facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 23 mar, 2018
- 2 komentarze
Dąb Świstak z Portugalii Europejskim Drzewem Roku 2018!

Zwycięzcą tegorocznego konkursu Europejskie Drzewo Roku został 200-letni śpiewający dąb korkowy Świstak z Portugalii. Nasza polska topola Helena z Helu, zwyciężczyni konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2017 zajęła 11. miejsce. Wyniki europejskiego plebiscytu zostały ogłoszone z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów – 21 marca, podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

W lutym tego roku mieszkańcy 13. krajów Europy oddawali głosy na swoje ulubione drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2018. Podczas głosowania oddano 200 000 głosów. W plebiscycie zwyciężył dąb korkowy Świstak z Portugalii zdobywając 26 666 głosów internautów. Drugie miejsce przypadło Starożytnym wiązom w Cabeza Buey z Hiszpanii (22 323 głosy), trzeci na podium stanął dąb zwany „Nestorem Biełgorodzkich Lasów” z Rosji (21 884 głosy). Polska topola Helena z Helu zdobyła 10889 głosów internautów i zajęła 11. miejsce. 

Zwycięski dąb Świstak zawdzięcza swoje imię rozlicznym ptakom goszczącym w jego gałęziach. W 1988 roku został zarejestrowany w Księdze Guinessa jako „największy dąb korkowy na świecie”. Przedstawiciele laureata otrzymali unikatowe drewniane trofeum, które każdego roku przechodzi od zwycięzcy do zwycięzcy. Zaprojektował i wykonał je czeski artysta Martin Patřičný. Statuetka waży 4 kg i ma 70 cm długości. Wykonana jest z różnych gatunków drewna reprezentujących europejską różnorodność drzew. W zeszłym roku powędrowała do polskiego dębu Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim, który został Europejskim Drzewem Roku 2017. Teraz otrzymał ją zwycięski dąb Świstak.

Uroczysty wieczór w Brukseli prowadziła Natalie Pauwels oraz Ladislav Miko z Komisji Europejskiej, udział wziął również dyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Daniel Calleja Crespo oraz były komisarz ds. środowiska Janez Potočnik. Patronem wydarzenia został poseł do Parlamentu Europejskiego Pavel Poc, wiceprezes Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs podkreślający znaczenie drzew jako ważnych elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy W konkursie nie szukamy najpiękniejszego drzewa, ale drzewa z opowieścią, drzewa zakorzenionego w życiu i pracy społeczności, która je otacza. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 8. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Już w czerwcu zapraszamy do głosowania na  Drzewo Roku 2018 . Zobacz sylwetki 16. finalistów.

Mogą Państwo pomóc chronić drzewa przekazując 1% podatku Klubowi Gaja. Na stronie www.klubgaja.pl  znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Czytaj więcej o tegorocznych finalistach konkursu Europejskie Drzewo Roku >>>

Źródło i zdjęcia: https://www.klubgaja.pl/news/1002 , https://www.treeoftheyear.org/ETY-2018/results.aspx

WYNIKI KONKURSU EUROPEJSKIE DRZEWO ROKU 2018

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

DĄB KORKOWY ŚWISTAK

26660

2

STAROŻYTNE WIĄZY Z CABEZA BUEY

22323

3

DĄB ZWANY „NESTOREM BIEŁGORODZKICH LASÓW”

21884

4

OCALAŁY KASZTANOWIEC JADALNY Z ZENGOVARKONY

13877

5

DĄB GILWELL

12955

6

JABŁOŃ Z BOSACA

12249

7

OLBRZYMI PLATAN – SYMBOL TRSTENO

11821

8

SEKWOJE Z YUCHBUNAR

11625

9

ORZECH WŁOSKI W KVASICACH

11022

10

ŚWIERK CZAROWNIC

10967

11

TOPOLA HELENA

10889

12

LIPKA ZE STAREJ DZIAŁKI

10381

13

DĄB Z CAJVANY

9752

 

 Emocje po konkursie opadły, ale u mnie pomału cały czas wzrastają ponieważ już od 1. czerwca do walki po zwycięstwo wystartuje klon srebrzysty Bukowinian. Odwiedziłem go w ostatnią niedzielę. Chociaż jeszcze w scenerii zimowej, jeszcze śpiący i bez liści to atmosfera pozytywnego niepokoju tli się nad bukowińską stacyjką. W maju będzie kręcony wyjątkowy film o tym wspaniałym klonie, który pomoże tajemniczemu przybyszowi zza oceanu powalczyć o zwycięstwo. ;))

https://drive.google.com/drive/folders/1M_XfbM-VBudIxij7rXHSfauDXMPFwxV7

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //23 mar 2018

  Witaj Paweł:)
  Trudno, robiliśmy co sie dało, ale jak widać z niestety bardzo marnym efektem. Wyniki dostałem wczoraj na skrzynkę i nie powiem żeb mnie one ucieszyły. No trudno. Stało się i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem tylko brać się do roboty. Nastepny konkurs za pasem
  Serdecznie pozdrawiam:)

  • Paweł Lenart //25 mar 2018

   Zgadza się. Teraz trzeba zmobilizować wszystkie siły dla Bukowiniana. 😉
   Darz Grzyb! 😉