facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 wrz, 2020
- brak komentarzy
Do czwartku letnia pogoda i temperatury. Później dość raptowne ochłodzenie, ale opadów i burz niewiele. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.09.2020r. – 20.09.2020r.

Do czwartku letnia pogoda i temperatury. Później dość raptowne ochłodzenie, ale opadów i burz niewiele.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.09.2020r. – 20.09.2020r.

Kiedy w pierwszych dniach września mocno się ochłodziło i obficie padał deszcz, pojawiły się komentarze, że to już jesień, zimnica i generalnie koniec ciepła na ten rok. Jak się okazuje, pogoda spłatała figla i zaciągnęła nam porcję ciepłego, a nawet gorącego powietrza.

Od kilku dni opadów praktycznie się nie notuje, za to mamy mnóstwo Słońca i błękitu nieba. Wszystko byłoby świetnie, ale taka aura niszczy nam wysyp grzybów, które przy normalnych warunkach pęczniałyby i cieszyły grzybiarzy swoim turgorem, a tak – zaczynają wysychać i masowo są pożerane przez robaki.

W nadchodzącym tygodniu pogoda będzie wymarzona dla wrześniowych urlopowiczów, zwłaszcza do czwartku. Później przejdzie raczej mizerny w opady zimny front atmosferyczny, który ściągnie nam znacznie chłodniejszą masę powietrza.

Niestety, po dwudniowym ochłodzeniu, prognozuje się ponowne ocieplenie, wciąż bez istotnych i znaczących opadów. Tym samym, widmo ogłoszenia alarmu grzybowego na całym Dolnym Śląsku mocno się oddala. :((

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 14 września 2020

Nowy tydzień rozpocznie się letnią pogodą i temperaturami, tylko coraz krótszy dzień będzie sygnalizować, że to już nie lipiec lub sierpień. W tym dniu zarówno Polska, jak i prawie cały nasz kontynent będzie pod wpływem potężnego wyżu, którego centrum znajdzie się nad Słowacją. Do regionów zachodnich i południowo-zachodnich zacznie napływać gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Zapowiada się prawie bezchmurny dzień (nieco większe zachmurzenie prognozowane jest tylko na Suwalszczyźnie). Temperatury wyniosą od 20-21 stopni C nad samym morzem i Suwalszczyźnie i 23-25 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach i północy oraz wschodzie Mazowsza do 26-28 stopni C na zachodzie, południu oraz w centrum. Za to najcieplej będzie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej – tam nawet 29 stopni C. Wiatr na zachodzie i południu słaby, południowo-wschodni, na północy i wschodzie jeszcze chwilami umiarkowany, północno-zachodni.

Wtorek, 15 września 2020

We wtorek czeka nas kontynuacja gorącej jak na wrzesień pogody. Polska będzie pod wpływem silnego wyżu, ale tym razem jego centrum znajdzie się nad Ukrainą. Gorące i suche, zwrotnikowe powietrze obejmie swym zasięgiem praktycznie cały nasz kraj. W całej Polsce zachmurzenie będzie małe, a na termometrach odnotuje się od 24-25 stopni C od Podlasia przez wschodnie Mazowsze po Lubelszczyznę oraz 26-28 stopni C w głębi kraju do 29-30,

a lokalnie nawet 31 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na południowym wschodzie słaby, nad resztą kraju umiarkowany, południowy, na północy również południowo-zachodni. Orzeźwienie przyniosą chłodne poranki z temperaturami w przedziale 8-10 stopni C.

Środa, 16 września 2020

W środę wrześniowego lata w pełni ciąg dalszy, chociaż po południu nad Pomorze wejdzie chłodny front atmosferyczny od niżu skandynawskiego, ale według prognoz pogody, przyniesie on tylko zmianę kierunku wiatru. Ma się on bardziej uaktywnić nocą ze środy na czwartek.

Wówczas mogą wystąpić lokalne burze i przelotne opady deszczu, przede wszystkim w dzielnicach południowych. Najchłodniej będzie na wybrzeżu – z powodu zmiany kierunku wiatru na północno-zachodni, odnotuje się maksymalnie 20-22 stopnie C. Nad resztą kraju nadal bardzo ciepło i gorąco w przedziale 27-30 stopni C.

Czwartek, 17 września 2020

W nocy ze środy na czwartek prognozuje się przejście przez Polskę chłodnego frontu atmosferycznego, który przyniesie przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w południowych dzielnicach kraju. W ciągu dnia, głównie do godzin południowych, opady będą możliwe jeszcze na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu.

Nad resztą kraju pogodnie, z umiarkowanym zachmurzeniem, tylko na północnym wschodzie w ciągu dnia rozwinie się konwekcja z przelotnymi opadami deszczu. Jednak zmianę pogody odczujemy przede wszystkim w temperaturach.

Potężny wyż znad Skandynawii ściągnie do Polski za frontem zimne powietrze i w związku z tym temperatura wyniesie w przedziale od 13-15 stopni C na północy do 16-18 stopni C w pozostałej części kraju. Odczucie zimna zwiększy umiarkowany, miejscami silniejszy wiatr wiejący z kierunków północnych.

Piątek, 18 września 2020

W piątek ponownie dostaniemy się pod wpływ wyżu, tym razem znad Skandynawii, dzięki któremu na niebie zacznie dominować błękit. Wyż ten skieruje się na południe, nad Bałtyk. Temperatury będą już jednak znacznie niższe i wyniosą od 13 do 16 stopni C, tylko na zachodzie kraju ma być ciut cieplej do 17-18 stopni C.

Weekend, 19-20 września 2020

Ostatni weekend astronomicznego lata zapowiada się słonecznie, ale dość chłodno, natomiast poranki będą wręcz zimne, ponieważ na znacznym obszarze kraju prognozuje się spadki temperatury poniżej 5 stopni C, a lokalnie przy gruncie może być 0 stopni C. Niewykluczone są też przymrozki.

W dzień zacznie się szybko ocieplać, a w niedzielę ponownie mamy zobaczyć na termometrach ponad 20 stopni C. Według dalszych prognoz pogody obejmujących swym zasięgiem 21-27 września, czeka nas silne ocieplenie przy znacznym skąpstwie opadowym. To niestety kiepska wiadomość dla grzybiarzy. ;((

OPTYCZNIE W NIEBO 14.09.2020r. – 20.09.2020r.

14.09.2020r. – godz. 08:54 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 4°22`,
17.09.2020r. – godz. 13:01 – faza Księżyca – nów.
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.