facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 lut, 2016
- 3 komentarze
Coraz więcej prognoz pogody, wieszczy mokrą wiosnę.

CIMG2722

Po dramatycznej, zeszłorocznej suszy, która spowodowała znaczny spadek poziomu wód gruntowych w Polsce, i które nie zostały w dalszym ciągu uzupełnione, prognozy pogody na nadchodzącą wiosnę, coraz bardziej skłaniają się ku mokrej wiośnie. Wedle niektórych modeli numerycznych, może dojść do zagrożenia powodziowego, już w miesiącu maju.

Taki powodziowy maj, mieliśmy już w 2010 roku, kiedy na Wiśle, przechodziła tzw. “fala tysiąclecia”, większa od tej z 1997 roku. Odra na szczęście nie wezbrała tak wysoko, jak w pamiętnym 1997 roku, ale była bardzo groźna i również spowodowała szkody.

CIMG3028

Obecnie, kiedy mamy jeszcze problem z niedoborem stanów wód, prognozy Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) przewidują, że do końca miesiąca najtrudniejsza sytuacja związana z niżówką hydrogeologiczną i znacznym obniżeniem zwierciadła wód gruntowych dotyczyć będzie woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

6

W szczególności woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego i opolskiego. To oznacza, że odbudowa wód gruntowych może zająć jeszcze całe tygodnie, o ile nie miesiące, jeśli będą one dostatecznie wilgotne. Obszary najbardziej zagrożone zostały na mapie zakreskowane na czerwono.

Ponieważ prognozowane, intensywne opady, mają pochodzić z wilgotnych układów niżowych z południa Europy, możemy mieć wielki paradoks hydrologiczny. Niże z południa, często są blokowane przez wyże, znajdujące się na północy i wschodzie Europy. To powoduje, że południe i południowy-wchód Polski, mogą się topić, a na zachodzie i w centrum, możemy mieć dalszy problem z suszą.

Tradycyjnie, nieprzewidywalna aura, zweryfikuje te nieco nihilistyczne prognozy pogody.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • Tomek Nawrot //22 lut 2016

  Co, to jeszcze się nie wypadało dostatecznie? Ile można 🙂 Nic z tego, najpierw słońce, a potem sprawa hydrologii 😉

  • Admin //23 lut 2016

   Zamówiłem słońce na weekend. Mam nadzieję, że zamówienie dotrze na czas. 😉

 • Tomek Nawrot //24 lut 2016

  Dzięki 🙂