facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 12 mar, 2023
- brak komentarzy
Cieplej/zimniej z mieszanymi opadami. Szansa na wiosenny weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.03.2023r. – 19.03.2023r.

Cieplej/zimniej z mieszanymi opadami. Szansa na wiosenny weekend.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.03.2023r. – 19.03.2023r.

“W marcu jak w garncu” – to najbardziej znane przysłowie o marcu sprawdziło się w mijającym tygodniu w stu procentach. Temperatury “skakały”, wiało, śnieżyło, lało, ale momentami też wyglądało Słońce i zapadała cisza. Marzec rozkaprysił się pogodowo na całego. To jego prawo i jak najbardziej normalne zachowanie. Na dalekiej północy, wciąż zalegają masy bardzo zimnego powietrza, a na południu robi się coraz cieplej. Słońce z każdą dobą operuje coraz wyżej, natomiast “za drzwiami” stoi już astronomiczna wiosna. To oznacza coraz częstsze, wiosenne akcenty w pogodzie.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Początek mijającego tygodnia pod względem temperatur był dość wyrównany. Między najcieplejszymi a najzimniejszymi regionami, różnica wynosiła kilka stopni Celsjusza. 

W połowie tygodnia, coraz wyższe wartości na termometrach notowano w południowej części kraju, a coraz niższe w północnej.

Imponująca amplituda wystąpiła 10 marca. W Tarnowie odnotowano 19,1 stopnia C, natomiast w Elblągu -1,3 stopnia C. Zatem w obrębie naszego kraju, mogliśmy podziwiać dwie pory roku – wiosnę i zimę.

W sobotę nadciągnęło ochłodzenie, które najmocniej dało się we znaki w zachodniej i północnej części kraju. Do tego występowały opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Odczucie zimna potęgował silny wiatr.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Najniższe temperatury w mijającym tygodniu na stacjach synoptycznych, odnotowano z niedzieli na poniedziałek, gdzie w Łodzi przy nocnych rozpogodzeniach, temperatura spadła do -16 stopni C.

W następnych dniach spadki temperatury nie przekraczały -8,5 stopnia C, przy czym dotyczy to tylko stacji synoptycznych. Miejscami było o wiele zimniej.

Warto jeszcze spojrzeć na Chiny, gdzie 10 marca odnotowano wiele rekordów temperatur maksymalnych. Rekord Pekinu +27,9º C, czyli o ponad 5º C cieplej niż rekord na początku marca. Takie wartości temperatur są właściwe dla maja…

(3) OPADY

To był wilgotny tydzień, chociaż sumy opadów na terenie kraju były mocno zróżnicowane. Najmniejsze różnice w sumach opadów odnotowano w pierwszej części tygodnia.

Następnie można zauważyć, że punktowo padało mocniej, zwłaszcza w południowej części kraju i lokalnie w centrum.

Najwięcej opadów odnotowano 9-10 marca w wąskim pasie Polski północno-zachodniej i w części regionów południowych oraz południowo-wschodnich.

Póki co, tegoroczny marzec jest zupełnie inny od marca 2022 roku, kiedy to Polska znajdowała się pod dominacją suchych i pogodnych układów wysokiego ciśnienia. Tymczasem przed nami kontynuacja pogodowej przepychanki zimna z ciepłem. Za to istnieje szansa na wiosenny weekend. Warto jeszcze zapoznać się z najnowszą sezonową prognozą pogody IMGW, która obejmuje miesiące kwiecień-lipiec 2023: IMGW_prognoza_długoterminowa_04-07_2023 

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 13 marca 2023

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał rozległy i głęboki niż, który znad Wysp Brytyjskich będzie przesuwał się nad północną część Morza Północnego. Z tym niżem związany będzie ciepły front atmosferyczny, który na przeważającym obszarze kraju przyniesie pochmurną pogodę, z opadami deszczu i silniejszym wiatrem. Początkowo na północnym wschodzie, gdzie przed frontem będą zalegać jeszcze chłodniejsze masy powietrza, prognozuje się opady deszczu ze śniegiem i śniegu.

Tymczasem od Morza Czarnego i wschodniej Ukrainy przez Bałkany po Basen Morza Śródziemnego będzie się rozciągał układ wysokiego ciśnienia i przyniesie spokojniejszą pogodę na południowym wschodzie naszego kraju. Tym samym na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce będzie więcej pogodnych chwil i na ogół bez opadów. Omówiony rozkład pola barycznego nad Europą będzie sprzyjał napływowi ciepłych polarnomorskich mas powietrza z południowego-zachodu.

Temperatury maksymalne wyniosą od 4 stopni C na Suwalszczyźnie i 5-6 stopni C w pozostałej części Podlasia, na Warmii i Mazurach oraz w Bieszczadach, 7-9 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Kujawach, w północnej i wschodniej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Roztoczu, 10-12 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, centrum, w pozostałej części Mazowsza, do 13-15 stopni C w Górach Świętokrzyskich, na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce. W rejonie Tarnowa i Nowego Sącza może być jeszcze cieplej – do 16 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu i południu porywisty, w porywach do 60-65 km/h, południowo-zachodni.

Wtorek, 14 marca 2023

We wtorek niż przesunie się nad Szwecję i z tym układem będzie związany chłodny front atmosferyczny, który w drugiej części dnia wkroczy do województw zachodnich. Na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku w godzinach popołudniowych pojawią się opady deszczu, chwilami dość intensywne. Przed frontem wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia. Na pozostałym obszarze będzie na ogół będzie pogodnie i sucho, jednak po południu w Małopolsce i na Podkarpaciu zachmurzenie wzrośnie i wówczas mogą wystąpić niewielkie, przelotne opady deszczu.

Za to na termometrach odnotuje się całkiem przyjemne wartości. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Pomorzu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu prognozuje się 11-12 stopni C, 13-15 stopni C w głębi kraju, do 16-18 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i miejscami w Wielkopolsce. Poranek w całym kraju powinien być bez przymrozków, przeważnie na poziomie od 3 do 10 stopni C.

Wiatr umiarkowany i dość silny, natomiast na Podkarpaciu, a przed południem również na południu województw: małopolskiego i śląskiego będzie silny i porywisty, w porywach do 80 km/h, a wysoko w górach powyżej 100 km/h. Poza tym będzie wiać na poziomie 55-65 km/h, na zachodzie i wybrzeżu podczas przechodzenia frontu do 65-80 km/h, południowo-zachodni i południowy, w trakcie przechodzenia frontu chłodnego zacznie skręcać na zachodni i północno-zachodni.

Środa, 15 marca 2023

W nocy z wtorku na środę chłodny front atmosferyczny będzie przesuwać się w głąb kraju. O poranku na obszarze większości kraju będzie dość pogodnie, jedynie na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce będą występować opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Na zachodzie i północy pojawi się lekki przymrozek, ponieważ za frontem zacznie napływać chłodniejsze powietrze.

W ciągu dnia nasz kraj zacznie dostawać się pod wpływ słabego klina wyżowego znad Francji, jedynie na zachodzie i Pomorzu zaznaczy się strefa wilgotniejszego powietrza związana z niżem skandynawskim, natomiast na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich większe zachmurzenie przyniesie odsuwający się na wschód front atmosferyczny. Na przeważającym obszarze będzie dość pogodnie i sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem mogą pojawiać się jeszcze na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu (w Bieszczadach i na południu Małopolski śniegu).

Za to w ciągu dnia zwiększy się pionowy gradient temperatury w wilgotnej masie powietrza i na Pomorzu oraz krańcach zachodnich rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i południu Małopolski, 3-4 stopnie C odnotuje się na Mazowszu, Podlasiu, w Górach Świętokrzyskich i na Górnym Śląsku, do 5-7 stopni C na Pomorzu, Warmii, Kujawach, w centrum, Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, północny i zachodni.

Czwartek, 16 marca 2023

W czwartek Polska od południa dostanie się pod wpływ wyżu, który zapewni przewagę słonecznej pogody, jednak po południu rozwiną się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, ale nie powinny przynieść opadów. Poranek z przymrozkiem na większym obszarze kraju. W ciągu dnia prognozuje się od 4-5 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 6-7 stopni C w głębi kraju, do 8-9 stopni C na zachodzie. Wiatr umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

Piątek, 17 marca 2023

W piątek nad Europą Wschodnią, Bałkanami i Basenem Morza Śródziemnego rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia. Natomiast od Skandynawii przez Danię, Morze Norweskie po Wyspy Brytyjskie i dalej nad Atlantyk dominować mają niże. Dzięki takiej sytuacji barycznej z południa zaczną napływać coraz cieplejsze masy powietrza. Na przeważającym obszarze kraju będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym umiarkowanym, jedynie na północy chwilami wzrastającym do dużego.

Temperatura wyniesie od 6-7 stopni C na Warmii i Podlasiu oraz lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, 8-9 stopni C odnotuje się na Pomorzu Środkowym, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 10-13 stopni C w głębi kraju, do 15-17 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy i południowo-zachodni.

Weekend, 18-19 marca 2023

Bardzo optymistycznie wyglądają prognozy pogody na przyszły weekend, ponieważ pogodnej aurze mają towarzyszyć wiosenne temperatury. W sobotę na termometrach prognozuje się od 10-12 stopni C w województwach północno-wschodnich i 13-15 stopni C na przeważającym obszarze naszego kraju, do 16-18 stopni C na zachodzie. W niedzielę może być nawet o 1-2 stopnie C cieplej. Jednak nocy będą zimne, z lekkimi przymrozkami w województwach wschodnich i południowych.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.03.2023r. – 19.03.2023r.

15.03.2023r. – godz. 03:10 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

16.03.2023r. – godz. 18:13 – koniunkcja Merkury i Neptun w odległości – 0°23;

19.03.2023r. – godz. 18:28 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°19.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.