Aktualności Pogoda

Czy Etna szykuje się do mega erupcji?

etna_04-620x414

Od zeszłego tygodnia, temat najsilniejszej od 20 lat erupcji wulkanu ETNA, nie schodzi z pierwszych stron włoskich gazet i z ust wulkanologów. Erupcja ma postać wielokraterową, która jest znacznie bardziej intensywna i niebezpieczna od w miarę spokojnej erupcji centralnej (punktowej) z którą mamy najczęściej do czynienia podczas wybuchów wulkanów i która polega na wydobywaniu się materiału wulkanicznego punktowo z krateru wulkanicznego lub jego najbliższego sąsiedztwa.

Aktywność Etny w dniu 7 grudnia była bardzo duża. Wczoraj, 8 grudnia o poranku uległa gwałtownemu zmniejszeniu, jednak obecnie ponownie przybiera na intensywności. Wyemitowane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin obłoki dwutlenku siarki zaczęły wędrować najpierw na wschód, pokonując przy tym ponad 15 tysięcy kilometrów. Wulkanolodzy ostrzegają, że Etna może grozić potężną erupcją, jednak nie sposób przewidzieć, kiedy może to nastąpić. Niebezpieczeństwo dla ludzi jest realne, ponieważ w promieniu 30 kilometrów od wulkanicznego krateru mieszka milion ludzi, a w promieniu 300 kilometrów aż 3 miliony Włochów.

Gdyby doszło do mega wybuchu Etny, a mówiąc bardziej językiem wulkanologów – do erupcji pliniańskiej (jest to najniebezpieczniejszy rodzaj erupcji powodujący największe szkody – przykładem takiego wybuchu wulkanu była erupcja Krakatau w 1883 roku i Góry Świętej Heleny w 1980 roku. Podczas takiego wybuchu wulkan może wyrzucić w powietrze 2/3 swojej objętości) to życie i zdrowie tysięcy mieszkańców, może być poważnie zagrożone.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.