facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 mar, 2022
- 2 komentarze
Cieplej i pogodnie, w środku tygodnia trochę chmur i opadów. Koniec tygodnia pogodny i zimny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.03.2022r. – 20.03.2022r.

Cieplej i pogodnie, w środku tygodnia trochę chmur i opadów. Koniec tygodnia pogodny i zimny.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.03.2022r. – 20.03.2022r.

Marcowe wyże na dobre zagościły na Europą Środkową, przynosząc dużo pogodnego nieba, z coraz mocniej operującym Słońcem, ale – z uwagi na napływ zimnych kontynentalnych mas powietrza, noce są bardzo zimne, zwłaszcza w południowej i wschodniej części kraju. Jak było zimno podczas ostatnich nocy, można zobaczyć na mapie rozkładu temperatur w Polsce.

Cytując gospodarzy Meteoprognozy.pl: “Napłynęło suchsze powietrze, zrobiło się chłodniej, ale w całej Polsce jest bezchmurnie. Notujemy najwyższe wartości usłonecznienia w tym roku, sięgające ponad 11 godzin. Rześkie powietrze napływa z kierunku północno-wschodniej Europy. Weekend minie dalej z blokadą wyżową, ale wiatr zacznie wiać nieco bardziej z południa. Powoli zaczną rosnąć temperatury maksymalne, ale nocami mróz dalej będzie dawał o sobie znać. Na opady jest szansa dopiero w połowie przyszłego tygodnia.”

“Marcowe wyżowe noce potrafią być mroźne. W Tyliczu na południu Małopolski temperatura spadła do niemal -20 stopni. Widać wpływ suchego kontynentalnego powietrza jakie napływa ze wschodu. Nawet na zachodzie wszędzie temperatury były ujemne.
Najniższe zmierzone temperatury w sieci IMGW-PIB”:

-19,9°C Tylicz małopolskie
-19,7°C Poronin małopolskie
-19,5°C Wysowa małopolskie
-19,1°C Komańcza podkarpackie
-15,7°C Jakuszyce dolnośląskie
-13,4°C Białowieża podlaskie

Źródło i mapy: Meteoprognoza.pl

Źródło: IMGW

Z jednej strony, cieszymy się dużą ilością Słońca po ciemnych i pochmurnych tygodniach zimy. Z drugiej strony, wyższa temperatura i duże ilości pogodnego nieba przy umiarkowanym wietrze sprawiają, że ziemia będzie wysuszać się w bardzo szybkim tempie. Tym bardziej, że zimą nie było pokrywy śnieżnej, która mogłaby uzupełnić braki w bilansie wodnym po suchej jesieni. W związku z tym może pojawić się duży problem z pierwszymi zasiewami, podobnie, jak to miało miejsce, np. dwa lata temu. Niepokojąco wygląda sytuacja również w głębszych warstwach gleby – na głębokości od 100 do 289 centymetrów – która zwłaszcza w regionach Polski zachodniej i centralnej nie przekracza już 40-50 proc.

Skutki rozpoczynającej się posuchy, widoczne są już gołym okiem. Nie wiadomo, czy marcowa pogodna aura to pewnego rodzaju “odreagowanie” pogody po dynamicznym lutym, czy początek dłuższego i niepokojącego trendu. Jeżeli przyjąć najnowszą długoterminową prognozę pogody, opracowaną przez IMGW na miesiące kwiecień-lipiec 2022, jako pewny scenariusz pogodowy, to nie ma powodu do zmartwień, bowiem – według niej, najbliższe miesiące mają upłynąć w normie pod kątem opadów. 

KWIECIEŃ 2022: “Miesięczna suma opadów atmosferycznych w południowej części kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północy możliwa suma opadów powyżej normy wieloletniej.” MAJ 2022: “Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.”

CZERWIEC 2022: “Na wschodnich i południowo wschodnich krańcach kraju możliwa suma opadów powyżej normy.” LIPIEC 2022: “Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.” Cała prognoza pogody dostępna jest pod linkiem: https://www.imgw.pl/wydarzenia/imgw-pib-eksperymentalna-prognoza-dlugoterminowa-temperatury-i-opadu-na-kwiecien-2022-r

Na ile sprawdzą się powyższe prognozy pogody, tradycyjnie okaże się podczas jej przebiegu w poszczególnych miesiącach. A przed nami zapowiada się kolejny tydzień zdominowany przez wyże, chociaż w środku tygodnia pojawi się zachmurzenie i trochę opadów. Na początku tygodnia, będą docierać do nas cieplejsze masy powietrza, które przyniosą wiosenne temperatury, przede wszystkim w zachodniej części kraju, natomiast pod koniec tygodnia, który jednocześnie przyniesie początek astronomicznej wiosny, upłynie w zimnej, polarno-kontynentalnej masie powietrza z silnymi, miejscami dwu-cyfrowymi przymrozkami w nocy.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 14 marca 2022

Na początku nowego i zarazem ostatniego tygodnia kalendarzowej zimy, centrum wyżu znad Europy Środkowej, który zapewnia nam bezchmurną aurę w ostatnich dniach, przesunie się nad Bałkany. We współpracy z głębokimi niżami, które wirują nad Północnym Atlantykiem zacznie sprowadzać do Polski cieplejsze masy powietrza z południa. Zatem poniedziałek zapowiada się słoneczny, jedynie początkowo na Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, a lokalnie również w północnej części Mazowsza (zwłaszcza w pierwszej części dnia), chmur będzie więcej, ale szybko ustąpią na rzecz pogodnego nieba.

Po południu pojawi się więcej chmur piętra wysokiego i średniego na zachodzie, a po wieczór na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku możliwe jest wystąpienie niewielkich, przelotnych opadów deszczu. Poranek będzie zimny i mroźny, jednak w ciągu dnia szybko zacznie się ocieplać i odnotuje się od 4-5 stopni C na Podlasiu, Warmii, Mazurach oraz północnym Mazowszu i 7-8 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej, na pozostałych obszarach Mazowsza i na Lubelszczyźnie, do 10-11 stopni C w centrum i na południowym wschodzie.

Najcieplej, do 12-13 stopni C wskażą termometry na Pomorzu Gdańskim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr w zachodniej połowie kraju będzie silniejszy, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku chwilami porywisty, w porywach do 60 km/godz., w województwach wschodnich i centralnych umiarkowany, na ogół będzie wiał z kierunków południowych i południowo-wschodnich, na Dolnym Śląsku skręcający na południowo-zachodni.

Wtorek, 15 marca 2022

We wtorek na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza będzie przeważać słoneczna pogoda. Nad resztą kraju zachmurzenie wrośnie, natomiast na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku pojawią się opady deszczu. Na termometrach prognozuje się od 6-7 stopni C na północnym wschodzie, 8-10 stopni C na Pomorzu i 11-12 stopni C w centrum i na Lubelszczyźnie, do 13-15 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni, na zachodzie skręcający na wschodni i południowo-wschodni.

Środa, 16 marca 2022

Nocą z wtorku na środę, na południu oraz w centrum Polski prognozowane są opady deszczu, które nad ranem w regionach podgórskich i w górach zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Na chwilę obecną dokładnie nie wiadomo, dokąd wyż wpuści front z opadami i czy będą one silniejsze czy raczej symboliczne. W ciągu dnia opady stopniowo zaczną zanikać i pojawią się przejaśnienia.

Najchłodniej będzie w regionach południowych – na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz wybrzeżu odnotuje się od 5 do 7 stopni C, a na samych krańcach południowych ma być jeszcze chłodniej – na poziomie 2-3 stopni C. Na pozostałym obszarze słupki rtęci wskażą 8-10 stopni C, tylko na wschodzie może być o kilka stopni chłodniej. Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce będzie najcieplej, do 12-13 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-wschodni.

Czwartek, 17 marca 2022

Czwartkowy poranek ponownie będzie zimny, gdyż na większym obszarze kraju pojawią się przymrozki, poza regionami zachodnimi. Na wschodzie temperatury spadną do -7/-5 stopni C. W ciągu dnia dostaniemy się pod wpływ pogodnego wyżu znad Krajów Nadbałtyckich, który przyniesie zdecydowaną poprawę pogody – niebo na przeważającym obszarze będzie bezchmurne, ale ze wschodu zacznie napływać do nas zimna masa powietrza pochodzenia polarno-kontynentalnego.

Na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu prognozuje się 2-3 stopnie C, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku oraz w Małopolsce około 5 stopni C, na zachodzie 6-8 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich, zwiększający odczucie zimna.

Piątek, 18 marca 2022

Piątkowy poranek przywita nas mrozem i to w całym kraju – na wschodzie i południu odnotuje się 6-8 stopni C poniżej zera, w regionach podgórskich będzie o kilka stopni zimniej. W ciągu dnia termometry wskażą od 3 do 5 stopni C, jedynie na samych krańcach zachodnich będzie ciut cieplej – do 6-7 stopni C. W ciągu dnia wzrośnie zachmurzenie, jednak nie będzie to zapowiedź opadów. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Weekend, 19-20 marca 2022

W weekend powitamy astronomiczną wiosnę. Pogoda zapowiada się pod znakiem dominacji wyżów, a więc czeka nas dużo pogodnych, w wielu miejscach bezchmurnych chwil ze Słońcem i brakiem opadów. Jednak temperatury będą rześkie, ponieważ ze wschodu, wciąż będą do nas napływać zimne masy powietrza polarno-kontynentalnego.

Poranki bardzo zimne, mroźne, miejscami w regionach podgórskich odnotuje się spadki temperatury do -10 stopni C. W ciągu dnia będzie od 4-6 stopni C na południu, wschodzie oraz w centrum do 7-9 stopni C na zachodzie i północy. W prognozach pogody po 20. marca, wciąż widać przewagę suchej i raczej zimnej pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 14.03.2022r. – 20.03.2022r.

18.03.2022r. – godz. 08:18 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

20.03.2022r. – godz. 10:18 – Wenus – Elongacja zachodnia – 46.59 st.;

20.03.2022r. – godz. 16:34 – początek astronomicznej wiosny.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • pieprznik //14 mar 2022

  Fajnie, że wreszcie słonecznie i zauważalnie dłużej jasno, ale suszę w lesie już da się odczuć:/
  Mam nadzieję, że nie będzie powtórki z rozrywki i w tym roku będziemy się cieszyć udanymi wypadami na grzyby:)
  Pozdrowienia Paweł:)

  • Paweł Lenart //15 mar 2022

   Witaj serdecznie Marianna. 😉
   Też mam taką nadzieję. W poprzednich latach, najczęściej było tak, że po słabym sezonie przychodził dobry i tego się trzymajmy. 😉
   Pozdrawiam. 😉