facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 wrz, 2019
- brak komentarzy
Ciepło i pogodnie, chociaż niektóre poranki zimne. Chłodniej i trochę deszczu w środę oraz w niedzielę. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.09.2019r. – 29.09.2019r.

Za nami dość dynamiczny tydzień w pogodzie z bardzo zimnymi porankami, miejscami z przymrozkami, silnym wiatrem i przelotnymi opadami deszczu, krupy śnieżnej, gradu – a wysoko w górach nawet śniegu. Większe opady pojawiły się tylko na niewielkim obszarze, głównie w północnych dzielnicach kraju. Podczas weekendu znacznie się ociepliło, dzisiaj na zachodzie kraju notowano nawet 25 stopni C.

Problem posuchy wciąż trapi duży obszar kraju, a w najbliższym czasie nie widać w prognozach pogody większych opadów deszczu. Niemniej, definitywnie kończy się astronomiczne lato 2019. Jutro, przed godziną 10-tą z rana rozpocznie się astronomiczna jesień. Na meteorologiczne podsumowanie lata przyjdzie wkrótce czas, ale już teraz wiadomo, że zapisało się ono jako bardzo ciepłe, i w większości kraju – jako bardzo suche.

Kalendarz swoje, a pogoda swoje. Przed nami przyjemny tydzień z wysokimi wartościami na termometrach, chociaż krótkie ochłodzenie też się przytrafi. W przyrodzie mamy jeszcze przewagę kolorów zielonych, ale w najbliższych tygodniach, odcienie czerwieni, brązu i pomarańczy, zdobędą zdecydowane pierwszeństwo w barwieniu drzew i krzewów.

Poniedziałek, 23 września 2019

Początek astronomicznej jesieni, który w tym roku przypada na początku nowego tygodnia, będzie w pogodzie przypominać bardziej lato niż jesień, ponieważ wpływ na pogodę w Polsce ma obszar wysokiego ciśnienia, który przyniesie nam niemal bezchmurną aurę. Tylko miejscami (lokalnie) może pojawić się niewielka ilość chmur pierzastych i pierzasto-warstwowych.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Wyjątkiem będzie obszar od Pomorza Gdańskiego, Kujaw, północnego, środkowego i wschodniego Mazowsza, gdzie do godzin południowych ma przeważać duże zachmurzenie. Po południu prognozuje się tam przejaśnienia i przewagę słonecznych chwil. W strefie zachmurzenia, a także na Suwalszczyźnie będzie najchłodniej – od 13 do 16 stopni C. Nad resztą kraju, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu oraz w centrum, po godzinach południowych, odnotuje się od 20 do 23 stopni C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami silniejszy, ze wschodu i północnego-wschodu.

Wtorek, 24 września 2019

We wtorek nad ranem prognozuje się większe spadki temperatury z przymrozkami do -1 stopnia C na Suwalszczyźnie, nawet na wysokości 2 metrów nad gruntem. Z kolei na południu, w centrum i na zachodzie, gdzie zalegać ma ciepła masa powietrza, temperatura nie powinna spaść poniżej 5-8 stopni C. W ciągu dnia, temperatura będzie podobna do poniedziałkowej, czyli na Podlasiu, w rejonie Zatoki Gdańskiej, Warmii, Mazurach oraz

północy i wschodzie Mazowsza maksymalnie 13-15 stopni C, a im dalej na południe i zachód, tym cieplej – od 18 do 20 stopni C w centrum i 21-22 stopnie C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Śląsku oraz w Małopolsce. Dzień zapowiada się słonecznie i sucho, dopiero wieczorem od zachodu zacznie się chmurzyć, ale opady nie powinny wystąpić.

Środa, 25 września 2019

W środę, nad zachodnie i częściowo południowe dzielnice naszego kraju, wejdzie front atmosferyczny z opadami deszczu, zarówno o charakterze ciągłym, jak i przelotnym. Nie będą to jednak znaczne opady. Według obecnych prognoz, nie przekroczą one 10 litrów wody na metr kwadratowy. Na Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w Wielkopolsce, na Podlasiu, Mazowszu i na Lubelszczyźnie, także wzrośnie zachmurzenie, ale nie powinno padać.

Najchłodniej będzie na północy naszego kraju – na Pomorzu, przy dużym zachmurzeniu, odnotuje się 13-14 stopni C, na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza i na Podlasiu 15-16 stopni C. Nad resztą Polski w przedziale 17-21 stopni C. Wiatr umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na Śląsku skręcający na zachodni.

Czwartek, 26 września 2019

W czwartek, w południowych regionach kraju ma przeważać jeszcze duże zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu, które w miarę upływu dnia będą zanikać, a na niebie będzie coraz więcej błękitnego nieba. Reszta kraju już od samego rana znajdzie się pod wpływem rozbudowującego się od północy wyżu. Temperatury w całym kraju wyrównane, w przedziale 18-20 stopni C.

Piątek, 27 września 2019

Przed weekendem znajdziemy się w obszarze oddziaływania wyżu, który rozbuduje się na wschód od naszego kraju i zacznie z południa sprowadzać cieplejsze masy powietrza. Temperatury wyniosą od 12-14 stopni C na wschodzie, 15-17 stopni C w głębi kraju do 18-20 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Wiatr słaby, tylko chwilami umiarkowany, zmieni kierunek na południowo-wschodni.

Weekend, 28-29 września 2019

Sobota zapowiada się pogodnie i sucho z zimnym porankiem. Na wschodzie kraju pojawią się przygruntowe przymrozki. Jednak wieczorem do dzielnic zachodnich ma zbliżyć się front z opadami deszczu i burzami. W ciągu dnia temperatura wyrównana w przedziale 18-20 stopni C. W niedzielę z zachodu na wschód przejdzie deszczowy front, który przyniesie ochłodzenie. Na ten moment trudno prognozować, jak będzie ono duże i przede wszystkim – jakie sumy opadów przyniesie wspomniany front.

OPTYCZNIE W NIEBO 23.09.2019r. – 29.09.2019r.

23.09.2019r. – godz. 09:50 – początek astronomicznej jesieni;

28.09.2019r. – godz. 05:57 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 3°47`;

28.09.2019r. – godz. 20:28 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.