facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 02 lis, 2019
- brak komentarzy
CZWARTE FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW. Dzień drugi, 25 października 2019 roku.

CZWARTE FORUM PRZYJACIÓŁ DRZEW. Dzień drugi, 25 października 2019 roku.

Drugi dzień IV-tego Forum Przyjaciół Drzew rozpoczął się od uroczystego posadzenia drzewa w Parku Szczytnickim. Zanim tam dotarliśmy, pstryknąłem zdjęcie pięknie przyzdobionego pnączem budynku PIP-u.

SESJA V. SADZIMY DLA KLIMATU

Złota jesień Parku Szczytnickiego oczarowywała uczestników. Drzewo, które wybrano dla upamiętnienia tej uroczystości to buk pospolity w odmianie zwisającej (płaczącej) ‘Pendula’. Dlaczego akurat ten gatunek i odmiana?

Jak tłumaczył nam Pan, który przygotował całą ceremonię – to odmiana, którą tu zasadzono historycznie, w momencie powstania parku. Wprawdzie teraz kompozycja historyczna jest zaburzona z uwagi na to, że buków rośnie tu – po zasadzeniu “forumowego” o jednego więcej, niż wynikało to z założenia historycznego, ale jeden z nich, sędziwy, który rośnie z tyłu jest już mocno nadwyrężony i prawdopodobnie wkrótce może się złamać lub przewrócić, a zatem ten “forumowy” jest jego następcą.

Łopata w pogotowiu, wiadra z ziemią oraz woreczek z hydrożelem także. Posadzenie drzewa to nie jest wcale taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Wszystko musi być starannie przygotowane i w odpowiednich proporcjach.

Młode drzewa muszą być palikowane, aby nie przewróciły się i zachowały statykę. Całą uroczystość fotografował arborysta Jakub Józefczuk, który poprowadził kiedyś (opisany przeze mnie) spacer dendrologiczny po Parku Staszica we Wrocławiu.

W końcu, kiedy nasz piękny, młody buk został umieszczony w dołku, każdy mógł popracować z łopatą i podsypać naszego dendro-bohatera świeżą, pachnącą ziemią. Nastąpiło “pospolite łopato-sypanie”, na czele z ludźmi z Fundacji Eko-Rozwoju i Peterem Wohllebenem. ;))

Kiedy hydrożel i ziemia wypełniły dołek, zaczęliśmy podlewać drzewko, które – według Pani nadzorującej cały proces – potrzebuje aż 300 litrów wody na zachętę do przyjęcia się w tym miejscu. Mówiła nam też, o bardzo niskim stanie wód we Wrocławiu i przesuszonej ziemi.

Drodzy Przyjaciele Drzew. Co Wy wiecie o podlewaniu? ;))))))

Całej uroczystości sadzenia buka i podlewania przyglądał się przypadkowy pies, który pewnie pomyślał to, co napisałem pod zdjęciem. ;))

Pana fotografa w osobie Kuby oraz pana, który opowiadał o czynnościach w sadzeniu drzew uwieczniłem na fotkach na pamiątkę. Zostali oni poproszeni o zrobienie zdjęć. Forumowicze “obsypali” fotografów swoimi aparatami. ;))

SESJA VI. JAK “OSWOIĆ” LĘK PRZED DRZEWAMI, JAK PRZEKONYWAĆ DO DRZEW?

WIĘZI CZŁOWIEKA Z DRZEWAMI – PETER WOHLLEBEN

Nadszedł czas na jedną z najbardziej wyczekiwanych prelekcji IV-ego Forum Przyjaciół Drzew – wystąpienie gościa specjalnego –  Petera Wohllebena, autora książki “Sekretne Życie Drzew”, która w dużym stopniu otworzyła nowe spojrzenie na las i drzewa. Miałem okazję chwilę porozmawiać z Peterem. Odebrałem go jako człowieka bardzo ciepłego, życzliwego, a jednocześnie skromnego. Człowiek lasu bez dwóch zadań!

I przy okazji – Peter to chłop jak dąb! ;)) Ma około 2. metrów wysokości. W wystąpieniu Petera było sporo nawiązań do książki “Sekretne Życie Drzew”, w której przedstawił skomplikowane relacje i zależności występujące w lesie.

Mówił o potrzebie dostrzegania tych zależności, o najnowszych wynikach badań, potwierdzających złożone i wciąż niepoznane relacje w świecie drzew, o opiece silniejszych nad słabszymi i potrzebie oraz konieczności ochrony najbardziej niewzruszonych przez człowieka leśnych ekosystemów.

Im dłużej rośnie las bez ingerencji człowieka, tym więcej tych zależności i powiązań. W naszych, polskich lasach, najwięcej można ich dostrzec np. w Puszczy Białowieskiej, Bieszczadach, czy w rezerwatach rozproszonych w różnych częściach kraju. Lasy gospodarcze mają zbyt mało czasu na ich wykształcenie.

Peter pokazał nam zdjęcia lasu, w których życie drzew toczy się dalej, pomimo, że na pierwszy rzut oka, drzew już dawno tu nie ma. Na jednym z nich widać młode drzewo, które wykiełkowało z wnętrza zmurszałego pnia obumarłego. Ale to też może być odrodzenie się starego drzewa w nowym, młodym życiu…

Peter mówił nam też o szacunku do drzew. Wiadomo, że ludzie masowo korzystają z drewna i będą korzystać. Miliony hektarów pra-borów, przekształciliśmy w użytkowe lasy gospodarcze. Wykażmy wdzięczność drzewom za to, co nam dostarczają. Ceńmy je, szanujmy i chrońmy.

Te proste, a jednocześnie bardzo mocne i dobre słowa są dzisiaj bardzo istotne i nabierają nowego znaczenia. W czasach coraz większego “syndromu deficytu przyrody”, musimy ludziom na nowo otworzyć umysły i nauczyć ich, czym jest las i drzewa. To trudne i mozolne zadanie.

Peter na koniec wystąpienia otrzymał pamiątkową koszulkę Forum Przyjaciół Drzew. Od siebie dodam, że książka “Sekretne Życie Drzew”, to dla mnie bardzo dobra lektura, która uczy mnie przede wszystkim wrażliwości na przyrodę i las. Dałem to wyraz w swojej recenzji książki dwa lata temu: http://server962300.nazwa.pl/sekretne-zycie-drzew-zachwycajaca-ksiazka-petera-wohllebena.html

JAK MÓWIĆ O DRZEWACH – PANEL DYSKUSYJNY Z UDZIAŁEM:

PETER WOHLLEBEN – pisarz, leśnik, popularyzator wiedzy o lesie

ANDRZEJ GĄSIOROWSKI – obrońca drzew, bloger, apokaliptyk, prawnik

DR BEATA PACHNOWSKA – psycholog społeczny

DR INŻ. MARZENA SUCHOCKA – architekt krajobrazu, współtwórczyni polskiej metody wyceny wartości drzew

DR INŻ. PIOTR TYSZKO-CHMIELOWIEC – Fundacja Eko-Rozwoju, Instytut Drzewa

MICHAŁ KSIĄŻEK – poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog

Moderacja – Aleksander Gorgul, Gazeta Wyborcza Kraków

Następna część Forum to panel dyskusyjny z wymienionymi osobami, działającymi na różnych płaszczyznach dla dobra drzew. Paneliści poruszyli wiele ważnych aspektów, na przytoczenie i opisanie których, potrzebowałbym zrobić odrębny wpis, dlatego wstrzymam się przed ich opisywaniem, aby nie wydłużyć zbytnio relacji.

Andrzej Gąsiorowski wypowiedział bardzo intrygujące (ale też z humorem odebrane) powiedzenie “stoicka apokalipsa na wesoło”, o której szerzej napisał na swoim blogu: https://andrzejgasiorowski.wordpress.com/2019/10/30/stoicka-apokalipsa-na-wesolo/

Po zakończeniu tej części Forum, mieliśmy okazję wysłuchać wystąpienia kolejnego, specjalnego gościa – Dana Barona Cohena (Cabelo Seco, Maraba, Brazylia).

Dramaturg, reżyser teatru zaangażowanego społecznie, pracujący z aktywistami działającymi na rzecz Amazonii. Jego obecność oraz bezpośrednia relacja z “płuc Ziemi”, treści i pokazy były pełne emocji i szczerych wzruszeń.

Z lasami tropikalnymi nie dzieje się dobrze i wie to prawie każdy. Nie każdy natomiast wie, czym to grozi i co już się zaczęło…

SESJA VII. INNOWACJE DLA DRZEW?

10 MINUTOWE PREZENTACJE PREZENTUJĄCE MODELOWE, INSPIRUJĄCE, USPOŁECZNIONE, PRAKTYCZNE PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA I OCHRONY DRZEW.

Dla mnie były to cenne wystąpienia, inspirujące do dalszej aktywności i radość, że inni ludzie w innych miejscach kraju, także działają i realizują pożyteczne inicjatywy dla drzew – a tym samym – dla wszystkich ludzi.

W tej części Forum, mogliśmy wysłuchać m.in. wystąpienia Pani Małgorzaty Piszczek ze Społecznej Rady Parku Grabiszyńskiego. Wypracowane standardy – jak wzmożona ochrona drzew, ograniczenie koszenia, pozostawianie opadłych liści i martwego drewna – przenoszą się na inne tereny zieleni w mieście. 

Inne, omówione i zaprezentowane tematy to “Informowanie, komunikowanie, edukowanie – doświadczenia zarządu zieleni miejskiej w Krakowie” (Łukasz Pawlik – ZZM, Kraków); “Narzędzie Check Trees na przykładzie działań najstarszej alei w Polsce Rzucewo-Osłonino” (Ewa Romanow, Robert Pipczyński, Ekoinicjatywa, Kwidzyń);

“Stop wycince drzew w Obornikach Śląskich” – przykład inicjatywy społecznej na rzecz ochrony zadrzewień przydrożnych (Paulina Sanecka).

W końcu przyszedł czas na moje wystąpienie, czyli prezentacja Sekcji Drzew Pomnikowych PTD jako inicjatywy, która skupia treehunterów z całego kraju i której podstawowym celem jest szeroko pojęta działalność w przedmiocie drzew pomnikowych.

Ponieważ moja prezentacja jest omówiona w odrębnym wpisie na blogu, wspomnę tylko, że mówienie o drzewach i możliwość wystąpienia przed “ludźmi drzew” to dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Fundacji Eko-Rozwoju za przyjęcie mojej propozycji wystąpienia. Już po raz trzeci wystąpiłem na Forum Przyjaciół Drzew i mam nadzieję, że na kolejnym, będę mógł ponownie wystąpić i zaprezentować działania na rzecz ustanawiania nowych pomników przyrody.

Tematem ostatniej prelekcji była cenna “Kampania na rzecz ochrony sędziwych drzew w Polsce”, którą też należałoby opisać w odrębnym wpisie.

W uroczystym zakończeniu IV-tego Forum Przyjaciół Drzew “Wspierajmy się”, uczestniczyliśmy w aranżacji Darka Lecha. Był to performers z naszym udziałem i dębem “Dziadek”. Wspomnę jeszcze, że zarówno na koniec pierwszego, jak i drugiego dnia Forum, miały miejsce wydarzenia towarzyszące (widnieją w harmonogramie), na których jednak nie mogłem być i stąd brak relacji o nich.

Podsumowując IV-te Forum Przyjaciół Drzew – wartościowe, wspaniale przygotowane, zorganizowane i przeprowadzone. Pouczające, inspirujące i dające wielką motywację do dalszego działania na rzecz drzew. Co istotne – myślę, że każdy uczestnik ma świadomość, że dzięki wszelkim inicjatywom przyjaciół i obrońców drzew, zrobiono dużo dobrego, i że można coś zrobić, chociaż schodów pod górę nie brakuje. Z drugiej strony – przed nami wciąż jest tytaniczna praca do wykonania, o której szara rzeczywistość przypomina nam na co dzień, w postaci zniszczonych drzew i często bezsensownych oraz bezzasadnych wycinek. O bezrobociu wśród Przyjaciół Drzew nie może być mowy. Dziękuję jeszcze raz Fundacji Eko-Rozwoju za całość i Wszystkim, którzy robią coś pożytecznego dla drzew. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.