facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 cze, 2020
- brak komentarzy
Dąb szypułkowy “Quasi-Młynarz” i jego brat z Konradówki-Piotrowic. Na prawo od młyna.

Dąb szypułkowy “Quasi-Młynarz” i jego brat z Konradówki-Piotrowic.

Na prawo od młyna.

Ponownie kolonia Konradówka-Piotrowice w woj. dolnośląskim, w której rośnie opisany ostatnio potężny dąb szypułkowy “Młynarz”, kierując się na lewo od starego młyna. Dzisiaj czas na drzewa, które rosną na prawo od młyna i które są “sprawcami” zamieszania nie mniejszymi niż sam “Młynarz”. Wynika to z błędnych zapisów co do lokalizacji drzew, które figurują w rejestrach.

W rejestrze RDOŚ napisano, że drugi pomnikowy dąb, który rośnie na terenie Piotrkowic, odnajdziemy przy cieku wodnym, 50 metrów na południe od budynku nr 3. Taką też lokalizację podaje ten rejestr w odniesieniu do  “Młynarza”. W rezultacie człowiek myśli, że obok “Młynarza” odnajdzie drugi pomnikowy dąb. Idąc zgodnie z tymi wytycznymi, odnajdziemy wzdłuż cieku wodnego dwa dorodne dęby szypułkowe, wśród których jeden ma przyczepioną do pnia pomnikową tabliczkę, a drugi jej nie ma.

I tu tkwi sedno zamieszania, ponieważ można pomyśleć, że odnalazło się oba drzewa z rejestru. Dąb z tabliczką jest grubszy od tego bez tabliczki i dlatego grubszy dąb może zostać uznany za legendarnego “Młynarza”. Tyle, że jedna, istotna rzecz się nie zgadza. Drzewo jest znacznie chudsze, niż podaje to rejestr przy opisie “Młynarza” i wygląda inaczej na zdjęciach, m.in. w albumie “Drzewa Polski. Najgrubsze. Najstarsze. Najsłynniejsze”.

DĄB SZYPUŁKOWY “QUASI-MŁYNARZ”

I tak “narodził” się dąb “Quasi-Młynarz” – czyli drzewo, które według wskazówek z rejestru powinno być tym prawdziwym “Młynarzem”, a nim nie jest. Jednak dla mniej dociekliwych miłośników sędziwych drzew, może to być duża zmyłka i zawód, że dąb “Młynarz” jest znacznie chudszy niż podają rejestry…

“Quasi-Młynarz” figuruje w Centralnym Rejestrze Form Ochrony PrzyrodyDąb_szypułkowy_Quasi_Młynarz ), w którym napisano, że drzewo rośnie na łące 45 metrów od rzeki Skora na tyłach dawnego Młyna i gospodarstwa, a jego obwód pierśnicowy pnia wynosi 509 cm, przy wysokości 22 metrów. W rejestrze RDOŚ dane są bardziej aktualne (obwód pierśnicowy pnia 550 cm, wysokość 27 metrów).

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Obecnie dąb szypułkowy “Quasi-Młynarz” ma 582 cm obwodu pierśnicowego pnia, czyli o 255 cm mniej, niż wynosi obwód pnia prawdziwego “Młynarza”. Kiedy odwiedziliśmy z Markiem (pomniki-przyrody.pl) “Quasi-Młynarza” w dniu 9 maja 2020 roku, uznaliśmy, że to prawdziwy “Młynarz” i byliśmy zawiedzeni, że drzewo jest znacznie chudsze niż wynika to z danych.

Jednak po powrocie do domu, zajrzeliśmy jeszcze raz do albumów i zdjęć internetowych “Młynarza”. Okazało się, że obejrzeliśmy i zmierzyliśmy inne drzewo… ;)) Na następny dzień, Marek ponownie pojechał do Piotrowic (mnie zatrzymały obowiązki) i rozwiązał węzeł “piotrowicko-gordyjsko-młynarzowy”, odnajdując prawdziwego “Młynarza”.

Jeżeli już wiadomo, które drzewo jest “Młynarzem”, a które “Quasi-Młynarzem”, można przyjrzeć się bliżej bohaterom dzisiejszego wpisu, którymi są dąb szypułkowy “Quasi-Młynarz” i rosnący kilkadziesiąt metrów od niego, nieco chudszy brat.

“Quasi-Młynarz” to dorodne drzewo, odznaczające się dobrą kondycją zdrowotną. Jego dosyć długi pień jest częściowo wypróchniały, pokryty zgrubieniami i naroślami. Na wysokości około 6-7 metrów widać dziuplę, którą prawdopodobnie zasiedliły szerszenie (kilka owadów tego gatunku latało w jej pobliżu).

Dąb prezentuje się malowniczo i ma niezbyt rozbudowaną koronę, w której posusz zajmuje ok. 1%. Jego mocno patriarchalny wygląd wyraziściej wzmacnia doniosły nastrój i potęguje radość z podziwiania kolejnego, dębowego staruszka.

Widać to szczególnie, kiedy obejrzymy dąb od samego dołu. Kolejny, fantastyczny cud natury! Nieregularny, nieszablonowy, niepoukładany, a tworzący harmonijną całość. Podobnie, jak inne drzewa rosnące wzdłuż cieku wodnego, “Quasi-Młynarz” korzysta z dobrodziejstwa bliskości w dostępie do bezcennej wody.

Drzewo to należy też do bardzo fotogenicznych osobników, ponieważ rośnie w dobrze wyeksponowanym miejscu i nie jest zasłonięte przez inne rośliny. Zatem bez problemu można je fotografować w każdej porze roku.

Jak to najczęściej bywa przy pomnikowych drzewach, nie możemy dowiedzieć się, ile mają lat. Prawdziwy “Młynarz” oszacowany jest na ponad 550 lat, natomiast ile lat temu wykiełkował “Quasi-Młynarz”? Nie wiem i nigdzie nie znalazłem informacji o jego wieku.

Patrząc na korzystne środowisko w którym rośnie drzewo, jak i stały dostęp do wody, dzięki czemu dąb nie boryka się z niedoborami wody w czasie suszy, może okazać się, że jego wiek nie jest jakichś szczególny na tle dębów o podobnych gabarytach, ale rosnących w bardziej wymagającym terenie.

Wiek sędziwych drzew to często jedna z ich największych tajemnic i w przypadku “Quasi-Młynarza” tak właśnie jest. Podobnie sprawa ma się z jego bratem, który rośnie zaledwie kilkadziesiąt metrów od niego.

DĄB SZYPUŁKOWY BRAT “QUASI-MŁYNARZA”

Brat “Quasi-Młynarza” to także piękne, rozłożyste, sędziwe i grube drzewo, chociaż chudsze od tego pierwszego. Ono także ma stały dostęp do wody z uwagi na przepływający w jego pobliżu ciek wodny.

Drzewo to znajduje się w dobrym stanie fito-sanitarnym. Pień ma niewielkie ubytki i blizny po obciętych lub naturalnie wyłamanych konarach, ale nie ma ich zbyt wiele. Nie doszukamy się też na nim tylu zgrubień i guzów, które widnieją na pniu “Quasi-Młynarza”.

OBWÓD PIERŚNICOWY PNIA

Brat “Quasi-Młynarza” nie jest pomnikiem przyrody, chociaż bez żadnych wątpliwości kwalifikuje się do uhonorowania go tym statusem. Obecnie mierzy 527 cm w obwodzie pierśnicowym pnia, a jego wysokość wynosi około 25-27 metrów.

Wiek tego drzewa będzie porównywalny do wieku “Quasi-Młynarza”, ale ile lat mogą już liczyć oba drzewa? 180? Między 250 a 300? Nie będę zgadywać, za to jedno nie ulega wątpliwości, że są to wyjątkowe i wspaniałe, piotrowickie dęby.

PODSUMOWANIE

1) W Konradówce-Piotrowicach (terytorialnie w Piotrowicach – woj. dolnośląskie, powiat legnicki, gmina Chojnów) na prawo od Młyna, nad Kanałem Osetnickim, na tyłach budynku nr 3 rosną dwa okazałe dęby szypułkowe, wśród których jeden jest pomnikiem przyrody (“Quasi-Młynarz”), a drugi nim nie jest. Grubszy, pomnikowy dąb jest w rejestrach mylony z potężnym “Młynarzem”, bowiem namiary GPS podane na “Młynarza”, w rzeczywistości zaprowadzą nas do “Quasi-Młynarza”.

2) Dąb “Quasi-Młynarz” mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 582 cm, a jego wysokość wynosi 27 metrów. Pień drzewa jest malowniczo przyozdobiony guzami i zgrubieniami. Na wysokości kilku metrów nad ziemią zieje dziuplą, z której wylatują szerszenie. Ogólny stan zdrowotny “Quasi-Młynarza” jest dobry.

3) Natomiast brat “Quasi-Młynarza” mierzy w obwodzie pierśnicowym pnia 527 cm i ma podobną wysokość. Drzewo także znajduje się w dobrym stanie fito-sanitarnym, a jego pień subtelnie pokrywają nieliczne zgrubienia, blizny i kikuty po wyłamanych gałęziach.

4) Wszystkie trzy wspaniałe i dostojne dęby z okolic piotrowickiego, starego młyna to nie jedyne atrakcje dendrologiczne na tych ziemiach. Pozostałe także są imponujące, ale o nich napiszę już w odrębnych artykułach.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.