facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 sty, 2017
- brak komentarzy
Dąb. The Best Off – wernisaż wystawy Tomasza Fronczka już w lutym we Wrocławiu.

Mam świetną wiadomość dla miłośników starych drzew, a w szczególności dębów. Już 9 lutego 2017 roku o godz. 18:00 będzie można wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu:

Tomasz Fronczek
DĄB
THE BEST OFF
Wystawa rysunków i artefaktów
Wernisaż: 9.02.2017, godz. 18.00.

Wystawa będzie czynna do końca lutego. Otwarta w dni robocze w godz. 10-16 oraz pół godziny przed rozpoczęciem wydarzeń Instytutu Grotowskiego odbywających się w Przejściu Żelaźniczym. Informacja o zwiedzaniu dostępna w Sekretariacie Instytutu Grotowskiego i CaféTHEI. Wstęp wolny. Oto, co autor napisał o swojej pasji:

“Moją pasją od ponad dziesięciu lat są wiekowe dęby. Interesują mnie tylko duże pomnikowe osobniki – jak określił mój kolega – „posiadające twarze”. Hobby to realizuje się w praktyce w postaci wielu czynności, a zgromadzony materiał pozwala mi później na różnorodne działania artystyczne.

Proces zaczyna się od otrzymania wiadomości o drzewie, może to być przekaz słowny, zdjęcie w książce, przewodnik, mapa, czy wreszcie internet. Potem następuje rozpoznanie w terenie (czasem trudno jest rzeczony dąb znaleźć), połączone z wywiadem lub rozmową z miejscową ludnością czy właścicielem posesji. Na miejscu wykonuję wiele fotografii, które służą jako bank informacji i inspirują do dalszych działań. Następnie zabieram się do wykonania pomiaru obwodu pnia dębu i to jest dla mnie sedno działania na tym etapie, jako że głównym wyznacznikiem „jakości” osobnika jest jego tzw. „obwód pierśnicowy” mierzony na wysokości 130 cm od ziemi. Mimo iż zasady są określone, to pomiar drzewa nie zawsze jest sprawą prostą. Na koniec można się do dębu przytulić.

Efektem jest lista, swoisty ranking dębów, (jedyny tak obszerny jak się wydaje w kraju), uszeregowany według wielkości obwodów, na którym zgromadziłem już prawie 3000 egzemplarzy. Na wystawie prezentuję również mapę rozmieszczenia kilkunastu najgrubszych (minimum 9 metrów obwodu) dębów w Polsce, uznanych przeze mnie za swoistą „koronę” oraz sześć rysunków studyjnych największych z nich. Natomiast fascynacja OBWODEM tych gigantycznych i wspaniałych drzew, prowadzi do podjęcia próby przedstawienia go w postaci wielkoformatowego rysunku w skali 1:1. W tym konkretnym przypadku jest to hołd złożony największemu dębowi jaki do niedawna rósł niedaleko Odry, w pobliżu miejscowości Zabór, w rejonie Zielonej Góry. Zwano go NAPOLEON, ponad 11 metrów obwodu, parę lat temu został spalony przez wandali…”

Mój udział w tym wydarzeniu jest obowiązkowy, a o swoich wrażeniach i spostrzeżeniach napiszę na blogu. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.