facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 cze, 2019
- 2 komentarze
Dąb szypułkowy “Nestor” – trzecia prezentacja i podsumowanie pierwszego tygodnia głosowania w konkursie Drzewo Roku 2019. Najpierw galop lip i dębu, następnie super-sprint czarnego bzu. “Nestor” na razie szósty.

Kończy się pierwszy tydzień głosowania w konkursie na Drzewo Roku 2019, w którym Wrocław ma swojego dendro-przedstawiciela. To dąb szypułkowy “Nestor”, którego już dwa razy prezentowałem na blogu. Dzisiaj trzecia prezentacja, już bez opisów i historii, bo o tym wszystko napisałem w dwóch poprzednich artykułach o “Nestorze”.

Ale na początku komentarz, odnośnie bardzo ciekawego przebiegu pierwszego tygodnia konkursu. W pierwszych dniach, najmocniej “zaatakowały” lipy – LIPA ANNA i MATCZYNA LIPA. W przypadku tej drugiej, mieszkańcom marzy się zapewne powtórzenie sukcesu wspaniałego dębu “Słowianin”, który wygrał konkurs w 2014 roku. Matczyna lipa rośnie w Jelczu-Laskowicach, a więc blisko Dębiny, w której rośnie potężny “Słowianin”.

Kiedy wydawało się, że lipy zdecydowanie odskoczą pozostałym drzewom i będą umacniać swoje pozycje, nastąpił spektakularny galop i “atak” bzu czarnego z Rzeszowa, dębu “Wolności” z Głowna oraz krzywej sosny “Szubienicy”. Efektem tego jest obecnie pierwsza pozycja bzu czarnego, który jako pierwszy w konkursie, przekroczył barierę tysiąca głosów. Druga jest lipa Anna, ale po korzeniach ostro depcze jej dąb Wolności, natomiast o ponad 100 głosów za nim “biegnie” krzywa sosna “Szubienica”, a piątą pozycję okupuje Matczyna lipa.

Dąb szypułkowy “Nestor” jest obecnie na szóstej pozycji (382 głosy) i traci do lidera aż 793 głosy. Halo Wrocław? Nie spać, tylko głosować! Ponad 630 tys. mieszkańców i 382 głosy przez 7 dni… To pokazuje, jak “ogromne” jest zainteresowanie wrocławskim drzewem… Co ciekawe, nawet ludzie na co dzień zajmujący się szeroko rozumianą problematyką drzew i deklarujących się jako ich przyjaciele, nie wspominają u siebie na osiach czasu FB o konkursie i nie zachęcają do głosowania na wrocławskie drzewo… Szkoda.

Oddanie głosu zajmuje niecałą minutę. Wystarczy kliknąć w link: https://drzeworoku.pl/ , wybrać “Nestora”, wpisać adres @-mail, a następnie zalogować się i potwierdzić oddanie głosu poprzez wygenerowany automatycznie link. To naprawdę bardzo szybka i prosta sprawa, ale – jak widać po wynikach – albo ludziom nie chce się głosować, albo nie interesują się konkursem lub o nim nie wiedzą, albo oddali głos na inne drzewo?

Pozostałe drzewa są już bardzo daleko od czołówki, a drzewem, który ma najmniej głosów (zaledwie 106) jest dąb Konrad.

WYNIKI KONKURSU DRZEWO ROKU 2019 NA 07.06.2019 r. GODZ. 20:15

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

BEZ CZARNY

1 175

2

LIPA ANNA

787

3

DĄB WOLNOŚCI

785

4

KRZYWA SOSNA “SZUBIENICA”

615

5

MATCZYNA LIPA

510

6

DĄB SZYPUŁKOWY “NESTOR”

382

7

DĄB WIELEŃSKI

354

8

GRUSZA Z DOLINY MIŁOŚCI

312

9

DĄB JAGIELLON

281

10

DĄB MACIEJ

213

11

SOSNA W CELESTYNACH

200

12

NASZE DRZEWO

196

13

DĄB-KAPLICZKA PUSTELNIK

157

14

GRAB JANKOWICKI

151

15

ŚMIAŁOWICKA MORWA

133

16

DĄB KONRAD

106

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //09 cze 2019

  Cześć Paweł:)
  Rzeczywiście coś bardzo kulawo idzie nam to głosowanie. Nie wiem albo jest za mało informacji na ten temat, albo nasz wrocławski naród ma w poważaniu taki hmmm powiedzmy plebiscyt. Cóż jak to się mówi dopóki piłka jest w grze niech żywi nie tracą nadziei:)
  Pozdrawiam serdecznie:)

  • Paweł Lenart //09 cze 2019

   Mało osób wie o konkursie – to fakt. Niemniej wiele tzw. miłośników drzew, ekologów i organizacji, pokazują dobitnie, że nie interesuje ich konkurs (czytaj: bo nie mają w tym interesu). Pozdrawiam. 😉