facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 mar, 2022
- 2 komentarze
Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej został Europejskim Drzewem Roku 2022!

Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej został Europejskim Drzewem Roku 2022!

Hura! Udało się! Po emocjonującym przebiegu konkursu i budującej napięcie uroczystej ceremonii, która odbyła się wczoraj o godz. 17:30, znamy zwycięzcę tegorocznego konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2022. Został nim legendarny dąb szypułkowy “Dunin”, którego mocno dopingowałem w krajowym i europejskim konkursie. Dziękuję Wszystkim znajomym, tym bliższym i dalszym, którzy są współautorami sukcesu dębu. Tym samym “Dunin” powtórzył sukces dębu “Józef” z Wiśniowej, który zdobył ten tytuł w 2017 roku.

Jak podaje Klub Gaja: “W tym roku prestiżowy tytuł Europejskiego Drzewa Roku zmierza do Polski! Z historycznym rekordem 179 317 głosów Dąb Dunin – Strażnik Puszczy Białowieskiej pozostawił większość rywali daleko w tyle. Drugie miejsce zajęła Hiszpania, której reprezentant Dąb z Lasu Bankietowego zdobył 168 234 głosów. Trzeci na podium stanął Wielki dąb korkowy z Portugalii z 70 563 głosami. Klub Gaja dziękuje wszystkim internautom za zaangażowanie! To wspaniałe święto polskiej i europejskiej przyrody!

22 marca w Brukseli ogłoszono wyniki głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Zwyciężył 400-letni Dąb Dunin w Przybudkach w gminie Narew w woj. podlaskim, który rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, jednego z najbardziej znanych lasów niżowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Od wieków otaczany jest szczególnym szacunkiem i podziwem przez miejscową ludność, ale także rzesze turystów odwiedzających ten region Polski, nazywany często Europejską Krainą Żubra. Jest inspiracją dla wielu artystów. Zachwyca o każdej porze roku – w okresie pełnej wegetacji, ale także wtedy, gdy prezentuje swoje bezlistne, tajemniczo powyginane konary. W 2021 roku Dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim”.

„To wielki sukces polskiej przyrody i ludzi zaangażowanych w konkurs. Mogę jedynie gorąco podziękować Agnieszce Aleksiejczuk i Tomaszowi Niechodzie, którzy zgłosili Dunina do konkursu, a także wszystkim tym, którzy oddali na niego swój głos. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie kapitał społeczny wokół drzew i przypominamy o wartościach jakie niosą ze sobą drzewa. Przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. Szczególnie te wiekowe. To one przypominają nam kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać. Dziękuję Agnieszce Przygockiej – naszej wolontariuszce, która w imieniu Klubu Gaja odebrała w Brukseli statuetkę Europejskiego Drzewa Roku 2022 dla Dunina!” – powiedział Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 16. najciekawszych drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnej społeczności. Podczas tegorocznego plebiscytu, który trwał przez cały luty internauci oddali 769 212 głosów, ustanawiając tym samym kolejny rekord głosowania na Europejskie Drzewo Roku. Niestety w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, która zbiegła się z ostatnim tygodniem głosowania, organizatorzy konkursu postanowili wykluczyć z udziału kandydata Rosji i nie liczyć głosów nadesłanych na to drzewo. To była bardzo trudna, ale potrzebna decyzja, aby w tym czasie wesprzeć międzynarodowe wysiłki w odizolowaniu Rosji nawet od wydarzeń sportowych i kulturalnych. Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszeniem wyników można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/Results

Ceremonię rozdania nagród Europejskiego Drzewa Roku 2022 poprzedziła konferencja robocza Planting4Future, która dotyczyła planu Komisji Europejskiej posadzenia 3 miliardów dodatkowych drzew do 2030 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, ministerstw, sektora przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych z całej Europy, w tym Klubu Gaja, podzielili się swoimi doświadczeniami i przedstawili zalecenia jak maksymalnie zaangażować Europejczyków w ten ambitny plan. 

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem krajowego konkursu Drzewo Roku jest Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

WYNIKI KONKURSU EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2022

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ GŁOSÓW

1

DĄB SZYPUŁKOWY “DUNIN”

179 317

2

DĄB Z LASU BANKIETOWEGO W CONXO

168 284

3

WIELKI DĄB KORKOWY

70 563

4

KASZTAN STU KONI

46 275

5

PARASOL Z WYSOKICH TATR

37 872

6

POCHYLONE DRZEWO W KIPPFORD 

30 761

7

ŚPIEWAJĄCA LIPA

28 649

8

300-LETNI KASZTANOWIEC NA PLACU AUDRAN

28 119

9

 WIELKI WIEKOWY DĄB

27 098

10

PŁACZĄCE SOFORY JAPOŃSKIE TEATRU CSOKONAI W DEBRECZYNIE

26 347

11

MAMUTOWIEC OLBRZYMI ZE SLATINY

26 225

12

MAMUTOWIEC OLBRZYMI OBOK SZKOŁY ŚREDNIEJ COLLÈGE NOTRE DAME DU BONLIEU

25 724

13

SOSNA KRÓLEWSKA

25 346

14

DRZEWO DZIADKA KOLYO

24 431

15

JESTEM TILIA

24 201

16

DĄB TURGIENIEWA

dyskwalifikacja

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Źródło i zdjęcia:

1) https://swietodrzewa.pl/?p=14161

2) https://www.treeoftheyear.org/Previous-Years/2022

3) Laura Żurawska

4) Adam Bohdan

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //23 mar 2022

  Witajcie Towarzyszu !!!
  Widzicie sami ile znaczy dyscyplina partyjna. Cieszę się, że mogłem w jakiś sposób pomóc i dołożyć cegiełkę do naszej victorii. Paweł znajomi z Kresów nie licho się zdziwili jak dostali ode mnie milki z prośbą o głosy. Ale to nie ważne. Ważne, że nasi górą:) Zresztą ten wiecheć hiszpański żartobliwie dębem zwany miałby wygrać z naszym Duninem??!! Nie to nie mogło być. Ale trzeba przyznać, że walka była zacięta. No tym lepiej smakuje zwycięstwo:) A Dąb Turgieniewa? Nie ma innego wyjścia. Trzeba niestety wywalić Rosjan z życia społecznego, politycznego, gospodarczego, sportowego etc. Zasłużyli na to sobie.
  Serdecznie pozdrawiam
  Darz Grzyb!!!

  • Paweł Lenart //01 kwi 2022

   Bardzo Ci dziękuję Wojtek za wszystko, każdy głos był ważny i cenny.
   Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do artykułu o marcowych sekretach Bukowiny. 😉