facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 mar, 2019
- 2 komentarze
Dąb szypułkowy “Nestor” – pierwsza prezentacja.

DĄB SZYPUŁKOWY “NESTOR” – PIERWSZA PREZENTACJA

“Nestor”. Co kryje się pod tym słowem, imieniem, czy też określeniem? Dlaczego zacnego, wrocławskiego kandydata na Drzewo Roku 2019 nazwano właśnie “Nestorem”? “Nestor” w mitologii greckiej to najstarszy wódz walczący podczas wojny trojańskiej, mityczny król miasta Pylos.

On jeden ocalał z synów Neleusa i Chloris, zamordowanych przez Heraklesa. Już za młodu bohater uczestniczył w wyprawie Argonautów. Brał udział w łowach na dzika kalidońskiego i licznych walkach przeciw centaurom. Nie wziął udziału w kradzieży wołów Geriona.

Jako starzec poszedł przeciw Troi, gdzie wsławił się jako dobry doradca, znany z ogromnego doświadczenia i wiedzy. Po zdobyciu grodu wrócił szczęśliwie do ojczyzny. Nestor przeżył 3 pokolenia ludzkie. 

Wrocławski dąb szypułkowy “Nestor” to świadek wielu wydarzeń, które miały miejsce jeszcze w XIX wieku. Ocalał podczas trwania wyniszczających działań wojennych i ostał się jako jedyny z dawnego, rozległego ogrodu pałacowego, który tu się znajdował. Obecnie, po ogrodzie nie ma śladu, a człowiek rozpanoszył się tu na dobre.

Nestor nie jest szczególnie okazałym drzewem, oczywiście na tle swojego gatunku, bo generalnie jest to duże drzewo. Jego wiek szacuje się na ok. 220 lat, wysokość ok. 20 m, a obwód pierśnicowy 435 cm. Ma status pomnika przyrody. 

Pokombinowałem trochę z efektami w aparacie, aby pokazać różne oblicza Nestora. Takie same zdjęcia zrobię, gdy dąb pokryje się liśćmi, co stanie się gdzieś po połowie maja, w zależności od przebiegu pogody.

Przed czerwcowym głosowaniem, drzewo powinno być już całkowicie “ubrane” w szatę półrocza ciepłego. Nestor, jako dąb wyrosły na otwartej przestrzeni, a więc z krótkim pniem i regularną, kopulastą koroną, będzie się znakomicie prezentować, chociaż nawet teraz, w szarości i ciemności, prezentuje się okazale.

Podobają mi się współczesne formy kombinowania ze zdjęciami, szczególnie te w wymiarze artystycznym (akwarela, itp.), dzięki czemu można obejrzeć drzewa tak, jak gdyby były namalowane ręką artysty.

Nestor nie należy do osobników, cieszących się dobrą kondycją zdrowotną. Na drzewie widać owocniki grzybów, pęknięcia i niewielkie ubytki w korze. Pod drzewem można też dostrzec sypiący się mursz drzewny. W koronie widać wiązania elastyczne, mające m.in. chronić konary drzewa przed wyłamaniem.

Czyli Nestor to drzewo po przejściach. Stare, doświadczone, zdystansowane do otoczenia, piękne i mam nadzieję – zachęcające swoją historią i wyglądem do tego, aby w czerwcu, poderwać Wrocław do głosowania. ;))

Nestora zaprezentowano na portalu naszemiasto.pl : https://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/drzewo-z-wroclawia-ma-szanse-na-ogolnopolski-tytul-drzewo,5021422,gal,t,id,tm.html

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //07 mar 2019

  Witajcie Towarzyszu Lenart:)
  Powiadacie Nestor no niech Wam będzie, ten z paczki Argonautów specjalistów od rąbnięcia złotego runa zdaje się to i nic dziwnego, że pogardził wołami nawet Geriona:) i jeszcze to polowanie na dziki. Wiecie przecież Towarzyszu, że Towarzysz I Sekretarz nie darzy zbytnią estymą myśliwych. Ale jak wspominałem na początku kogo jak kogo ale Ciebie będziemy wspierać
  Darz Grzyb Przyjacielu:)

  • Paweł Lenart //13 mar 2019

   Dziękuję Wojtek! Mamy szansę powalczyć o zwycięstwo, chociaż konkurencja arcy-zacna. Zobaczymy, jak to się wszystko ułoży. Pozdrawiam. 😉