facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 cze, 2016
- brak komentarzy
Czerwcowy bigos pogodowy nad Polską. Posucha łagodnieje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2 burze 17 czerwca 2016r.

Wczorajsze ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia, wydane m.in. przez Polskich Łowców Burz sprawdzają się. Nad Polską, mamy obecnie spory bigos i koktajl pogodowy. Ulewy, burze, wichury, gradobicia i olbrzymi kontrast termiczny, a także duża różnica ciśnień, powodują wielkie zamieszanie w kraju. Wszystko zaczęło się już wczoraj w godzinach wieczornych, kiedy pierwsze burze, bardzo szybko znad Czech, weszły nad dzielnice północno-zachodnie Dolnego Śląska, ocierając się również o województwo lubuskie. Chociaż ostrzeżenia są z reguły wydawane dla całych województw, to tradycyjnie, były i są miejsca, gdzie wszystko przeszło bokiem. Bardzo szczegółowe prognozowanie tak intensywnych zjawisk jest jednak na tyle trudne i obarczone pewnym ryzykiem błędu, że dla ostrożności, wydaje się ostrzeżenie dla większego obszaru, chociaż wiadomo, że nie wszędzie zjawiska wystąpią. 

3 burze_europa 17 czerwca 2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obecnie, olbrzymie chmury burzowe kotłują się na linii styku dwóch, skrajnych termicznie mas powietrza, która przebiega mniej więcej przez środek Polski. Burze są silnie z licznymi wyładowaniami, porywistym wiatrem, ulewami i miejscami gradobiciami. Poza korzystnymi warunkami dla rozwoju burz, ich siłą napędową jest ogromna różnica temperatur, sięgająca nawet 15-16 stopni. Na tle Europy, Polska dzisiaj piastuje pierwsze miejsce burzowego lidera.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SUMA OPADÓW 13-14 CZERWIEC 2016r.

Chociaż gwałtowne burze, często powodują sporo zniszczeń i podtopień, mają one także nieco pozytywów. Najważniejszym z nich są duże sumy opadów, które zaczynają wreszcie łagodzić coraz bardziej niekorzystną posuchę w wielu regionach kraju. Przykładowo Wrocław, otrzymał w środę 15 czerwca i dzisiaj, największą porcję deszczu od 4 maja. Podobnie jest jeszcze w kilku innych regionach, m.in w województwie lubuskim. Czyżby rozkręcał się nam “Europejski Monsun Letni”? Wszystko na to wskazuje, jednak do stanu normalności hydrologicznej w wielu miejscach jest jeszcze daleka droga.

SUMA OPADÓW 14-15 CZERWIEC 2016r.SUMA OPADÓW 15-16 CZERWCA 2016r.SUMA OPADÓW 16-17 CZERWCA 2016r.

Zdjęcia mapek burzowych: burze.dzis.net

Zdjęcia dobowych sum opadów: IMGW

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.