facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 sty, 2022
- brak komentarzy
Cieplejszy zachód, chłodniejszy wschód. Częste, przelotne opady, zmienne zachmurzenie i miejscami silniejszy wiatr. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.01.2022r. – 30.01.2022r.

Cieplejszy zachód, chłodniejszy wschód. Częste, przelotne opady, zmienne zachmurzenie i miejscami silniejszy wiatr.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.01.2022r. – 30.01.2022r.

W mijającym tygodniu pogodowym tematem numer 1 jest układ burzowy, który przetoczył się nad Polską w poniedziałek, przynosząc bardzo silne porywy wiatru, śnieżyce, ale przede wszystkim wysoką aktywność elektryczną, która o tej porze roku należy do rzadkości. Co ciekawe, w ostatnim tygodniu przeszły nad Polską aż 3 systemy śnieżno-burzowe, pierwszy 14 stycznia, drugi 17 stycznia i trzeci 20 stycznia. Układ poniedziałkowy, czyli ten z 17 stycznia był najsilniejszy i warto go podsumować.

PODSUMOWANIE BURZY ŚNIEŻEJ Z 17.01.2022 – SYSTEM PERUN

Wczoraj, 17.01.2022, nad Polską przechodziła burza śnieżna. Była ona rekordowa m. in. z powodu ilości odnotowanych wyładowań. Podsumowanie to wykonano z rozróżnieniem na poszczególne typy wyładowań wykonane na podstawie danych z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych PERUN.

Podczas wczorajszej burzy śnieżnej system wykrył aż 4 693 doziemnych(!) wyładowań atmosferycznych. Oprócz wyładowań doziemnych występują także nieco słabsze (za to liczniejsze) wyładowania chmurowe. Wczoraj odnotowano 22 801 wyładowań chmurowych. Łączna ilość wszystkich wyładowań, które odnotował system PERUN wynosi 27 494!!!

Wczorajsza dobowa liczba wyładowań wielokrotnie przekracza miesięczne ilości wyładowań w styczniu w latach ubiegłych. Wczoraj (w tylko jednym dniu!) odnotowano ponad 10-krotnie więcej wyładowań doziemnych niż w rekordowym do tej pory styczniu 2017 roku, kiedy w ciągu całego miesiąca wystąpiło 381 wyładowań.

Poniżej znajdują się ilości wyładowań doziemnych odnotowanych w styczniu w latach 2013-2021. W roku 2014 została przeprowadzona modernizacja sieci PERUN, której skutkiem były między innymi poprawa jakości danych i skuteczności detekcji wyładowań. Z tego powodu od roku 2015 obserwowane są większe ilości wyładowań.

Styczeń 2013 – 6 wyładowań doziemnych

Styczeń 2014 – 14 wyładowań doziemnych

Styczeń 2015 – 262 wyładowania doziemne

Styczeń 2016 – 52 wyładowania doziemne

Styczeń 2017 – 381 wyładowań doziemnych

Styczeń 2018 – 121 wyładowań doziemnych

Styczeń 2019 – 206 wyładowań doziemnych

Styczeń 2020 – 128 wyładowań doziemnych

Styczeń 2021 – 162 wyładowania doziemne.

Ilość wyładowań doziemnych w dniu 17.01.2022 r. 

Ilość wyładowań doziemnych i chmurowych w dniu 17.01.2022 r.

Ilość wyładowań doziemnych w styczniu 2017 r.

Na grafikach można porównać rekord z 17 stycznia 2022 na tle dotychczas najbardziej burzowego stycznia ostatnich lat.

Źródło: Powyższe podsumowanie zamieścili na swojej stronie facebookowej gospodarze z portalu METEOPROGNOZA.PL, które opracowała Sylwia Śmigiera WTN IMGW-PIB.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Nadchodzący tydzień nie przyniesie nam stabilizacji pogody, ale początkowo utrzyma się termiczny podział kraju na bardziej zimny i śnieżny wschód oraz cieplejszy, pochmurny i bezśnieżny zachód. Ostatecznie ocieplenie wedrze się również nad wschodnie regiony, a tymczasem na zachodzie temperatura maksymalna może zbliżyć się do 10 stopni C. Wystąpią też opady deszczu i chwilami mocniejsze porywy wiatru. Czyli w ostatnim tygodniu stycznia czeka kontynuacja dużej zmienności pogodowej, której końca w prognozach pogody na razie nie widać.

Poniedziałek, 24 stycznia 2022

Na początku nowego tygodnia w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przeważać będzie słoneczna pogoda, z dużą ilością Słońca. W tych regionach w nocy wystąpią większe spadki temperatury do -10 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się tam temperatury na poziomie -5/-3 stopnie C. Pogodny początek dnia zapowiada się również na Górnym Śląsku, południu i wschodzie Mazowsza oraz na południu Podlasia, ale w drugiej części dnia zachmurzenie wzrośnie i utrzyma się już do wieczora. W pozostałych częściach kraju dominować będzie pochmurna aura. Niewielkie i przelotne opady śniegu mogą pojawić się lokalnie na Podlasiu, północy i zachodzie Mazowsza, w centrum oraz na Górnym Śląsku, a temperatury będą utrzymywać się na poziomie od -2 do 0 stopni C.

Za to na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku prognozuje się słabe opady deszczu lub mżawki, mgły, zamglenia oraz wyższe temperatury. I tak na Warmii i Mazurach, Kujawach, wschodzie Wielkopolski, Opolszczyźnie i na południu Dolnego Śląska odnotuje się od 1 do 3 stopni C, a na Pomorzu, w pozostałej części woj. wielkopolskiego i dolnośląskiego oraz na Ziemi Lubuskiej na poziomie 4-6 stopni C. Wiatr na południu słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu zachodnim okresami silniejszy, w porywach, zwłaszcza na wybrzeżu wschodnim do 60 km/godz., południowo-zachodni.

Wtorek, 25 stycznia 2022

We wtorek już w całym kraju przeważać będzie pochmurna pogoda, ponieważ wpływ na nią zacznie mieć zatoka niżu znad Arktyki i system frontów atmosferycznych – najpierw ciepły, następnie chłodny. Ciepłe powietrze dotrze już prawie nad wszystkie obszary Polski – poza Bieszczadami, gdzie będzie panował lekki mróz do -4/-2 stopni C. Na wschodzie, Mazowszu, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu odnotuje się od 0 do 2 stopni C. Dodatkowo mogą występować opady śniegu i mżawki. Poza tym wystąpią opady deszczu, a temperatury będą kształtować się na poziomie od 3 do 5 stopni C. Pod koniec dnia w północnej części kraju zacznie się przejaśniać.

Środa, 26 stycznia 2022

W środę od zachodu zaczniemy dostawać się pod wpływ kolejnej zatoki niżowej znad Skandynawii. Przez większość dnia na wschodzie kraju powinno być dość pogodnie, ale chmur zacznie przybywać. Po porannych przymrozkach, temperatury będą oscylować w granicach 0 stopni C. W Małopolsce, na Górnym Śląsku, w centrum, na Pomorzu Gdańskim i Warmii oraz Mazurach początkowo będzie pogodnie i sucho, z ujemnymi wartościami na termometrach.

Następnie zachmurzenie zacznie wzrastać aż do wystąpienia opadów mokrego śniegu przechodzącego w deszcz ze śniegiem. Chwilami opady mogą być dość intensywne. Temperatura wzrośnie do 1-2 stopni C. Na zachodzie odnotuje się od 3 do 5 stopni C i będą pojawiać się opady deszczu ze śniegiem oraz sam deszcz. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu okresami silniejszy, tam w porywach do 60 km/godz., zachodni i północno-zachodni, tylko w regionach północno-wschodnich – południowo-zachodni.

Czwartek, 27 stycznia 2022

W czwartek przeważać będzie pochmurna i deszczowa aura. Na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku opady mieszane, czyli deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, w centrum deszcz ze śniegiem przechodzący w deszcz. W tych regionach będzie też najchłodniej – od 1 do maksymalnie 3 stopni C. Na zachodzie i Pomorzu będą występować wyłącznie opady deszczu i tam też będzie najcieplej – na poziomie od 4 do 7 stopni. Zacznie się również nasilać zachodni wiatr.

Piątek, 28 stycznia 2022

W piątek czeka nas kontynuacja pochmurnej pogody z temperaturami “około-zerowymi”. We wschodniej połowie kraju będzie najchłodniej, na poziomie od 1 do 3 stopni C z opadami śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a im dalej na zachód, tym cieplej i większe prawdopodobieństwo deszczu. Jednak umiarkowany i chwilami silniejszy zachodni wiatr sprawi, że temperatury odczuwalne będą niższe od tych wskazanych przez termometry. 

Weekend, 29-30 stycznia 2022

Jeszcze większa dynamika w pogodzie prognozowana jest na przyszły weekend. Jej przyczyną będą aktywne i głębokie układy niskiego ciśnienia, które znad Północnego Atlantyku wkroczą nad Skandynawię i przyniosą w Polsce silne podmuchy wiatru i opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak na słoneczne okienka pogodowe również można liczyć. Wciąż najniższe temperatury będą notowane we wschodniej połowie kraju, zwłaszcza w sobotę, gdzie termometry wskażą około 0 stopni C. Za to w Polsce zachodniej i na Pomorzu odnotuje się od 6 do 8 stopni C. I taką zmiennością pogodową wejdziemy w luty.

OPTYCZNIE W NIEBO 24.01.2022r. – 30.01.2022r.

25.01.2022r. – godz. 14:42 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

29.01.2022r. – godz. 16:10 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 2°25`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.