facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 cze, 2022
- brak komentarzy
Ciepło z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W weekend szansa na upał. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.06.2022r. – 12.06.2022r.

Ciepło z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W weekend szansa na upał.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.06.2022r. – 12.06.2022r.

Czerwiec to pierwszy miesiąc meteorologicznego lata. To również czas, kiedy zaczynają się tzw. deszcze świętojańskie, które przynoszą pokaźne sumy opadów po połowie miesiąca i w lipcu. Wstępne prognozy pogody co do tego zjawiska są raczej niekorzystne, tzn. deszcze świętojańskie mają być w tym roku słabe.

Tymczasem mijający tydzień ponownie wykazał się sporą skrajnością opadową. Miejscami padało na tyle mocno, że doszło do podtopień i szkód, a miejscami prawie w ogóle i takie suche obszary z “kpiną” opadową dominują nad tymi, w których padało solidnie.

Nie inaczej będzie w nadchodzącym tygodniu. Lokalnie popada mocniej, a w miejscach, w których braki opadów są największe, prawdopodobnie będzie padać najmniej, chyba, że trafi się jakaś burza, która mocniej podleje dany teren na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Temperatury pozostaną na przyjemnym poziomie, jedynie w weekend może się zrobić gorąco, a nawet upalnie. Jednym zdaniem – lato rozkręca się, oby nie skąpiło równomiernych opadów i ciepła, ale bez męczących upałów.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

Poniedziałek, 6 czerwca 2022

W godzinach porannych nowego tygodnia do zachodnim obszarów Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej dotrze strefa opadów związana z mało aktywnym frontem atmosferycznym. W ciągu dnia, wspomniana strefa, której lokalnie towarzyszyć będą burze, przesunie się nad Pomorze (zachodnie i środkowe), Wielkopolskę i cały Dolny Śląsk. Podczas burz może padać ulewnie, ale zjawiska wystąpią punktowo, czyli nie wszędzie.

Pozostała część Polski pozostanie pod wpływem słonecznego wyżu, a zachmurzenie będzie małe lub umiarkowane. Najchłodniej będzie w regionach pochmurnych i deszczowych, czyli od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk gdzie odnotuje się 18 do 21 stopni C. Poza tym będzie od 22-23 stopni C na północnym wschodzie do 25-27 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, podczas burz silniejszy, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni.

Wtorek, 7 czerwca 2022

We wtorek front przesunie się w głąb kraju. W pasie od Zatoki Gdańskiej i Warmii przez Kujawy, zachodnie Mazowsze, centrum, wschodnią Wielkopolskę po Śląsk i Małopolskę, w strefie zbieżności oraz wysokiej energii chwiejności termodynamicznej (CAPE) będą rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Niektóre burze mogą być dość gwałtowne, z silniejszym wiatrem i intensywnym deszczem.

Do końca dnia słonecznie i pogodnie będzie na krańcach wschodnich, ale po przejściu frontu rozpogodzi się również na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Wielkopolski. Najchłodniej będzie na zachodzie i Pomorzu, gdzie prognozuje się maksymalnie 20-23 stopni C, a nad samym morzem oraz lokalnie w Wielkopolsce, Pomorzu Gdańskim i Dolnym Śląsku 17-19 stopni C. Nad resztą Polski przed frontem będą zalegać jeszcze ciepłe masy powietrza z temperaturami na poziomie od 26 do 28 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, głownie z kierunków zachodnich.

Środa, 8 czerwca 2022

Środa zapowiada się burzowo na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz we wschodniej Małopolsce. Miejscami burze mogą mieć gwałtowniejszy przebieg, z ulewnym deszczem, a nawet gradem i silniejszymi podmuchami wiatru do 80 km/godz. W wymienionych rejonach będzie też najcieplej – od 25 do 28 stopni C. W pasie od Warmii i Mazur przez centrum po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę, gdzie będzie znajdował się front atmosferyczny, mogą występować opady deszczu, a na termometrach odnotuje się od 17 do 19 stopni C.

Natomiast na zachodzie i Pomorzu po przejściu frontu pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, ale wystąpią warunki do rozwoju konwekcji i przelotnych opadów deszczu. Lokalnie może zagrzmieć, a na termometrach odnotuje się od 20 do 23 stopni C, jedynie nad samym morzem będzie 16-18 stopni C. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, jedynie na wschodzie początkowo południowy.

Czwartek, 9 czerwca 2022

W czwartek we wschodnich regionach kraju prognozuje się opady deszczu, miejscami intensywne. W miarę upływu dnia od zachodu pojawią się przejaśnienia, a opady zaczną zanikać. Nad resztą kraju będzie na odwrót. Najpierw ma być pogodnie, chociaż na zachodzie zachmurzenie może już wzrastać, a po południu pojawią się opady deszczu. W godzinach popołudniowych rozwiną się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami, ale zjawiska nie powinny być gwałtowne.

Najchłodniej będzie w północno-zachodnich regionach naszego kraju, gdzie odnotuje się temperatury na poziomie 17-19 stopni C. Na pozostałym obszarze prognozuje się od 22 do 24 stopni C, a lokalnie na południu oraz w centrum 25 stopni C. Wiatr umiarkowany, podczas burz silniejszy i porywisty, południowo-zachodni i południowy, od zachodu skręcający na zachodni.

Piątek, 10 czerwca 2022

W piątek Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu podwyższonego ciśnienia, dzięki któremu pojawi się dużo przejaśnień i rozpogodzeń. Jedynie na Pomorzu mogą jeszcze występować opady deszczu. Wyż zacznie kierować do nas cieplejsze masy powietrza, co przełoży się na wzrost temperatur. Na termometrach odnotuje się od 22-23 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 25-27 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, z południowego-zachodu.

Weekend, 11-12 czerwca 2022

Co do pogody na najbliższy weekend to modele coraz częściej wskazują na możliwość wystąpienia pierwszych upałów, czyli osiągnięcia 30 stopni C na wysokości klatki meteorologicznej. W sobotę ma przeważać słoneczna i sucha pogoda, z lokalnymi burzami w centrum i na północnym-wschodzie kraju, natomiast w niedzielę pojawią się burze w zachodnich i północno-zachodnich regionach w związku z nasuwającym się frontem atmosferycznym. Prognoza weekendowa może jeszcze ulec zmianie.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.06.2022r. – 12.06.2022r.

07.06.2022r. – godz. 16:49 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

12.06.2022r. – godz. 00:57 – koniunkcja Wenus i Uran w odległości – 1°32`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.