facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 lis, 2015
- 2 komentarze
Chwila spokoju i… nadciągnie IWAN.

00004945b_03CIMG5245CIMG5246CIMG5247

Dzisiaj, mieliśmy w kraju bardzo dynamiczny pogodowo dzień. Prognozy pogody, sprawdziły się. Już w nocy, pierwsze burze, pojawiły się na zachodzie kraju. Mapka z portalu Twoja Pogoda, ukazuje nam, gdzie dzisiaj błyskało i zagrzmiało. Do tego dochodził silny i bardzo silny wiatr, miejscami także ulewny deszcz. Można było zaobserwować, rzadko spotykane o tej porze roku, chmury szelfowe i efektownie przemieszczające się opady wraz z silnymi prądami zstępującymi. Jak komuś jeszcze brakowało wrażeń, to pod koniec krótkiego dnia, w wielu miejscach kraju, pojawiły się przepiękne tęcze. Jedną z nich, zaobserwowałem we Wrocławiu.

Największe wichury przechodziły na wybrzeżu, gdzie pojedyncze porywy osiągały miejscami 100 km/h. Oficjalnie na stacji meteorologicznej w Ustce odnotowano 94 km/h. Mocno wiało jednak także w głębi kraju. W Legnicy 94 km/h, w Elblągu i Tarnowie 90 km/h, w Gdańsku 87 km/h, w Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Mławie i Koszalinie 83 km/h. Gdzie indziej maksymalne porywy kształtowały się w granicach 70-80 km/h, a najsłabiej wiało dziś na wschodzie, ok. 60-65 km/h.

Obecnie, mamy spokojną noc. W wielu miejscach przejaśniło się na tyle, że można bez problemu oglądać pierwszą kwadrę listopadowego księżyca. Jednak już jutro, nadciągnie nad Gotlandię,  dynamiczny układ niskiego ciśnienia “Iwan”, który będzie miał wpływ na pogodę w Polsce.

Tym razem najsilniejszy wiatr spodziewany jest na północnym – zachodzie i północy kraju (ze szczególnym uwzględnieniem gmin nadmorskich), gdzie wyliczenia modeli GFS oraz UMPL wskazują na maksymalne porywy dochodzące nawet do 85-100 km/h. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, ponownego wystąpienia zjawisk burzowych. Prawie w całym kraju, mogą wystąpić opady deszczu, najsilniejsze na północy do 20 litrów wody na m2.

Wzmożona czujność ponownie wskazana.

CIMG5249CIMG5250

 

 

 

 

 

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //19 lis 2015

  Wczoraj wszedłem do lasu i… Po krótkim czasie zauważyłem, że tak wieje, iż myślałem, że zaraz sosny się połamią – tak je wyginało. Zrobiłem szybko w tył zwrot i wróciłem do samochodu. Pojechałem, gdzie są niższe drzewa i tam było spokojniej.

  • Admin //19 lis 2015

   To była słuszna decyzja Tomku. Łamiące się drzewo pod wpływem wiatru, spada niczym grom z jasnego nieba. Kilka razy w życiu, widziałem to na własne oczy. Czasu na ucieczkę, praktycznie nie ma.