facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 kwi, 2016
- brak komentarzy
Dąb Bolko w czołówce europejskich drzew.

dab-bolko

W międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016 zwyciężyło najstarsze drzewo w mieście Bátaszék na Węgrzech. Polski dąb Bolko z Hniszowa w woj. lubelskim – zwycięzca konkursu Drzewo Roku 2015 Klubu Gaja – uplasował się na 4. miejscu wśród 15. drzew z całej Europy.

CIMG1022

W tegorocznym konkursie wzięło udział blisko 230 tysięcy osób. Na pierwszym miejscu znalazło się Najstarsze drzewo w mieście Bátaszék na Węgrzech zdobywając 72 653 głosów, drugie miejsce zajęła tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Republice Czeskiej z wynikiem 43 451 głosów, trzecie miejsce z wynikiem  29 114 głosów zajęła grusza z miejscowości Bošáci – Zabudišová na Słowacji. Polski dąb Bolko otrzymał 23 313 głosów i znalazł się na 4. miejscu. 

CIMG1067

Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku przypominają nam jak ważny i potrzebny jest nam kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści  i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do  przyrody i tradycji. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać – komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

CIMG1068

Ceremonia rozdania nagród odbyła się 20 kwietnia 2016 w Brukseli  z udziałem m.in. przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Blisko 200 osób czekało w napięciu na ogłoszenie wyników, gdyż do samego końca wyniki głosowania były utajnione. Heiki Hanso z Estonii, reprezentujący zeszłorocznego zwycięzcę konkursu – dąb na boisku sportowym, przekazał ręcznie wyrzeźbiona statuetkę zwycięzcy tegorocznej edycji. Przedstawiciele Najstarszego drzewa w mieście Bátaszék na Węgrzech otrzymali także czek  na kwotę 560 Euro, która została przekazana przez darczyńców poprzez stronę do głosowania. Będzie ona przeznaczona na sadzenie i ochronę drzew. Pamiątkowy dyplom dla dębu Bolko odebrał w imieniu Gminy Ruda Huta Krzysztof Hetman, poseł do Parlamentu Europejskiego.
 

CIMG0085

650-letni dąb Bolko, rosnący w parku podworskim w Hniszowie, według legendy wiekiem i imieniem nierozerwalnie wiąże się z początkami państwa polskiego. To w jego cieniu miał wypoczywać Bolesław Chrobry podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. Oczywiście jest to nieprawda. Ten majestatyczny symbol piękna przyrody jest przedmiotem dumy mieszkańców całego regionu. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu, zwane Bolkowaniem przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób, które zachwycają się ogromem i potęgą pomnikowego drzewa. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 roku. Celem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Klub Gaja jest organizatorem polskiej edycji konkursu. Już w czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2016.

Źródło: Klub Gaja

Zdjęcie dębu Bolko: Grzegorz Chwesiuk

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.