facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 30 gru, 2018
- brak komentarzy
Ciepły i wilgotny początek tygodnia. Od środy coraz zimniej i więcej śniegu. W weekend ponowne ocieplenie, głównie na zachodzie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 31.12.2018r. – 06.01.2019r.

Godziny dzielą nas od Nowego Roku. W styczniu postaram się ogólnie podsumować pogodę w mijającym roku, jednak nie stanie się to szybciej, jak w okolicach połowy miesiąca lub nieco po, ponieważ trzeba poczekać na spływ danych za miesiąc grudzień, co trwa około 2-3 tygodni.

Prawdopodobnie będzie to jeden z najcieplejszych, o ile nie najcieplejszy rok w historii regularnych pomiarów w naszym kraju i to pomimo, że nie padły maksymalne rekordy temperatur. Jednak przewaga bardzo ciepłych miesięcy z wyjątkowym okresem kwiecień – październik zrobiły swoje.

Niewątpliwie 2018 rok zapisze się też bardzo sucho w zachodniej części kraju. Tymczasem jego końcówka to dominacja pochmurnej, ciepłej i wilgotnej pogody. Opady cieszą i dają nadzieję na ustabilizowanie się sytuacji hydrologicznej. Przynajmniej częściowo.

Jaki będzie nadchodzący rok w pogodzie? Oto jest pytanie. Pierwsze, bardzo lakonicznie i obarczone dużym ryzykiem błędu prognozy, wskazują, że będzie to znacznie wilgotniejszy rok. Bardzo tego bym chciał, oczywiście bez przegięć w drugą stronę. Najlepiej, aby był mniej więcej w normie, ale czas tradycyjnie zweryfikuje “koncert pogodowych życzeń”. ;))

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, Sylwester, 31 grudnia 2018
Na słoneczne chwile w ostatnim dniu roku mogą liczyć mieszkańcy Pomorza, częściowo na Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku, chociaż na krańcach północno-zachodnich pod koniec dnia zacznie się chmurzyć, ale opady nie wystąpią. Nad pozostałymi regionami kraju przeważać będzie pogoda pochmurna, a przejaśnienia w godzinach popołudniowych pojawią się w centrum i na północnym wschodzie. Do południa należy spodziewać się opadów deszczu i deszczu ze śniegiem na Podlasiu, Mazowszu oraz Ziemi Łódzkiej, a w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza oraz częściowo na Górnym Śląsku przez cały dzień.

W górach i na Podhalu będzie padać śnieg. W Tatrach opady mogą być obfite. Temperatura wyniesie od 1 stopnia C na północnym wschodzie, 2-3 stopnie C na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu, około 4 stopni C w centrum i 5-6 stopni C w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Kujawach oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej. Na zachodzie wiatr raczej słaby, poza tym umiarkowany, na południu, w centrum, Mazowszu okresami silniejszy, północno-zachodni.

Wtorek, Nowy Rok, 1 stycznia 2019
W Nowym Roku zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego niżu znad Skandynawii. Z północy na południe będzie się przemieszczać strefa opadów deszczu, na wschodzie i w Małopolsce początkowo również deszczu ze śniegiem. Najpóźniej – dopiero w godzinach wieczornych, opady dotrą do Małopolski, na Podkarpacie i Roztocze. Tam do wczesnego popołudnia możemy liczyć na chwile z przejaśnieniami.

W drugiej części dnia, po przejściu frontu, przejaśnienia pojawią się na północy i zachodzie, chociaż przelotne opady wciąż mogą tam występować. Temperatura wzrośnie do maksymalnie 3-4 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Cieplej –  do 7-8 stopni C będzie na wybrzeżu i w województwach zachodnich. Wiatr miejscami dość silny, w porywach do 55-65 km/godz., a na wybrzeżu 80-90 km/godz., południowo-zachodni i zachodni.

Środa, 2 stycznia 2019
Po dynamicznej pogodowo i niespokojnej nocy z przelotnymi opadami, nawet lokalnymi burzami, w ciągu dnia do naszego kraju z północy, za sprawą rozbudowy potężnego wyżu nad Wielką Brytanią i przesunięcia niżu nad Estonię, zacznie napływać bardzo zimne powietrze. W ciągu dnia w całym kraju prognozowany jest silny i zimny wiatr z północy, osiągający nad morzem nawet 100 km/godz., a w głębi kraju 65-70 km/godz.

W ciągu dnia prognozuje się silne, przelotne opady śniegu, ale na większe przejaśnienia też można liczyć. Najcieplej będzie przed południem, ponieważ w miarę upływu dnia, temperatura będzie spadać – odnotuje się maksymalnie od 0 do 2 stopni C, jedynie na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i wybrzeżu może być o 1-2 stopnie C cieplej.

Czwartek, 3 stycznia 2019
W czwartek, oprócz krańców północno-zachodnich, zobaczymy ujemne wartości na termometrach w ciągu dnia, od -3/-2 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu, około -1/0 stopni C w głębi kraju, do 1-2 stopni C na północnym zachodzie. W dalszym ciągu w wielu regionach będzie padać śnieg, najmocniej na południu, południowym wschodzie, na krańcach zachodnich oraz nad morzem.

W tym ostatnim regionie, swój wpływ zaznaczy zimne powietrze, które przechodząc nad cieplejszymi wodami Bałtyku doprowadzi do zwiększenia pionowego gradientu temperatury i powstawania chmur burzowych Cumulonimbus. Wiatr wciąż umiarkowany, okresami silniejszy, w porywach 50-60 km/godz., północny i północno-zachodni.

Piątek, 4 stycznia 2019
W piątek, przez większą część dnia na przeważających obszarze kraju nie powinno padać, ale pochmurna pogoda będzie dominować. Dopiero po południu nad regiony zachodnie i Pomorze nasunie się strefa intensywnych opadów śniegu, przechodzących w deszcz z uwagi na napłynięcie łagodniejszych i cieplejszych mas powietrza. Na pozostałym obszarze jeszcze mroźno, zwłaszcza na wschodzie i w Małopolsce, gdzie w ciągu dnia słupki rtęci nie przekroczą -4/-2 stopni C. Noc z czwartku na piątek, przy rozpogodzeniach, lokalnie przyniesie spadki poniżej -10 stopni C.

Weekend, 5-6 stycznia 2019
Koniec tygodnia to dalszy ciąg “przepychanki” pomiędzy zimą na wschodzie kraju i przedzimiem na zachodzie. Na wschodzie temperatury będą “okołozerowe” z opadami śniegu, natomiast na zachodzie i Pomorzu po śniegu nie będzie śladu i przy temperaturach 4/6 stopni C na plusie, wystąpią opady deszczu. Wydaje się, że większy i ogólnokrajowy atak zimy nastąpi nie wcześniej jak w połowie stycznia.

OPTYCZNIE W NIEBO 31.12.2018r. – 06.01.2019r.

29.12.2018r. – godz. 10:34 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

01.01.2019r. – godz. 23:25 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°14`;

03.01.2019r. – godz. 07:20 – Ziemia najbliżej Słońca (Peryhelium);

03.01.2019r. – maksimum meteorów z roju Kwadrantydów (ZHR:~100)

03.01.2019r. – godz. 09:22 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°05`;

06.01.2019r. – godz. 02:27 – faza Księżyca – nów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.