facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 20 wrz, 2020
- 2 komentarze
Cztery dni letniej pogody. Od środy lokalne burze, od piątku i w weekend ochłodzenie z obfitymi opadami deszczu. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.09.2020r. – 27.09.2020r.

Cztery dni letniej pogody. Od środy lokalne burze, od piątku i w weekend ochłodzenie z obfitymi opadami deszczu.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.09.2020r. – 27.09.2020r.

Za nami bardzo ciepły, pogodny i suchy tydzień, w którym odnotowano nawet przekroczenia 30 stopni C, co na połowę września należy zaliczyć do sporej anomalii dodatniej. Od czwartku zrobiło się chłodniej, ale deszczu na przeważającym obszarze kraju nie odnotowano. Wyjątkiem były bardzo lokalne burze i opady w dzielnicach południowych i wschodnich.

O ile powrót letnich temperatur z pewnością wiele ludzi ucieszył, o tyle dla dolnośląskich grzybiarzy to kiepska aura, ponieważ brak opadów i wysokie temperatury w znacznym stopniu zahamowały wzrost grzybów. W związku z tym, zamiast nadchodzącej kumulacji jesiennego wysypu, zaczyna się przerwa, która najszybciej rozwija się na terenach nizinnych.

W nadchodzącym tygodniu we wtorek rozpocznie się astronomiczna jesień, a dzień później jesień kalendarzowa. Jednak pogoda wciąż będzie przypominać lato, a na termometrach w najcieplejszych regionach Polski, ponownie zobaczymy ponad 25 stopni C, chociaż wydaje się, że trzydziestka nie zostanie już osiągnięta, ale to się ostatecznie wyklaruje do czwartku.

W pierwszej części tygodnia pogoda będzie bardzo podobna do tej z mijającego tygodnia. Do czwartku dominować będą pogodne wyże i wysokie temperatury w dzień, chociaż istnieje szansa na pojawienie się burz, szczególnie od środy. Natomiast w weekend, wreszcie mają nadjeść obfite opady i oby tak się stało.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 21 września 2020

W ostatnim dniu astronomicznego lata poranek będzie chłodny, w wielu miejscach kraju temperatura spadnie do 5 stopni C, lokalnie jeszcze zimniej, aż do wystąpienia przygruntowych przymrozków. W dzień, z uwagi na stacjonujący wyż znad Europy Wschodniej, do Polski będzie napływać ciepła masa powietrza polarnomorskiego.

Na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie odnotuje się w przedziale 21-22 stopni C. W głębi kraju będzie 23-24 stopnie C, za to na Śląsku i Ziemi Lubuskiej w przedziale 25-26 stopni C. Wszędzie dominować będzie błękit nieba, a słaby wiatr będzie wiał z południa i południowego-wschodu.

Wtorek, 22 września 2020

We wtorkowy poranek nie powinno się już odnotować tak dużych spadków temperatury jak dobę wcześniej. Na zachodzie i południu kraju odnotuje się około 10 stopni C, a w pozostałych regionach kraju w przedziale 6-9 stopni C. Za to w dzień możemy liczyć na letnią pogodę, chociaż rozpocznie się astronomiczna jesień.

Temperatury wyniosą od 23-24 stopni C na północy, nawet na samym morzem odnotuje się podobne wartości na termometrach. Nad resztą kraju prognozuje się 25-26 stopni C, ale najcieplej, w przedziale 27-28 stopni C będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W całym kraju przeważać będzie bezchmurne niebo, nigdzie też nie wystąpią opady. Wiatr słaby i umiarkowany z południa i południowego-wschodu.

Środa, 23 września 2020

W środę czeka nas kontynuacja letniej pogody podczas jesieni, ponieważ przez większą część dnia będzie ciepło, pogodnie i sucho. Za to w godzinach popołudniowych na zachodzie i częściowo na południu kraju należy spodziewać się wzrostu energii chwiejności termodynamicznej do około 700-900 J/kg, w związku z czym zaczną wypiętrzać się chmury, które przyniosą burze i przelotne opady deszczu.

W pozostałej części Polski przez cały dzień będzie słonecznie i bardzo ciepło. Na termometrach prognozuje się od 24-25 stopni C na północy do 26-28 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silniejszy, południowy i południowo-zachodni.

Czwartek, 24 września 2020

Czwartkowy poranek będzie ciepły z temperaturami w przedziale od 11 do 14 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 20-21 stopni C na Pomorzu do 24-26 stopni C w pozostałych dzielnicach kraju. Nadal przeważać będzie błękit nieba, niemniej w wilgotniejszym powietrzu o podwyższonej chwiejności termodynamicznej

będą wypiętrzać się chmury burzowe, których najwięcej ma się wykluć we wschodnich regionach Polski. Podczas burz mogą wystąpić silniejsze opady do 15-20 mm na metr kwadratowy i mocniejsze podmuchy wiatru do 70 km/godz. Poza tym będzie wiać umiarkowanie, z południowego-zachodu.

Piątek, 25 września 2020

W piątek mają rozpocząć się duże zmiany w pogodzie z uwagi na wtargnięcie do Europy zimniejszych mas powietrza, które zainicjują powstanie aktywnego i mocno uwodnionego układu niskiego ciśnienia. W Polsce istnieje szansa na przejście niżu wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego, w związku z czym będzie można liczyć na większe opady deszczu.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że obecnie są to jeszcze wstępne prognozy i spełnienie się takiego scenariusza jest obarczone dużym ryzykiem błędu, ponieważ nie wiadomo, jak ostatecznie ukształtuje się sytuacja baryczna, jaką trasę obierze niż i jego fronty, w związku z czym nie można dokładnie sprecyzować gdzie odnotuje się najwyższe sumy opadów.

Co na pewno nas czeka to spadek temperatury i duża różnica termiczna na terenie Polski. Na zachodzie, gdzie istnieje największe prawdopodobieństwo opadów, prognozuje się w przedziale 13-15 stopni C, za to na wschodzie, częściowo na południu oraz w centrum nawet do 25-27 stopni C. W najcieplejszych regionach istnieje możliwość wystąpienia burz.

Weekend, 26-27 września 2020

Ostatni weekend września ma nam przynieść bardzo deszczową pogodę, ponieważ znajdziemy się pod wpływem wydajnego opadowo niżu, który wejdzie do Polski od południa. Według wstępnych prognoz, miejscami spadnie tyle deszczu, ile wynosi norma miesięczna dla całego września.

Ciepłe powietrze ma się jeszcze utrzymać na wschodzie, gdzie odnotuje się ponad 25 stopni C, ale tam mogą wystąpić burze. Za to w deszczowej części kraju będzie maksymalnie od 14 do 16 stopni C, a na południowym zachodzie miejscami tylko 10 stopni C. W niedzielę już wszędzie ma być poniżej 20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.09.2020r. – 27.09.2020r.

22.09.2020r. – godz. 15:30 – początek astronomicznej jesieni,
24.09.2020r. – godz. 03:56 – faza Księżyca – pierwsza kwadra,
25.09.2020r. – godz. 09:12 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 1°36`,
25.09.2020r. – godz. 23:26 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 2°19`.
Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //20 wrz 2020

  Witajcie Towarzyszu:)
  Czyli zdaje się zaczynają się potwierdzać nasze prognozy. Ale oczywiście jak to będzie w rzeczywistości zobaczymy.
  Darz Grzyb!

  • Paweł Lenart //21 wrz 2020

   Trzymajmy kciki za pomyślny scenariusz, bo nic innego nie wymyślimy. Darz Grzyb! 😉