facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 wrz, 2020
- brak komentarzy
Cieplejszy i pogodniejszy zachód oraz chłodniejszy i wilgotniejszy wschód. Weekend bardzo ciepły. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.09.2020r. – 04.10.2020r.

Cieplejszy i pogodniejszy zachód oraz chłodniejszy i wilgotniejszy wschód. Weekend bardzo ciepły.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.09.2020r. – 04.10.2020r.

Tegoroczny wrzesień ma dziwny przebieg. Rozpoczął się solidnym ochłodzeniem i porządnymi opadami deszczu, po czym zaoferował nam prawie 3 tygodnie ciepłej, słonecznej i suchej pogody. Pod koniec swojego panowania w kalendarzu, ponownie przyniósł nam silne ochłodzenie i solidne opady. Czyli możemy mówić o “lustrzanym odbiciu” początku i końcu września.

Piątkowo-sobotnio-niedzielne opady były bardzo potrzebne, miejscami odnotowano ich znaczne sumy, np. w samym tylko Wrocławiu za dwa dni (piątek i sobota) mamy na liczniku 51,8 mm deszczu. O sumach opadów dla innych, wybranych stacji meteo Dolnego Śląska napiszę w piątkowym, dolnośląskim komentarzu grzybowym.

Duże opady wystąpiły też w pasie centralnej i południowo-wschodniej Polski, natomiast bardzo małe opady lub nawet ich brak odnotowano głównie w Polsce północno-wschodniej, gdzie obecnie jest najbardziej sucho.

W nadchodzącym tygodniu pogoda podzieli nasz kraj na bardziej ciepły i pogodniejszy zachód oraz wilgotniejszy i chłodniejszy wschód, zwłaszcza w ostatnim dniu miesiąca, kiedy znad Ukrainy ma tam dotrzeć wydajny opadowo front. Za to weekend zapowiada się bardzo ciepły i pogodny, jedynie w niedzielę w godzinach popołudniowych nad zachodnie dzielnice mają nadciągnąć chmury z opadami deszczu.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 28 września 2020

Na początku nowego tygodnia prognozuje się od południa wejście frontu atmosferycznego z opadami deszczu, który obejmie Śląsk, Małopolskę i częściowo Podkarpacie. W ciągu dnia front ten ma przemieszczać się na północ, a jego aktywność będzie słabnąć. Do godzin wieczornych opadów należy się spodziewać na południu, miejscami w centrum, w Wielkopolsce, na południu Mazowsza i Lubelszczyźnie.

Tam, gdzie zachmurzenie będzie największe, czyli głównie na Śląsku i w Małopolsce będzie chłodno w przedziale 12-14 stopni C, w Polsce środkowej prognozuje się około 15 stopni C. Natomiast na Ziemi Lubuskiej, północy Wielkopolski, Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, Podlasiu, Mazowszu i na Lubelszczyźnie, gdzie przynajmniej przez większość dnia będzie przeważać słoneczna pogoda odnotuje się w przedziale 17-19 stopni C. Wiatr południowo-wschodni i wschodni, słaby i umiarkowany.

Wtorek, 29 września 2020

We wtorek zapowiada się słoneczna pogoda przede wszystkim na północy, w województwach zachodnich, a także na Śląsku i w Małopolsce. Tam będzie też najcieplej w przedziale 17-19 stopni C. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że poranki będą zimne.

W centrum i na wschodzie, a także w Wielkopolsce w ciągu dnia będzie sporo chmur, które przyniosą opady deszczu, lokalnie na południowym wschodzie pojawią się burze. Pod chmurami chłodniej – w przedziale 13-16 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni.

Środa, 30 września 2020

W ostatnim dniu września na słoneczną pogodę będzie można liczyć na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku. Temperatury bardzo przyjemne w przedziale 18-20 stopni C.

Za to nad południowo-wschodnie dzielnice naszego kraju nadciągnie deszczowy front od niżu znad Ukrainy, który lokalnie może przynieść obfite opady deszczu, a termometry wzrosną do maksymalnie 13-15 stopni C. Wiatr na zachodzie i na Pomorzu będzie słaby z północnego-zachodu, nad resztą kraju umiarkowany, z północy i północnego-wschodu.

Czwartek, 1 października 2020

Nowy miesiąc przywita nas słoneczną i ciepłą pogodą na zachodzie kraju, gdzie temperatury wyniosą 18-20 stopni C, jedynie o poranku będzie chłodno i mglisto. Nad resztą kraju prognozuje się większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu, a na południowym wschodzie niewykluczone są lokalne burze.

W regionach z zachmurzeniem i opadami będzie nieco chłodniej w przedziale 12-14 stopni C, ale w miejscach, gdzie wystąpią przejaśnienia będzie o 2-3 stopnie cieplej. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich.

Piątek, 2 października 2020

W piątek jeszcze tylko na wschodzie kraju mogą występować lokalne i zanikające opady deszczu, natomiast nad resztą Polski należy spodziewać się coraz więcej przejaśnień, co będzie zapowiedzią ciepłego i słonecznego weekendu.

Jeżeli chodzi o temperatury to odnotuje się od 14-15 stopni C na północy do 18-20 stopni C na zachodzie i południu. Wiatr zmieni kierunek na południowo-wschodni i południowy.

Weekend, 3-4 października 2020

Podczas pierwszego weekendu października zapowiada się ciekawa sytuacja baryczna nad Europą Środkową, ponieważ modele numeryczne prognozują “walkę” potężnego wyżu znad Rosji i Skandynawii z niżem próbującym wepchnąć się w głąb kontynentu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Z tego powodu nasili się wiatr, a na południu Polski może pojawić się wiatr halny.

W sobotę pogoda będzie wymarzona na wycieczkę (najlepiej do lasu) ;)). Na termometrach prawie w całym kraju odnotuje się powyżej 20 stopni C, nieco chłodniej ma być tylko na wybrzeżu – w przedziale 18-20 stopni C, natomiast w głębi kraju od 21 do 23 stopni C. Najcieplej – aż do 24-25 stopni C termometry mają pokazać na Śląsku i w Małopolsce.

W niedzielę ma być jeszcze cieplej. We wschodniej połowie Polski prognozuje się nawet 26-27 stopni C. Natomiast na zachodzie zrobi się chłodniej, ponieważ ta część Polski ma się znaleźć pod wpływem frontu atmosferycznego, który przyniesie opady deszczu i lokalne burze. Za to bardzo ciekawie wyglądają prognozy temperatury w nocy z soboty na niedzielę, gdzie podczas wiatru halnego, temperatura minimalna na południu kraju może nie spaść poniżej 20 stopni C, co w październiku należy do rzadkości.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.09.2020r. – 04.10.2020r.

01.10.2020r. – godz. 23:05 – faza Księżyca – pełnia,

03.10.2020r. – godz. 05:57 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°40`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.