facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 19 mar, 2017
- brak komentarzy
Dalsza zmienność pogody, ale w połowie tygodnia śmiały podmuch wiosny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 20.03.2017r. – 26.03.2017r.

Dzisiaj oficjalnie żegnamy astronomiczną zimę. Pogoda w mijającym tygodniu okazała się nieco chłodniejsza, niż wynikało to z prognozy tygodniowej, opublikowanej w poniedziałek. Sprawdziła się odnośnie soboty, która okazała się szczególnie dynamiczna. Wskutek silnego wiatru i burz odnotowano blisko tysiąc interwencji strażackich. Silny wiatr pozrywał dachy i powalił drzewa. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwach wielkopolskim, śląskim i lubuskim. Jak powiedział IAR rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, przede wszystkim usuwano powalone drzewa.

Były też jednak poważniejsze interwencje – zabezpieczano folią i plandekami uszkodzone oraz zerwane dachy. Wichura w całym kraju uszkodziła dachy na 147 budynkach. Wichura dała się m.in. we znaki mieszkańcom Warłowa w województwie opolskim. W nocy przeszła tam burza z gradem i silnym wiatrem. Silny wiatr dał się także we znaki mieszkańcom woj. wielkopolskiego. Strażacy wyjeżdżali do powalonych drzew, pomagali zabezpieczać budynki, z których wichura oderwała fragmenty dachów. Wiele tysięcy odbiorców nie miało prądu. O poranku w całym kraju prądu nie miało 22 tys. odbiorców, najwięcej w woj. lubelskim – 19 tys. W nadchodzącym tygodniu pomimo zmienności pogodowej, na szczęście nie widać takich silnych incydentów wiatrowych, jak wczoraj.

Poniedziałek, 20 marca 2017
W poniedziałek na pierwszy dzień astronomicznej wiosny, pogoda będzie bardziej jesienna. Słońca raczej niewiele, początkowo może się pojawiać na północnym wschodzie. Występować mają opady deszczu, lokalnie na wschodzie deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 4-6 stopni C na Warmii, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie, 7-9 stopni C na Pomorzu, w centrum, w Małopolsce i Podkarpaciu do 12-13 stopni C na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Wtorek, 21 marca 2017
We wtorek na południu – od Dolnego Śląska, Małopolskę po Podkarpacie pogoda będzie najlepsza – sporo pogodnego nieba i od 15 do 18 stopni C. Po przejściu frontu rozpogodzi się również na wybrzeżu, ale tam ok. 8-9 stopni C. Na pozostałym obszarze zaznaczy się wpływ frontu i zwłaszcza na Podlasiu, w centrum i wschodzie może miejscami przelotnie popadać, a temperatura ma oscylować w granicach 10-13 stopni C. Wiatr pozostanie umiarkowany, z zachodu.

Środa, 22 marca 2017
W środę aura będzie bardzo zróżnicowana. Na południu i wschodzie intensywne opady deszczu, a przez zachmurzenie i opady będzie niezbyt ciepło – od 5 do 7 stopni C. Na zachodzie i północy więcej przejaśnień i rozpogodzeń, bez opadów, ale temperatura osiągnie maksymalnie ok. 10 stopni C. Jednak większe opady przed sezonem wegetacyjnym są niezbędne i dlatego należy to zaliczyć na plus. ;))

Czwartek, 23 marca 2017
W czwartek rozpocznie się większe ocieplenie. Z południa na północ przemieści się ciepły front atmosferyczny, a wraz z nim porcja deszczu. Najbardziej pochmurno przez cały dzień będzie na Pomorzu, Warmii i Podlasiu i tam tylko 6-8 stopni C. Na południu jest szansa na rozpogodzenia – od Górnego Śląska po Podkarpacie temperatura wzrośnie do 18-20 stopni C.

Piątek, 24 marca 2017
Piątek zapowiada się jeszcze cieplejszy. Na południu i wschodzie, gdzie nie zabraknie słońca temperatura podskoczy do 20 stopni C, a lokalnie w Małopolsce, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie jeszcze cieplej. Na zachodzie i północy zacznie się stopniowo ochładzać i pojawią się opady, co będzie zapowiedzią ochłodzenia na weekend. Na wybrzeżu zaledwie 6-8 stopni C.

Weekend, 25-26 marca 2017
Koniec tygodnia zapowiada się pogodny, ale z licznymi porannymi przymrozkami. W sobotę nad ranem na północy i wschodzie nawet -4/-2 stopnia C, a w ciągu dnia od 9-10 stopni C na północy do 14-15 stopni C na zachodzie. Niedziela powinna być nieco cieplejsza, co będzie stanowiło wstęp do zdecydowanego ocieplenia pod koniec miesiąca. W ostatnich dniach marca wiosna rozwinie skrzydła niemal w całym kraju, możemy liczyć na ponad 20 stopni C przy dużej ilości słońca. Pogorszenie pogody i ochłodzenie nastąpi na początku kwietnia. To zupełnie naturalne, że po garncowym marcu, przyjdzie kwiecień-plecień. ;))

OPTYCZNIE W NIEBO 20.03.2017r. – 26.03.2017r.

20.03.2017r. – godz. 11:29, początek astronomicznej wiosny,

20.03.2017r. – godz. 16:57, faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.