facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 cze, 2018
- brak komentarzy
Dębowy galop i topniejąca przewaga klona. Bukowianin bez szans, “ogon” odpuścił kompletnie.

Niesamowity przebieg ma trzeci tydzień Konkursu na Drzewo Roku 2018. O ile po dwóch tygodniach, “Klęczące Drzewo” z Krasnegostawu miażdżyło drzewną konkurencję, o tyle w trzecim tygodniu nastąpiła ogromna mobilizacja dębów. Tydzień temu przewaga klona jesionolistnego nad dębem Henryk wynosiła 954 głosy. Dzisiaj na godz. 15:50, przewaga wynosi tylko 302 punkty. Ogromnego wyczynu dokonał także Dąb Ustrobniak, który awansował z 5. miejsca na 3., zyskując przez tydzień aż 697 głosów.

Za to “ogon” konkursu, w skład którego wchodzą m.in. Topola Odolanka, Dąb Herb, Jesion Maciej, Drzewo Czasu i Zielona Grusza odpuściły sobie konkurs zupełnie. Na przykład Dąb Herb otrzymał przez tydzień zaledwie jeden głos. Takim “niesamowitym” głosowaniem może “pochwalić się” także Drzewo Czasu. Te drzewa zostały kompletnie zapomniane.

Pomimo ogromnej mobilizacji kilku moich znajomych i przekazywania przez nich informacji o konkursie, Bukowianian zdołał awansować o jedno miejsce, z 9. na 8. i obecnie ma 260 głosów. W ciągu tygodnia przybyły mu 62 głosy. O konkursie wie kilka tysięcy osób, ale tylko nieliczni pojęli decyzję o głosowaniu. Mimo wszystko szkoda ponieważ w gminie Międzybórz nie znam na chwilę obecną drzewa z ciekawą historią, które można by w przyszłości zgłosić do konkursu.

Odnalazłem tam sporo wyjątkowych drzew, ale żadne z nich nie wiąże się z inspirującą historią, związaną z ludźmi, co jest jednym z warunków konkursowych. Być może taki egzemplarz gdzieś rośnie, ale na ten moment nic mi o tym nie wiadomo. Bukowianin stanowi taką wyjątkową osobliwość w tej materii. Niemniej dotyczy on ludzi niemiejscowych – bo Wrocławian, którzy przyjeżdżali do Bukowiny na grzyby i leśne wycieczki i może to też jest jedną z przyczyn znikomego zainteresowania tym tematem miejscowych.

Przed nami ostatnie godziny z możliwością podglądania wyników konkursu. Na tydzień przed jego końcem, głosowanie zostanie utajnione i – patrząc na dębowy galop, wszystko może się zdarzyć. Wygrana “Klęczącego Drzewa” wcale nie jest pewna. Napiszę więcej – jeżeli dęby utrzymają obecne tempo, a klon nie przyśpieszy to na początku lipca możemy mieć zwycięzcę w Jego Wysokości dębie. Pytanie – czy będzie to Henryk czy Ustrobniak? A może jednak “Klęczące Drzewo” przygotowuje najlepszą taktykę na ostatniej prostej? Zobaczymy. ;))

I jeszcze słowo o dębie Mieszko, który ma 349 głosów, a jest jednym z najwspanialszych i najgrubszych dębów w Polsce i najmocarniejszym przedstawicielem tego gatunku w województwie śląskim. Tego kompletnie się nie spodziewałem, że ludy Śląska tak cienko będą głosować na swoje drzewo. Byłem wręcz przekonany, że będzie co najmniej na podium. Tymczasem “przytulił” się do Bukowianina i okupuje obecnie 7. miejsce.

LINK DO GŁOSOWANIA: https://www.drzeworoku.pl/

WYNIKI KONKURSU DRZEWO ROKU 2018 NA 22.06.2018 r. GODZ. 15:50

MIEJSCE

DRZEWO

ILOŚĆ PUNKTÓW

1

KLĘCZĄCE DRZEWO

2760

2

DĄB HENRYK

2458

3

DĄB USTROBNIAK

1021

4

DĄB BARTEK

1007

5

LIPA W KRAPKOWICACH

414

6

DĄB „KRYSTYN”

410

7

DĄB MIESZKO

349

8

KLON SREBRZYSTY BUKOWIANIN

260

9

HAJDUCKA GRUSZA

248

10

4 PLATANY – WILHELMINA, PAULINA, JOANNA I DOROTA

232

11

PLATAN KAROL

179

12

TOPOLA ODOLANKA

100

13

DĄB HERB

81

14

JESION MACIEJ

74

15

DRZEWO CZASU

31

16

ZIELONA GRUSZA

27

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.