facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 mar, 2021
- brak komentarzy
Chłodny/zimny tydzień ze zmienną pogodą. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.03.2021r. – 21.03.2021r.

Chłodny/zimny tydzień ze zmienną pogodą.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.03.2021r. – 21.03.2021r.

Marzec to miesiąc przejściowy od zimy do wiosny. Charakteryzuje się on dużą zmiennością pogodową, chociaż w historii pomiarów meteorologicznych, odnotowano zarówno marce bardzo ciepłe ze znaczną przewagą wiosennego ciepła (np. marzec 2014, 2017), jak i marce z typowo zimową pogodą (np. marzec 2013), gdzie o bliskości wiosny przypominały nam tylko dłuższe dni.

Tegoroczny marzec, jak na razie zapisuje się pod znakiem bardzo zmiennej pogody. W mijającym tygodniu mieliśmy zarówno cieplejsze i pogodniejsze chwile, jak i pochmurne, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet samego śniegu. Odnotowano też pierwsze, wiosenne burze. O porankach występowały liczne przymrozki. Na dokładkę pojawił się zimny, dokuczliwy, dość silny wiatr.

Chociaż chciałoby się zimniejszą aurę pożegnać już na dobre, pogoda rządzi się swoimi prawami i szykuje nam kolejne ochłodzenie. O ile początek tygodnia będzie jeszcze dość względny (jednak na pewno bez wiosennego szaleństwa), to około czwartku zacznie się ochładzać, a weekend będzie po prostu bardzo zimny, jak na początek astronomicznej wiosny, jednak bardziej pogodny niż poprzednie dni.

Prawdopodobnie do końca marca nie zobaczymy na termometrach temperatur, które odnotowano pod koniec lutego, a więc może się okazać, że dopiero kwiecień przyniesie większy podmuch wiosny i ponowne przekroczenie 20 stopni C i to też nie wiadomo, czy od razu na początku miesiąca czy nieco później. 

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 15 marca 2021

Na początku nowego tygodnia rozpocznie się przebudowa pola barycznego nad Europą. Nastąpi osłabienie cyrkulacji strefowej przez powstanie rozległego wyżu nad wschodnim Atlantykiem i Wyspami Brytyjskimi, ale napływające do Polski powietrze z północnego-zachodu nie będzie jeszcze bardzo zimne. Pogoda będzie zmienna. Słoneczne chwilę będą przeplatać się z pochmurnymi. Za wyjątkiem Lubelszczyzny i dzielnic południowo-wschodnich, prognozuje się przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej.

Najwięcej opadów konwekcyjnych będzie nad regionami zachodnimi, gdzie swój wpływ zaznaczy niż nad zachodnim Bałtykiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 4-5 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i Podlasiu, oraz 6-8 stopni C w głębi kraju do 9 stopni C lokalnie na południu oraz Mazowszu i Lubelszczyźnie. Wiatr będzie słabszy niż w ostatnich dniach, nieco silniejszy jedynie na zachodzie i północy.

Wtorek, 16 marca 2021

We wtorek na zachodzie i Pomorzu już od samego rana będą występować opady deszczu i deszczu ze śniegiem, ponieważ nad tymi regionami znajdzie się front atmosferyczny. Temperatura pozostanie dodatnia. Nad resztą kraju wystąpią rozpogodzenia, ale zrobi się zimno. W ciągu dnia na zachodzie i Pomorzu odnotuje się w przedziale 4-5 stopni C, a w Kotlinach Sudeckich zaledwie 2 stopnie C.

Na wschodzie, głównie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie cieplej, do 6-9 stopni C. W ciągu dnia będą występować dość liczne, przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej, bardziej ciągłe opady będą występować na zachodzie, tam też opady deszczu będą przechodzić w opady deszczu ze śniegiem, a w Kotlinach Sudeckich również samego śniegu. Wiatr słaby i umiarkowany, z północy i północnego-zachodu.

Środa, 17 marca 2021

W środę niż, który znad Bałkanów dotrze nad Morze Czarne przyniesie więcej wilgoci z frontu okluzji na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i wschodzie Małopolski – w tych regionach prognozuje się występowanie opadów deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Miejscami opady mają być intensywne. Temperatura maksymalna wzrośnie do 2-3 stopni C, a w Bieszczadach będzie około 0 stopni C.

Nad resztą kraju pogodowa przeplatanka, czyli słońce na zmianę z chmurami, a przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej będą się pojawiać na Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i lokalnie w centrum kraju. Temperatura wzrośnie maksymalnie do 4-6 stopni C, ale o poranku w wielu regionach będzie około 0 stopni C lub wystąpią kilkustopniowe przymrozki. Wzrośnie też prędkość zimnego wiatru z północy.

Czwartek, 18 marca 2021

W czwartek czeka nas pogłębienie się ochłodzenia. Od zachodniej i północnej Skandynawii po Wyspy Brytyjskie i Atlantyk powstanie potężny i rozległy obszar wysokiego ciśnienia, który zacznie zaciągać z dalekiej północy zimne arktyczne powietrze.

Prawdopodobnie w czwartek jeszcze go tak mocno nie odczujemy, ale na termometrach odnotuje się tylko od 2-4 stopni C na wschodzie, w Małopolsce i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 5-7 stopni C na zachodzie. Wskutek zwiększenia pionowego gradientu temperatury pojawi się sporo opadów przelotnych – będzie to głównie śnieg, ponieważ izoterma 0 st. C będzie znacznie poniżej 1000 m n.p.m. Wiatr z północy, słaby i umiarkowany.

Piątek, 19 marca 2021

Piątkowy poranek w wielu regionach Polski będzie mroźny, a dodatkowo wystąpią opady śniegu. W ciągu dnia czeka nas ponowna przeplatanka słonecznych chwil z pochmurnymi, miejscami z lokalnymi opadami śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie w przedziale 4-5 stopni C na południu i zachodzie. W pozostałych regionach, zaledwie w przedziale od 1 do 3 stopni C. Wiatr z północy, zimny, chwilami umiarkowany.

Weekend, 20-21 marca

Początek astronomicznej wiosny zapowiada się pogodnie, ale bardzo zimno. Nad ranem w wielu regionach kraju temperatura będzie spadać poniżej -5 stopni C, a w ciągu dnia odnotuje się od 2-4 stopni C na północy i wschodzie do maksymalnie 6-8 stopni C na zachodzie, Śląsku oraz w Małopolsce.

Dopiero po 23 marca modele numeryczne wskazują na napływ znacznie cieplejszych mas powietrza. Jednak odsłony modeli, odnośnie pogody na przełomie marca/kwietnia wskazują na ponowne, głębokie ochłodzenie. Czyli na zdecydowane rozkręcenie się wiosny musimy jeszcze trochę poczekać.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.03.2021r. – 21.03.2021r.

17.03.2021r. – godz. 04:37 – koniunkcja – Księżyc i Uran w odległości 2°31`;

19.03.2021r. – godz. 19:25 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 1°52`;

20.03.2021r. – godz. 10:37 – początek astronomicznej wiosny;

21.03.2021r. – godz. 15:42 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.