facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 kwi, 2020
- brak komentarzy
Coraz cieplej i bardziej sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.04.2020r. – 12.04.2020r.

Coraz cieplej i bardziej sucho. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.04.2020r. – 12.04.2020r.

Mijający tydzień rozpoczął się zimowym akcentem. W wielu miejscach utworzyła się kilkucentymetrowa warstwa śniegu, w tym we Wrocławiu, gdzie nie było jej przez całe miesiące meteorologicznej zimy, czyli od grudnia do końca lutego.

Śnieg nie poleżał jednak długo. Już po kilku godzinach nie było po nim śladu. Wystąpiły też mroźne noce, miejscami temperatury potrafiły spaść do dwu-cyfrowych wartości. Od czwartku zaczęło się stopniowo ocieplać, natomiast końcówka tygodnia to już wiosną w pełni. Jest słonecznie, ciepło i gdyby nie zakaz wejścia do parków i lasów (z powodu koronawirusa), można by tam siedzieć wiele godzin.

Niestety, ponownie dochodzi do bardzo niekorzystnego zjawiska w czasie największych potrzeb hydrologicznych dla roślin wchodzących w wegetację. Potocznie nazywam je “zacięciem” opadów, spowodowanych zmianą cyrkulacji atmosferycznej i blokadą przez układy wyżowe, wilgotnych mas powietrza znad Atlantyku lub południa Europy.

Prognozy pogody na miesiąc kwiecień są bardzo kiepskie. Przy coraz wyższych temperaturach, opady mają się kształtować znacznie poniżej norm wieloletnich. Czy czeka nas kolejny rok wielkiej suszy na znacznym obszarze kraju? W tym momencie nie można o tym przesądzać (jeszcze wiele może się w pogodzie wydarzyć), ale wydaje się, że pierwsze podwaliny pod jej wystąpienie właśnie zaczynają się realizować.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Na początku nowego tygodnia znajdziemy się pod wpływem potężnego wyżu znad Ukrainy, który przyniesie słoneczną i suchą pogodę nie tylko w Polsce, ale w większości Europy. W całym kraju prognozuje się bezchmurne niebo, a temperatury wyniosą od 14-16 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na wschodzie do 17-18 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

Najcieplej, do 19-20 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie. Poza Małopolską, wszędzie da się odczuć silniejszy, południowy wiatr, w Sudetach porywy mogą osiągać 60-70 km/godz.

Wtorek, 7 kwietnia 2020

We wtorek o poranku prognozuje się wystąpienie słabych przymrozków. Na Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie oraz w regionach podgórskich ma być w przedziale od -1 do 2 stopni C, a przy gruncie -4/-2 stopnie C. Na zachodzie i północy cieplej – tam nie mniej niż w przedziale 5-7 stopni C.

W dzień bardzo ciepło w całym kraju – od 17-18 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w województwach wschodnich i 19-20 stopni C w głębi kraju do 21-22 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Zimniej zrobi się wzdłuż wybrzeża na skutek zmiany kierunku wiatru na północno-zachodni.

Tam odnotuje się w przedziale 8-10 stopni C. Poza tym mnóstwo Słońca, trochę chmur może rozwinąć się na północy i zachodzie, ale nigdzie nie będzie padać. Wiatr na zachodzie i południowym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, południowo-zachodni, na Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

Środa, 8 kwietnia 2020

W środę o poranku, ponownie wystąpią słabe, przygruntowe przymrozki lokalnie na południu, a także na Pojezierzu Pomorskim – do -2/0 stopni C. Poza tym wszędzie temperatury będą na plusie, minimalnie od 5 do 8 stopni C.

W dzień słonecznie, sucho i bardzo ciepło, poza wybrzeżem, gdzie pojawi się bryza i tam temperatury maksymalne wyniosą od 8 do 10 stopni C. W głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach czy Podlasiu prognozuje się 16-18 stopni C, a nad resztą kraju w przedziale 19-21 stopni C. Wiatr słaby, z zachodu i południowego-zachodu.

Czwartek, 9 kwietnia 2020

W czwartek w pogodzie szykują się niewielkie zmiany. Nad Wyspami Brytyjskimi, Morzem Północnym i Norweskim znajdzie się wyż, który wypchnie nad Skandynawię i północno-zachodnią Rosję niż. Zacznie się zmieniać kierunek wiatru, dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód przejdzie mało aktywny front, który tak naprawdę przyniesie jedynie większe zachmurzenie zamiast solidniejsze opady.

Na Pomorzu prognozuje się 8-10 stopni C, na wybrzeżu jeszcze chłodniej, ale na południu kraju oraz w centrum będzie jeszcze bardzo ciepło – w przedziale 18-20 stopni C. Wiatr silniejszy, północno-zachodni.

Piątek, 10 kwietnia2020

W piątek, po przejściu mało aktywnego frontu, z północy spłynie chłodniejsze powietrze, dlatego o poranku na północy mogą pojawić się przymrozki, do -2/0 stopni C, lokalnie może być nieco zimniej. W ciągu dnia na terenie całego kraju ma być słonecznie, a na termometrach prognozuje się od 7-8 stopni C nad morzem, 10-12 stopni C na północnym wschodzie i 13-15 stopni C w głębi kraju do 16-18 stopni C na zachodzie.

Weekend, 11-12 kwietnia 2020

Na ten moment, pogoda na świąteczny weekend zapowiada się z bardzo pogodną i ciepłą sobotą, z temperaturami od 14 stopni C na północnym wschodzie do 21-22 stopni C na zachodzie, południu i południowym zachodzie kraju.

W niedzielę od północnego-zachodu prognozuje się wejście frontu atmosferycznego z opadami deszczu, ale temperatury pozostaną na podobnym poziomie, co w sobotę. W piątek napiszę szczegółową prognozę pogody na świąteczne dni (sobota-poniedziałek).

OPTYCZNIE W NIEBO 06.04.2020r. – 12.04.2020r.

08.04.2020r. – godz. 04:35 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.