facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 paź, 2018
- brak komentarzy
Do połowy tygodnia pogoda zmienna, środa z silniejszym wiatrem i opadami. Od czwartku coraz pogodniej i cieplej. Z rana liczne przymrozki. Prognoza pogody i optycznie w niebo 01.10.2018r. – 07.10.2018r.

Za nami silniejszy incydent wiatrowy na południu Polski, który miejscami przyniósł zniszczenia i szkody. Na szczęście porywy wiatru okazały się mniejsze na nizinach niż wynikało to z pierwszych prognoz. Mieliśmy też kilka nocy z przymrozkami, które – zwłaszcza w kotlinach górskich i tzw. “mrozowiskach” przyniosły temperatury do -6/-8 stopni. C Był to bardzo szybki przeskok z letnich temperatur do przedzimowych.

Rozpoczęty tydzień przyniesie w pierwszych dniach zmienną pogodę, przy czym opadów będzie nadal jak na lekarstwo, poza Polską północną, częściowo środkową i wschodnią, gdzie może padać nieco więcej, zwłaszcza w środę. Jeżeli sprawdzą się prognozy dwu-tygodniowe, to czeka nas silne umocnienie wyżów i mnóstwo słonecznej pogody. Czyli z jednej strony przyjemność, z drugiej “dobicie” grzybiarzy w zachodniej Polsce.

Poniedziałek, 1 października 2018
W poniedziałek w większości kraju powinno być słonecznie i sucho. Jednak na Pomorzu, zwłaszcza Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym Śląsku oraz na południowym wschodzie w ciągu dnia chmur zacznie powoli przybywać i zwłaszcza na krańcach zachodnich i północno-zachodnich mogą wystąpić niewielkie i symboliczne opady deszczu. Pod wieczór może również padać, ale tylko lokalnie w Małopolsce i na południu woj. śląskiego.

Najchłodniej będzie na Pomorzu Zachodnim – w przedziale 13-14 stopni C, a najcieplej na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu – od 18 do 20 stopni C. Nad resztą kraju odnotuje się od 15 stopni C na Warmii i Suwalszczyźnie do 16-17 stopni C w głębi kraju. Wiatr przeważnie będzie umiarkowany, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie, Pomorzu, a pod koniec dnia także w centrum, skręcający na północno-zachodni.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Wtorek, 2 października 2018
We wtorek zrobi się znacznie chłodniej; do godzin wczesno popołudniowych będziemy w zasięgu klina wyżowego, który prawie wszędzie przyniesie dość pogodne niebo z umiarkowanym zachmurzeniem kłębiastym i tylko lokalnie z przelotnymi opadami deszczu na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i także lokalnie na południowym wschodzie. Pod koniec dnia, na północnym zachodzie naszego kraju, ciśnienie zacznie spadać, wzrośnie zachmurzenie i pojawią się opady deszczu.

Wiatr w ciągu dnia umiarkowany, okresami silniejszy, zachodni i południowo-zachodni, natomiast pod koniec dnia, zwłaszcza na wybrzeżu, jego prędkość wzrośnie, w porywach nawet do 80 km/godz. Temperatury wyniosą od 9-10 stopni C na zachodzie i Pomorzu do 11-13 stopni C w pasie od Mazowsza i południowego Podlasia, przez Lubelszczyznę, po Górny Śląsk, Opolszczyznę i Małopolskę.

Środa, 3 października 2018
W środę Polska dostanie się pod wpływ niżu z centrum nad pograniczem Łotwy i Estonii. To oznacza wzrost prędkości wiatru, w wielu regionach porywy zachodniego i północno-zachodniego wiatru osiągną 60-70 km/godz., a nad morzem nawet 80 km/godz. Wystąpią też opady deszczu, zwłaszcza na północy, wschodzie oraz w centrum, gdzie lokalnie może padać mocniej. Możliwe są również punktowe burze z gradem. Najzimniej będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie 9-10 stopni C. Nad resztą kraju odnotuje się 12-14 stopni C, a najcieplej na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie – do 15 stopni C.

Czwartek, 4 października 2018
W czwartek rozpocznie się istotna zmiana pogody. Wyż od południa przyniesie nam poprawę pogody, ale temperatura pozostanie jeszcze dosyć niska – od 9-11 stopni C na wschodzie i północnym wschodzie do 13-15 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Na wschodzie, północy oraz w centrum, może od czasu mocniej wiać z północnego-zachodu i zachodu oraz możliwe są lokalne i przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie krupy śnieżnej.

Piątek, 5 października 2018
W piątek już w całym kraju będzie słonecznie i sucho. Będzie to prawdopodobnie wstęp do dłuższego okresu tego typu pogody. Po chłodnym poranku, z licznymi przymrozkami, dzień będzie cieplejszy – na zachodzie oraz na Śląsku i w Małopolsce nawet 18-19 stopni C, w głębi kraju 15-17 stopni C, nieco chłodniej na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz Lubelszczyźnie – do 14 stopni C.

Weekend, 6-7 października 2018
Koniec tygodnia, zwłaszcza sobota, zapowiada się pogodnie i bardzo ciepło jak na październik. Z południa znad Morza Śródziemnego przyjdzie ciepła masa powietrza, która w sobotę – na Śląsku i w Małopolsce – przyniesie wzrost temperatury nawet do 23-24, a lokalnie nawet 25 stopni C. W głębi kraju przeważnie od 18 do 22 stopni C, nieco chłodniej na północnym wschodzie – w przedziale 16-17 stopni C. Niedziela przyniesie nieco więcej chmur, ale opadów z nich będzie bardzo mało. Nadal będzie bardzo ciepło – na przeważającym obszarze kraju ponad 20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 01.10.2018r. – 07.10.2018r.

02.10.2018r. – godz. 11:45 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.