facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 18 sie, 2019
- brak komentarzy
Deszcze i burze (nie wszędzie), później silna rozbudowa wyżu. Chłodne/zimne noce. Prognoza pogody i optycznie w niebo 19.08.2019r. – 25.08.2019r.

Za nami najcieplejszy globalnie lipiec w historii regularnych pomiarów meteorologicznych. Zatrważającym jest fakt, jak często w ostatnich latach bite są rekordy ciepła na różnych płaszczyznach – lokalnych i globalnych. Jak podaje Meteomodel: “Wg serii GISTEMP globalna anomalia temperatury względem okresu referencyjnego 1951-1980 osiągnęła w lipcu +0.92 – +0.93K i była najwyższa dla lipca w całej historii pomiarów. Poprzedni najcieplejszy lipiec wystąpił w 2016 (+0.85K).

Lipiec najcieplejszy był również w analizie Berkeley Earth – przypomnijmy, Berkeley Earth to założona w 2010 r. m.in. przez Richarda A. Mullera grupa, mająca pierwotnie na celu zweryfikowanie dotychczas używanych analiz anomalii temperatur globalnych. Analiza ta brała pod uwagę wpływ Miejskich Wysp Ciepła i obejmowała znacznie więcej stacji pomiarowych niż GISTEMP.

Była to wielka nadzieja osób sceptycznych wobec ustaleń naukowych odnośnie globalnego ocieplenia, zespół Berkeley Earth był nawet przez takie środowiska dotowany. Ostatecznie wyniki analizy Berkeley Earth potwierdziły dotychczasowe ustalenia na temat wzrostu temperatur”.

Źródło: https://blog.meteomodel.pl/lipiec-2019-globalnie-najcieplejszy-w-historii-pomiarow-instrumentalnych/

Tymczasem prywatny amerykański serwis pogodowy AccuWeather wydał najnowszą prognozę pogody na nadchodzącą jesień dla Europy. Dla Polski, serwis napisał następującą prognozę: “Po lecie, który charakteryzowały liczne historyczne fale upałów, na obszarze od Francji do Polski i Słowacji spodziewać się można przyjemnej jesieni z umiarkowanymi temperaturami, brakiem intensywnych fal upałów i długimi okresami suszy.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Temperatury przez większość sezonu będą wyższe w stosunku do normy, co powinno sprzyjać wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu zarówno we wrześniu, jak i październiku. Ogólnie ciepła i przyjemna pogoda może prowadzić do wysokiej frekwencji i tłumów na najpopularniejszych jesiennych festiwalach w regionie.

Przez większość wrześniowych dni temperatury będą się kształtować na poziomie od 20 do 25 stopni w Paryżu, Berlinie i Warszawie. Choć temperatura zacznie stopniowo spadać w październiku i listopadzie, wciąż zapewni komfortowe warunki, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, do spędzania wolnego czasu na zewnątrz.

Duża zmiana pogody jest spodziewana w połowie listopada lub pod koniec miesiąca, kiedy zimne powietrze znad Rosji będzie próbowało wedrzeć się na zachód w głąb Europy. Pod koniec sezonu zimne powietrze może dotrzeć do Niemiec, przynosząc dużo niższe temperatury w Berlinie, Pradze i Warszawie. Masa zimnego powietrza zwiększy również ryzyko opadów śniegu.

O ile w górach zacznie tworzyć się pokrywa śnieżna, na nizinach białe krajobrazy będą pojawiać się na krótko. Długie suche okresy w sezonie jesiennym nasilą obawy w związku z suszą po wyjątkowo suchym i cieplejszym niż zwykle lecie. Susza może mieć poważny wpływ na rolnictwo we Francji i Niemczech. Tymczasem sucha pogoda będzie korzystna dla zbiorów od Polski po Białoruś i Czechy”.

Trudno cokolwiek napisać. Trzeba tylko łudzić się, że ta prognoza nie sprawdzi się. W mijającym tygodniu mieliśmy ogromną dysproporcję w opadach deszczu. Na południu i wschodzie kraju były takie miejsca, gdzie spadło nawet 80-90 mm deszczu, a na terenach, gdzie mamy największą suszę, spadło zaledwie kilka mm lub w ogóle nie padało. Widać to wyraźnie na mapach sum opadów i skanów z mapy radarowej.

Przed nami – wydaje się, że ostatnia szansa na większe opady w sierpniu. Od połowy tygodnia mają zacząć rozbudowywać się wyże, które nie wiadomo na jak długo będą okupować nasze tereny i nie dopuszczać układów niskiego ciśnienia z opadami deszczu. Ponownie będziemy mieć duże zróżnicowanie w sumach opadów.

Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

W nowym tygodniu nad naszym krajem będzie znajdować się front atmosferyczny, który w pierwszej części dnia ma się rozciągać mniej więcej od Zatoki Gdańskiej, przez Kujawy, Wielkopolskę i Dolny Śląsk, a w ciągu dnia zacznie przemieszczać się na wschód. Do zachodnich regionów Polski ma napłynąć chłodniejsze powietrze, dlatego miejscami w Wielkopolsce czy na Dolnym Śląsku, gdzie opady deszczu będą występować od rana, temperatura nie wzrośnie powyżej 20-22 stopni C, nieco cieplej będzie na Pomorzu, ponieważ tam będzie pogodniej i bez opadów – do 23-25 stopni C.

Nad resztą Polski przeważać będzie gorąca pogoda, a temperatury wyniosą od 26-28 stopni C na północnym wschodzie do nawet 29-32 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, w centrum, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Po południu, zwłaszcza w pasie od Śląska, przez Małopolskę, centrum, Mazowsze, Kujawy po dzielnice północno-wschodnie prognozuje się burze z intensywnymi opadami deszczu, punktowo nawet do 30-40 mm, gradem do 2-3 cm średnicy i silnym wiatrem do 80-90 km/godz.

Ze względu na panujące warunki termodynamiczne i kinematyczne: CAPE 1000-1200 J/kg, DLS 20-30 m/s, SRH 0-3 m/s do 200 m2/s2, prognozuje się powstanie rozległego układu burzowego przemieszczającego się z południowego-zachodu na północny-wschód. Wiatr przeważnie zachodni i północno-zachodni, tylko na wschodzie południowo-zachodni, słaby i umiarkowany, w burzach porywisty.

Wtorek, 20 sierpnia 2019

Po burzowej nocy z poniedziałku na wtorek w północno-wschodniej części naszego kraju, we wtorek front przesunie się dalej na wschód. Opady deszczu i burze będą występować jeszcze na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Nad resztą kraju, a zwłaszcza na północy i zachodzie, powinna przeważać słoneczna pogoda. Termometry wskażą na ogół od 23 do 27 stopni C, jedynie nad samym morzem oraz lokalnie na Śląsku, gdzie niebo częściej ma się chmurzyć, ma być około 20 stopni C. Wiatr przeważnie z północnego-zachodu.

Środa, 21 sierpnia 2019

W środę słoneczna pogoda zapowiada się w północno-zachodniej części naszego kraju. Początkowo pogodnie będzie także na Podkarpaciu i częściowo na Lubelszczyźnie, ale w miarę upływu dnia, chmur będzie przybywać i miejscami wystąpią przelotne opady deszczu i burze. Nad resztą kraju prognozuje się zachmurzenie duże, ale opadów będzie mało, a w wielu miejscach w ogóle nie wystąpią. Temperatura w bardziej zachmurzonych regionach, czyli w pasie od Podlasia przez Mazowsze wyniesie 18-21 stopni C. Na zachodzie, w centrum i północy 22-25 stopni C, tylko nad morzem około 20 stopni C, a na południowym wschodzie najcieplej, lokalnie 26-27 stopni C. Wiatr północny i północno-wschodni, umiarkowany.

Czwartek, 22 sierpnia 2019

Poranek zapowiada się zimny w północnej części naszego kraju, gdzie będzie pogodnie. Tam nad ranem będzie 7-9 stopni C. W ciągu dnia będziemy pod wpływem wyżu znad Bałtyku, który przyniesie dużo pogodnego nieba, jedynie na krańcach południowych będzie szansa na niewielkie, przelotne opady deszczu. Tam, jak również na wybrzeżu będzie najchłodniej – około 20-22 stopni C, nad resztą kraju odnotuje się 23-25 stopni C (na zachodzie będzie najcieplej). Wiatr północny i północno-wschodni, na zachodzie i północny słaby, nad resztą kraju umiarkowany.

Piątek, 23 sierpnia 2019

Pogodnie, wyżowo i sucho. Ranek zimny z temperaturami obniżającymi się do 10-13 stopni C, a na północnym wschodzie o kilka stopni mniej. W ciągu dnia termometry wskażą od 22-24 stopni C na wschodzie i południu do 25-26 stopni C na zachodzie oraz w centrum.

Weekend, 24-25 sierpnia 2019

Weekend zapowiada się słoneczny, ciepły i suchy. Poranki jednak będą stosunkowo chłodne, ze spadkami temperatur do około 10-12 stopni C. W dzień znacznie cieplej, ponieważ na przeważającym obszarze kraju będzie około 25-28 stopni C. Taka monotonna, wyżowa pogoda może – zgodnie z prognozami – pozostać w kraju na dłużej.

OPTYCZNIE W NIEBO 19.08.2019r. – 25.08.2019r.

23.08.2019r. – godz. 16:58 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

24.08.2019r. – godz. 19:04 – koniunkcja Wenus i Mars w odległości – 0°17`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.