facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 lip, 2016
- brak komentarzy
Dąb Józef Drzewem Roku 2016!

W 6. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017!

W tegorocznym plebiscycie zwycięzca – Dąb Józef w Wiśniowej w woj. podkarpackim zdobył 4310 głosów, niewiele mniej, bo 3774 głosy uzyskał Dąb w Międzyrzecu Podlaskim w woj. lubelskim, dzięki czemu uplasował się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobyła  Lipa Jadwiga w Szubinie w  woj. kujawsko-pomorskim uzyskując 865 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2016 trafi do autorów zgłoszenia zwycięskiego drzewa – Starostwa Powiatowego w Strzyżowie i Powiatowego Centrum Kultury i Turystyki w Wiśniowej, Nadleśnictwa Strzyżów, Fundacji Cherry Home. Dla wszystkich finalistów czekają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie (10. października 2016 r.) podczas inauguracji 14. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Z wielką radością odebraliśmy informację, że Dąb Józef z Wiśniowej w powiecie strzyżowskim zdobył tytuł Drzewa Roku 2016. Jest to dla nas wielki zaszczyt, ale także zobowiązanie do troski o tę perełkę przyrodniczą na naszym terenie. Mocno wierzę, że fakt ten przyczyni się do promocji walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych w naszym powiecie. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję i oddali swój głos na Dęba Józefa. Zapraszamy do powiatu strzyżowskiego i do zwiedzania zespołu parkowo-dworskiego i folwarcznego w Wiśniowej, w którym Dąb Józef zajmuje swoje poczesne miejsce – komentuje Jan Stodolak, Wicestarosta Strzyżowski.

W finale 6. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. O tytuł Drzewa Roku 2016 rywalizowało ze sobą 5 dębów i 5 lip oraz grab, grusza, sosny, głóg, platan i surmia. Podczas głosowania internauci oddali ponad  13 600 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 66 000 odsłon.

Kolejny raz społeczność lokalna zjednoczyła się wokół wartości jaką jest przyroda. Zwycięzcę tegorocznego konkursu można nazwać ambasadorem Podkarpacia. Jestem niezmiernie dumny z efektów naszej wspólnej pracy, dzięki której coraz więcej osób kocha i szanuje drzewa  – podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

dabjozef

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2016  – Dąb Józef w Wiśniowej (woj. podkarpackie).

Historia tego 650 – letniego dębu jest ściśle związana z miejscem, w którym rośnie. To właśnie urok okolicy i rosnące tu okazałe dęby skłoniły rodzinę Mycielskich do kupna tutaj dworu, który w niedługim czasie stał się ośrodkiem życia intelektualnego i kulturalnego regionu, a malownicze otoczenie majątku, sprzyjało pracy twórczej artystów, którzy przybywali na organizowane tu plenery malarskie. Ich uczestnikiem był m.in. zaprzyjaźniony z rodziną Mycielskich – Józef Mehoffer – malarz, grafik, projektant, scenograf i rysownik okresu Młodej Polski.

Artysta urzeczony pięknem jednego z okazałych dębów w wiśniowskim parku, uwiecznił go na swoim szkicu, który następnie trafił na rewers stuzłotowego banknotu jego projektu. Banknot był w powszechnym obiegu w latach trzydziestych XX w. W ten sposób dąb zapisał się na kartach historii światowego pieniądza. Na pamiątkę tego ważnego dla lokalnej społeczności wydarzenia, dąb został nazwany jego imieniem – „Józef”. Obecnie dąb „Józef” jest podziwiany przez uczestników licznych wycieczek szkolnych, rodzinnych i indywidualnych. Drzewo jest też obiektem fotograficznym i malarskim, gdyż w dalszym ciągu w Wiśniowej kultywuje się tradycje plenerów z okresu międzywojennego.

dabwmiedzyrzecupodlaskim

Zdobywca 2. miejsca – Dąb w Międzyrzecu Podlaskim (woj. lubelskie).

Dąb rosnący na placu przed plebanią parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim od ponad 200 lat nierozerwalnie związany jest z historią Polski i życiem lokalnej społeczności. Mieszkał  tutaj m.in. biskup Feliks Paweł Turski, który był obecny przy ogłaszaniu Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Z tej okazji  przed plebanią posadzono dąb dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Dzisiaj wokół dębu stale się coś dzieje. Często po ceremonii ślubnej w pobliskim kościele przychodzą tu pary małżeńskie, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wierzą, że ich miłość będzie trwała tak jak ten dąb. Przychodzą tu też maturzyści przed maturą. Dąb odwiedzają też turyści. W dniu 15 lutego 2001 r. gościł w Międzyrzecu Podlaskim poeta ks. Jan Twardowski. Był zauroczony dębem i stwierdził, że warto pod nim napisać kilka wierszy tak jak Jan Kochanowski pod lipą. W dniu 11 listopada 2015 r. w Międzyrzecu Podlaskim miał miejsce pierwszy Rodzinny Bieg Niepodległości, którego start i meta znajdowały się pod dębem.

lipajadwiga

Zdobywca 3. miejsca – Lipa Jadwiga w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie).

395-letnia Lipa Jadwiga upamiętnia królową Jadwigę, małżonkę Władysława Jagiełły, która w historii wsławiła się swoim duchowym heroizmem, wytrwałością, szlachetnością. Sam Jagiełło, jak wskazują źródła historyczne, po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem odpoczywał na szubińskiej ziemi.

Lipa jest bardzo ważna w życiu lokalnej społeczności. Wizyta przy niej jest nieodzownym elementem gminnych uroczystości, takich jak parada mieszkańców „Od średniowiecza do współczesności” czy obchody 650-lecia miasta, kiedy to uroczyście została odsłonięta nowa tablica informacyjna przy „Jadwidze”. Na co dzień stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla dzieci i dorosłych – uwieczniana w obiektywach aparatów miłośników fotografii, omawiana i malowana na lekcjach przyrody i plastyki. Od lat integruje mieszkańców i stanowi element regionalnej tożsamości.

Lista finałowych drzew wg. ilości zdobytych głosów:

1. Dąb Józef – Wiśniowa (woj. podkarpackie) – 4310 głosów (3896 głosów e-mail i 414 głosów SMS)
2. Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – Międzyrzec Podlaski (woj. lubelskie) – 3774 głosy (3415 głosów e-mail i 359 głosów SMS)
3. Lipa Jadwiga – Szubin (woj. kujawsko-pomorskie) – 865 głosów (750 głosów e-mail i 115 głosów SMS)
4. Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (woj. śląskie) – 722 głosy (698 głosów e-mail i 24 głosy SMS)
5. Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (woj. warmińsko-mazurskie) – 600 głosów (496 głosów e-mail i 104 głosy SMS)
6. Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (woj. podkarpackie) – 564 głosy (533 głosy e-mail i 31 głosów SMS)
7. Dąb Zawiadowca – Konin (woj. wielkopolskie) – 477 głosów (405 głosów e-mail i 72 głosy SMS)
8. Lipa Humboldta – Dyszno (woj. zachodniopomorskie) – 428 głosów (393 głosy e-mail i 35 głosów SMS)
9. Dąb Bażyńskiego – Kadyny (woj. warmińsko-mazurskie) – 407 głosów (374 głosy e-mail i 33 głosy SMS)
10. Krzywy Las – Nowe Czarnowo ( woj. zachodniopomorskie) – 378 głosów (365 głosów e-mail i 13 głosów SMS)
11. Opiekuńcze Drzewo – Kraków (woj. małopolskie) – 244 głosy (230 głosów e-mail i 14 głosów SMS)
12. Grab Wanio – Zdynia (woj. małopolskie) – 209 głosów (152 głosy e-mail i 57 głosów SMS)
13. Dąb Graf Schwerin – Sartowice (woj. kujawsko-pomorskie) –  192 głosy (181 głosów e-mail i 11 głosów SMS)
14. Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (woj. wielkopolskie) – 156 głosów (100 głosów e-mail i 56 głosów SMS)
15. Lipy Wolności – Trzy Lipy Powstańcze – Ruda Śląska (woj. śląskie) – 155 głosów (127 głosów e-mail i 28 głosów SMS)
16. Grusza Matula – Mikołów (woj. śląskie) – 122 głosy (119 głosów e-mail i 3 głosy SMS).

Źródło i zdjęcia dzięki uprzejmości Klubu Gaja www.klubgaja.pl 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.