facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 14 paź, 2018
- brak komentarzy
Do piątku kontynuacja bardzo ciepłej pogody. W weekend zacznie się ochłodzenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 15.10.2018r. – 21.10.2018r.

Pogoda w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Chodząc w sobotę i niedzielę po wrocławskich parkach, tylko kolory liści i coraz krótszy dzień przypominają mi, że mamy październik a nie lipiec. Mamy wyjątkowo długi w tym roku okres ciepłej i suchej aury.

Niestety, porządnego deszczu jak nie było, tak nie ma. W prognozach na najbliższy tydzień też go nie widać. Pomimo tego, mamy na Dolnym Śląsku duży (punktowy) wysyp podgrzybków, które rosną wbrew ogromnemu niedoborowi opadów.

Mało kto wierzył, że grzyby pojawią się w większej ilości. Ja także byłem skrajnym pesymistą. A jednak – natura i las ponownie nas zaskoczyły. Teraz pozostaje pytanie – jak długo potrwa ten suchy wysyp? Na pewno jeszcze przez tydzień, a co dalej to zobaczymy.

W nadchodzącym tygodniu czeka na kontynuacja suchej, bardzo ciepłej i pogodnej aury. Od weekendu rozpocznie się ochłodzenie, ale opadów będzie niewiele lub w ogóle. Natomiast dużym zaskoczeniem może być ostatni tydzień października i kto wie, czy nie przeżyjemy wówczas “szoku” termicznego. Na razie jednak, korzystajmy z podziwiania gotycko-barokowego przepychu bogactwa kolorów złotej jesieni.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 15 października 2018
Nowy tydzień bez żadnych zmian w pogodzie. Będzie tak, jak w ostatnich dniach, czyli mnóstwo Słońca, na zachodzie trochę cirrusów dla urozmaicenia. Temperatury bardziej majowe niż październikowe. Odnotuje się od 18-19 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 21-23 stopni C w głębi kraju i do 24 stopni C na Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr w dalszym ciągu będzie umiarkowany, coraz bardziej zacznie skręcać na kierunku południowe.

Wtorek, 16 października 2018
Wtorkowy poranek zapowiada się zimny we wschodniej połowie Polski, gdzie temperatura spadnie poniżej 5 stopni C, ale na zachodzie i Pomorzu w dalszym ciągu będzie około 10 stopni C. W ciągu dnia zachmurzenie małe, tylko miejscami umiarkowane, jednak zdecydowanie będzie przeważać niemal bezchmurna pogoda. Słupki rtęci pokażą od 18-19 stopni C na północnym wschodzie, 20-22 stopnie C w głębi kraju, do 23-24 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr na zachodzie oraz od Małopolski po południową część Mazowsza słaby, poza tym umiarkowany, południowy.

Środa, 17 października 2018
Kontynuacja pogody z ostatniego tygodnia. Wszędzie bardzo słonecznie, a przy tym w większości kraju na termometrach od 21 do 23 stopni C; nieznacznie chłodniej lokalnie na wschodzie – około 20 stopni C. Najcieplej na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej – do 23-24 stopni C. Wiatr będzie jednak znacznie słabszy niż w ostatnich dniach, więc temperatura odczuwalna może być jeszcze wyższa od tej, którą wskażą termometry.

Czwartek, 18 października 2018
Czwartkowy poranek będzie chłodny ponieważ na przeważającym obszarze kraju zobaczymy od 2 do 6 stopni C. Lokalnie wystąpią też gęste mgły i zamglenia. Natomiast na wschodzie pojawią się przygruntowe przymrozki. W ciągu dnia, po ustąpieniu mgieł, w dalszym ciągu dużo Słońca; na wschodzie niemal bezchmurnie, na zachodzie pojawi się trochę chmur, ale nigdzie nie spadnie kropla deszczu. Na termometrach od 18-20 stopni C na północy i południowym wschodzie do 21-23 stopni C na pozostałym obszarze.

Piątek, 19 października 2018
Wyżowej dominacji ciąg dalszy. Poranek dość chłodny, w większości kraju jednak bez przymrozków, choć mgliście. W ciągu dnia, będą pojawiać się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia, ale nie w całym kraju. W regionach, w których pokaże się Słońce, temperatura osiągnie co najmniej 20 stopni C. Należy mieć na uwadze fakt, że słaby wiatr i nieco wilgoci, która spłynie wraz z powietrzem polarnomorskim, może sprawić, że niskie chmury mogą się utrzymywać dłużej lub wcale nie ustąpią, a wtedy temperatura wzrośnie maksymalnie do 10-12 stopni C. Największe prawdopodobieństwo takiego scenariusza wystąpi w województwach północnych.

Weekend, 20-21 października 2018
Koniec tygodnia przyniesie nam zmiany w pogodzie. Sobota będzie miejscami pochmurna z bardzo słabymi opadami deszczu lub mżawki. Zrobi się dużo chłodniej – od 10-12 stopni C na Pomorzu do 16-18 stopni C w Małopolsce, na Opolszczyźnie i Pogórzu Karpackim. W niedzielę także będzie pochmurno z przejaśnieniami, ale już nigdzie nie zobaczymy więcej niż 10-15 stopni C. Wedel obecnych prognoz, nowy tydzień przyniesie zupełną zmianę pogody. Zrobi się dużo chłodniej, wzrośnie prędkość wiatru, ale opady nadal będą bardzo małe.

OPTYCZNIE W NIEBO 15.10.2018r. – 21.10.2018r.

15.10.2018r. – godz. 04:40 – Koniunkcja Księżyc i Saturn odległości – 1°48`;

16.10.2018r. – godz. 20:01 – faza Księżyca – 1 kwadra;

21.10.2018r. – Maksimum meteorów z roju Orionidów (ZHR: 30).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.