natomiast na południu kraju i na Lubelszczyźnie prognozuje się już dominację słonecznej pogody.

Stopniowo zacznie się też ocieplać. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu odnotuje się 18-20 stopni C, w głębi kraju 21-22 stopnie C, najwyższe wartości na termometrach odnotuje się na południu kraju – tu temperatury będą na poziomie 23-24 stopni C. Wiatr wciąż z zachodu i południowego-zachodu, ale zacznie stopniowo słabnąć.

Piątek, 20 sierpnia 2021

Piątkowy poranek będzie rześki i przypomni nam o zbliżającej się jesieni, ponieważ na przeważającym obszarze kraju odnotuje się około 10 stopni C. W dzień zacznie się szybko ocieplać, a na termometrach odnotuje się od 19-20 stopni C na krańcach północno-zachodnich do 24-26 stopni C na południu naszego kraju.

W tym dniu będzie dominować słoneczna i sucha pogoda, jedynie w ciągu dnia, lokalnie na zachodzie i północy nastąpi wzrost zachmurzenia aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz, ale nie będą to zjawiska silne i ograniczą się do niewielkich obszarów.

Weekend, 21-22 sierpnia 2021

Według aktualnych prognoz pogody, przyszły weekend zapowiada się pod znakiem ciepłej, słonecznej i suchej pogody, a na termometrach odnotuje się od 20-22 stopni C nad morzem do 23-25 stopni C na przeważającym obszarze kraju, jednak na południu będzie jeszcze o kilka stopni cieplej, w niedzielę nawet 28-29 stopni C. 

OPTYCZNIE W NIEBO 16.08.2021r. – 22.08.2021r.

19.08.2021r. – godz. 05:28 – koniunkcja – Merkury i Mars w odległości 0°04`;

20.08.2021r. – Jowisz  opozycji;

21.08.2021r. – godz. 01:56 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 3°37`;

22.08.2021r. – godz. 09:19 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 3°45`;

22.08.2021r. – godz. 14:02 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.