facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 lut, 2019
- brak komentarzy
Chociaż luty, nie trzeba kuć buty. Prognoza pogody i optycznie w niebo 11.02.2019r. – 17.02.2019r.

Meteomodel.pl wstępnie podsumował miesiąc styczeń 2019 roku. “Wstępna analiza danych za styczeń 2019 wskazuje, że charakteryzował się on średnią anomalią temperatury równą +0.09K względem okresu referencyjnego 1981-2010. Najwyższe anomalie (> +1.0K występowały w województwie zachodniopomorskim). We wschodniej części kraju styczeń był lekko chłodny z anomaliami spadającymi miejscami poniżej -1.0K względem ww. okresu referencyjnego.

Niskie anomalie temperatury notowano również na Podhalu. W Zakopanem średnia temperatura stycznia wyniosła -5.3°C przy normie wieloletniej równej -3.7°C. Na szczytach górskich było jeszcze chłodniej: Kasprowy Wierch miał średnią stycznia równą -10.4°C przy normie równej -7.5°C”.

Średnie temperatury stycznia były przeważnie ujemne, tylko w zachodniej części kraju plasowały się powyżej 0°C osiągając miejscami +1°C (+1.2°C Szczecin, +1.5°C Świnoujście)”.

Źródło: https://meteomodel.pl/BLOG/styczen-2019-wstepnie/

Tymczasem zbliżamy się do połowy lutego, a zima przebiega łagodnie, chociaż nocne spadki temperatur, jakie notowano w mijającym tygodniu, nie dawały podstaw do jakichkolwiek wątpliwości, że obecnie rządzi zimna pora roku. Za to w dzień, można było już poczuć delikatny powiew przedwiośnia.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

W najbliższym tygodniu, butów nie będzie trzeba kuć pomimo, że mamy luty. ;)) Kilkugodzinny incydent zimowy przypadnie na wtorek, a w pozostałych dniach, dominować będzie ciepła jak na luty pogoda, często pochmurna i z opadami.

Poniedziałek, 11 lutego 2019
Na początku nowego tygodnia będziemy pod wpływem dość głębokiego niżu z centrum nad Bałtykiem, a z zachodu na wschód przejdzie chłodny front atmosferyczny, który przyniesie trochę opadów – na ogół deszczu, które na północy kraju będą przechodzić w deszcz ze śniegiem, a pod koniec dnia również w śnieg. Przejaśnień będzie niewiele i prognozowane są one głównie w godzinach popołudniowych na wschodzie i południu.

Temperatura maksymalna od 3-4 stopni C na Pojezierzu Pomorskim i 5-6 stopni C w głębi kraju do 8-9 stopni C na Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Jednak silnie wiejący wiatr, osiągający w wielu regionach prędkość w porywach do 60-65 km/godz., a na wybrzeżu nawet do 80 km/godz. z kierunku zachodniego i południowego-zachodniego znacznie obniży temperaturę odczuwalną.

Wtorek, 12 lutego 2019
We wtorek zaczniemy dostawać się pod wpływ klina wyżowego znad północno-wschodniej Francji, ale ten wyż, wraz z niżem znad zachodniej Rosji, sprowadzi z północnego-zachodu zimniejsze powietrze. W województwach wschodnich i południowych możliwe będą niewielkie i przelotne opady śniegu, w regionach podgórskich – gdzie konwekcja będzie najsilniejsza – opady mogą być intensywne. Lokalnie może nawet zagrzmieć. Najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń prognozuje się dla Pomorza, w zachodniej Warmii, Kujawach, w centrum, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej – w tych regionach w ogóle nie powinno padać.

Z rana wystąpi lekki przymrozek na poziomie od -2 do 0 stopni C. Natomiast w ciągu dnia temperatura wyniesie od 1-2 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskim i Górnym Śląsku, 3-4 stopnie C w centrum i na Pomorzu do 5 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i zachodzie Wielkopolski. Wiatr nadal będzie dość silny i porywisty, w porywach do 60-65 km/godz., północno-zachodni.

Środa, 13 lutego 2019
O poranku większy mróz wystąpi na wschodzie, lokalnie w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, gdzie temperatura spadnie do -7/-4 stopni C, ale jednocześnie będzie tam najpogodniej, miejscami bezchmurnie. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku mrozu nie będzie, ale za to wystąpią opady śniegu przechodzącego w deszcz. Opady przyjdą wraz z ciepłym frontem atmosferycznym związanym z układem niżowym znad Skandynawii. W miarę upływu dnia, front ten będzie przemieszczać się w głąb kraju, przynosząc ocieplenie i opady – najpierw śniegu, później deszczu.

Natomiast na wschodzie i południowym wschodzie powinna przeważać sucha i słoneczna pogoda. Po południu przestanie padać i rozpogodzi się na północnym zachodzie. Temperatura wzrośnie do maksymalnie 0-2 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, 3-5 stopni C na Górnym Śląsku, w centrum i zachodzie Warmii do 6-9 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr południowo-zachodni i zachodni, umiarkowany.

Czwartek, 14 lutego 2019
Czwartek zapowiada się dość ponury, czyli przeważać ma duże zachmurzenie i wystąpią słabe opady deszczu i mżawki. Za to temperatury będą zdecydowanie na plusie i wyniosą od 3-4 stopni C na wschodzie do 7-9 stopni na zachodzie C. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany.

Piątek, 15 lutego 2019
W piątek bez większych zmian pomimo, że znajdziemy się pod wpływem wyżu, którego ośrodek znajdzie się nad Polską. Jednak duża wilgotność powietrza sprawi, że błękit nieba zasłonią niskie chmury. W wielu miejscach, na dokładkę, prognozuje się wystąpienie mgieł. Temperatura wciąż bardziej listopadowa niż lutowa i wyniesie od 3-4 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 7-9 stopni C na zachodzie i wybrzeżu. Nawet noce nie powinny przynosić przymrozków.

Weekend, 16-17 lutego 2019
Weekend połowy miesiąca zapowiada się raczej pochmurno, bez większych opadów, z niewielką dawką Słońca, mglisto, ale w dalszym ciągu ciepło, czyli z temperaturami w przedziale 3-9 stopni C. Jednak niedziela – według wstępnych prognoz, może nam sprawić dużą niespodziankę dzięki słonecznej aurze i bardzo przyjemnych (do 10 stopni C na południowym-zachodzie) temperaturach.

OPTYCZNIE W NIEBO 11.02.2019r. – 17.02.2019r.

12.02.2019r. – godz. 23:25 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.