facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 24 paź, 2017
- brak komentarzy
Dąb “Silny” w Silnej Nowej.

Dąb “Silny” w Silnej Nowej.

Ten tydzień będzie należeć do drzew. Zbliżające się 3. Forum Przyjaciół Drzew to unikatowe wydarzenie, które rozpocznie się już w piątek, 27 października we wrocławskich Pawłowicach. Będę zaszczycony zaprezentować na nim pasję Treehuntera. Ale zanim rozpocznie się wielka uroczystość poświęcona drzewom, Klub Gaja informuje o ustanowieniu pięknego pomnika przyrody w miejscowości Silna Nowa. Bardzo bym chciał aby na terenie każdego województwa działała solidna grupa Treehunterów, wyszukująca pereł dendroflory i działająca w celu ich ochrony. Bardzo się cieszę, że ten unikatowy okaz został odnaleziony i objęty ochroną.

Poeci Elżbieta Kwiatkowska i Krzysztof Maria Szarszewskim wraz z leśnikami, mieszkańcami i Klubem Gaja nadali imię „Silny” dębowi w Silnej Nowej (gmina Miedzichowo, woj. wielkopolskie). Dzięki tym ludziom to niezwykłe drzewo (ok. 350 letnie) zostało odkryte i zgłoszone do ochrony prawnej. Uchwałą rady Gminy Miedzichowo ustanowiono go drzewem pomnikowym. Podczas uroczystości nadania dębowi imienia „Silny” poeci przeczytali mu swoje wiersze. Świetna inicjatywa!

Dąb bezszypułkowy, który otrzymał imię „Silny” rośnie na terenie Nadleśnictwa Trzeciel. Odwiedzający te okolice i spacerując po ścieżkach leśnych, poeta toruński Krzysztof Maria Szarszewski, odkrył to niezwykłe drzewo w leśnym gąszczu. Oczarowany dębem, pisał pod nim wiersze. Zainteresował nim przyjaciół, leśników i samorządowców. I tak zrodził się pomysł nadania imienia dębowi i zgłoszenia do ochrony prawnej.

Na uroczystość nadania drzewu imienia „Silny”, która odbyła się 18-tego października br. przybyli poeci, mieszkańcy, przedstawiciele gminy Miedzichowo oraz Klubu Gaja.

„Drzewo to życie, drzewo to my. Chodząc kilkakrotnie w tych okolicach nie widziałem go, bo był bardzo schowany, ukryty za gęstą roślinnością. Radości mojej nie było granic gdy do ujrzałem, jaki jest ogromny i piękny! Zachwyt! Postanowiłem coś z tym zrobić. Goście gospodarzy, u których mieszkam, odwiedzając to miejsce też są pełni zachwytu. Pod tym drzewem powstało około 150 moich wierszy, naprawdę dużo. Wszystkie w aspekcie bardziej przyrodniczym. To dla niego napisałem wiersz Brat, który dzisiaj przeczytam” – powiedział Krzysztof Maria Szarszewski rozpoczynając uroczystość.

Stanisław Piechota, wójt gminy Miedzichowo, powiedział podczas uroczystości: „Drzew u nas jest dostatek, bo siedemdziesiąt procent naszej gminy to lasy. Ale takich wyjątkowych okazów jest niewiele.  Dlatego bardzo dziękuję odkrywcy. Kiedy pan Krzysztof wpadł do urzędu, to zastanawiałem się o co mu chodzi? Tylko cieszyć się, że są tacy zakręceni ludzie. Dziękuję za inicjatywę i włączenie w nią tak wielu osób. Mamy nadzieję, że kolejnym krokiem będzie zgłoszenie „Silnego” do konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja.”

Poetka Elżbieta Kwiatkowska, prowadząca agroturystyczne gospodarstwo w Chrystkowie nad Wisłą dodała: „Będąc tutaj w Silnej Nowej nie wiedziałam, że ta cała okolica jest także mennonicka. Znalazłam identyczny obrazek w pokoju, w którym tutaj goszczę, jak w chacie w Chrystkowie. Moja historia z tym drzewem zaczęła się od chwili, kiedy Krzysztof przyprowadził mnie tutaj. To wtedy narodził się pomysł aby nadać mu uroczyście imię i go ochronić.”

To wydarzenie jest świetnym przykładem jak drzewo może połączyć ludzi i być dla nich inspiracją!

Źródło i zdjęcia: KLUB GAJA ( Strona Główna – Klub Gaja )

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.