facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 paź, 2022
- brak komentarzy
Ciepły i wilgotny początek tygodnia, środkowa część chłodniejsza z mgłami, koniec tygodnia bardzo ciepły i słoneczny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.10.2022r. – 30.10.2022r.

Ciepły i wilgotny początek tygodnia, środkowa część chłodniejsza z mgłami, koniec tygodnia bardzo ciepły i słoneczny.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.10.2022r. – 30.10.2022r.

(1) TEMPERATURY

Miniony tydzień przedstawia się niezwykle interesująco pod względem temperatur. Na początku tygodnia dmuchnęło bardzo ciepłymi masami powietrza, dzięki którym słupki rtęci poszybowały do góry i mogliśmy poczuć wręcz letnie temperatury. Na zachodzie kraju odnotowano nawet 25 stopni C.

We wtorek od dzielnic północnych zaczęło się stopniowo ochładzać. Najcieplejsze masy powietrza utrzymywały się na południu kraju, gdzie termometry wskazały ponad 20 stopni C. W środę raptownie ochłodziło się już w całej Polsce.

Ochłodzenie jednak nie trwało długo, bo już od czwartku zaczęło się stopniowo ocieplać, najszybciej na południowym-zachodzie. Jednak na północy, wciąż było poniżej 10 stopni C.

Sobotni wzrost temperatury był powstrzymywany przez deszczowy front, ale w niedzielę, kiedy pojawiły się przejaśnienia i rozpogodzenia, bardzo szybko ociepliło się, miejscami do 18-19 stopni C.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Miniony tydzień, poza nagłymi skokami temperatur, przyniósł też więcej opadów deszczu, chociaż jego początek był ciepły, pogodny i suchy.

Wymianie mas powietrza z ciepłej na znacznie chłodniejszą towarzyszył front atmosferyczny, który najwięcej opadów przyniósł w stosunkowo wąskiej strefie, która przemieszczała się z zachodu na wschód. Mimo to opady odnotowano prawie w całym kraju, chociaż przeważnie o bardzo małym natężeniu.

Następnie ponownie prawie nigdzie nie padało, ale zmieniło się to w sobotę, kiedy w wielu miejscach pojawiły się całkiem solidne opady, niektóre o charakterze przelotnym, ale silniejszym natężeniu.

I taka pogodowa przeplatanka czeka nas również w tym tygodniu, w którym – poza chwilami ze Słońcem, odnotuje się też opady, a nawet burze, poranne mgły i zamglenia, miejscami przymrozki, za to temperatury będą oscylować wokół komfortu termicznego i pozostaną wysokie jak na końcówkę października.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 24 października 2022

W poniedziałek nad Polską przemieszcza się ciepły front atmosferyczny, który przesuwa się w głąb kraju. Na Pomorzu, Kujawach, Warmii, w centrum, na Mazowszu, Górnym Śląsku oraz w Małopolsce przechodzą opady deszczu o słabym i umiarkowanym natężeniu. Nad ranem padało lokalnie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i na Pomorzu Zachodnim. W zachodniej części kraju będzie się szybko przejaśniać i rozpogadzać, po południu wyjrzy Słońce. Opady nie są prognozowane również za wschodzie kraju, chociaż dominować będzie pochmurna pogoda.

W drugiej części dnia front ciepły z dużym lub całkowitym zachmurzeniem przyniesie opady deszczu na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie i północy Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu. Na pozostałym obszarze kraju przeważać będzie małe i umiarkowane zachmurzenie, nie zabraknie również chmur piętra wysokiego. Za to w godzinach wieczornych pojawią się opady deszczu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Możliwe są również burze.

Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, 16-18 stopni C będzie na Pomorzu, Kujawach, w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, do 19-21 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce (lokalnie na Dolnym Śląsku może być o 1-2 stopnie C cieplej). Wiatr słaby i umiarkowany, nieco silniejszy na Pogórzu Karpackim, południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 25 października 2022

We wtorek, w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej, dochodzącej do 200-400 J/kg, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, które w wielu miejscach przyniosą przelotne opady deszczu i lokalne burze. Najwięcej opadów i burz prognozuje się głównie na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz w centrum. Na północy i zachodzie kraju konwekcja będzie słabsza. W ciągu dnia, niemal w całym kraju pojawi się szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia, nawet w regionach z opadami.

Wtorkowy poranek widnieje w prognozach pogody jako bardzo ciepły jak na ostatni tydzień października. Na przeważającym obszarze kraju temperatura nie spadnie poniżej 12-14 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 14-15 stopni C w regionach Polski północnej, 16-18 stopni C w głębi kraju do 19-20 stopni C w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, podczas burz chwilami silniejszy, z kierunków zachodnich.

Środa, 26 października 2022

W środę od południa Polska zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego, w związku z czym o poranku w wielu regionach pojawią się gęste mgły, które wygenerują niskie chmury. Z północnego-zachodu napłynie również chłodniejsze powietrze, w związku z czym na termometrach odnotuje się około 5 stopni C, a na Przedgórzu Sudeckim tylko 2-3 stopnie C i przygruntowe przymrozki.

W ciągu dnia mgły będą stopniowo zanikać i wyjrzy Słońce. Przelotne opady deszczu o bardzo małym natężeniu mogą pojawić się tylko na Podlasiu. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni C na Podlasiu i 13-14 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie, do 16-18 stopni C w głębi kraju i 19 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie przeważnie z zachodu, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i południowy.

Czwartek, 27 października 2022

Czwartkowy poranek ponownie może upłynąć pod zasłoną gęstych mgieł, a temperatury będą dość niskie, jednak przymrozków ma być mniej i mają pojawić się jedynie w regionach podgórskich. W ciągu dnia przeważać będzie słoneczna pogoda, nigdzie nie prognozuje  się opadów, trochę więcej bezopadowych chmur piętra wysokiego pojawi się tylko w północnej części Polski.

Na termometrach wartości podobne jak w poprzednich dniach. Najchłodniej – około 15 stopni C ma być na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza oraz Podlasiu, 16-18 stopni C odnotuje się na przeważającym obszarze naszego kraju, a najcieplej – do 19-20 stopni C ma być na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z zachodu i południa.

Piątek, 28 października 2022

W piątek do Polski od południa kontynentu zaczną napływać bardzo ciepłe masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego znad Północnej Afryki. Dziki temu możemy liczyć na słoneczną i ciepłą pogodę. Na termometrach słupki rtęci wskażą 17-18 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w regionach wschodnich, 19-20 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum i na Górnym Śląsku, 21-22 stopnie C będzie w Wielkopolsce, a w Małopolsce i w części Polski południowo-zachodniej do 22-23 stopni C. Z uwagi na wiatr fenowy z południa, na Dolnym Śląsku może być jeszcze cieplej. Wiatr będzie umiarkowany, na południu, głównie w regionach podgórskich, dość silny i porywisty, południowo-zachodni.

Weekend, 29-30 października 2022

Także ostatni weekend października, w którym przesuniemy wskazówki zegara na czas zimowy (z godz. 3:00 na 2:00) zapowiada się słoneczny i ciepły. W sobotę prognozuje się od 16-17 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 18-20 stopni C będzie w głębi kraju, do 21-23 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie i w Małopolsce. W niedzielę odnotuje się od 14-15 stopni C w województwach północnych do 21-22 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr z zachodu i północnego-zachodu, umiarkowany.

OPTYCZNIE W NIEBO 24.10.2022r. – 30.10.2022r.

24.10.2022r. – godz. 18:01 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 0°21`;

25.10.2022r. – godz. 12:23 – głębokie częściowe zaćmienie Słońca widoczne z całego terytorium Polski;

25.10.2022r. – godz. 12:48 – faza Księżyca – nów;

25.10.2022r. – godz. 14:05 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 0°00`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.