facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 lis, 2021
- brak komentarzy
Do środy powiew zimy, później mieszanka późnojesienno-wczesnozimowa. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.11.2021r. – 05.12.2021r.

Do środy powiew zimy, później mieszanka późnojesienno-wczesnozimowa.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.11.2021r. – 05.12.2021r.

Zima zaczęła pokazywać śnieżne pazurki. Po raz pierwszy w tym sezonie notuje się opady śniegu na większą skalę, które obejmują także wiele terenów nizinnych. Najpierw w piątek przeszedł śnieżny (a w ciepłym wycinku deszczowy) front nad południowymi, częściowo środkowymi i wschodnimi regionami kraju, a w niedzielę od rana pada mokry śnieg w pasie Polski południowo-zachodniej. Obecnie największe opady koncentrują się w Polsce centralnej.

Za to temperatury nie są zbyt niskie, przeważnie oscylują wokół lekko dodatnich lub ujemnych wartości, przez co śnieg jest bardzo mokry i ciężki, powodując wiele problemów komunikacyjnych oraz szkody w drzewostanach. Przed nadejściem pierwszych większych opadów śniegu nie obyło się na wielu portalach bez apokaliptycznych tytułów, np. “śnieżny armageddon”, “czeka nas kompletny paraliż” lub “zima totalnie wszystkich zaskoczy”. Litości…

W naszej strefie klimatycznej, nawet uwzględniając wyraźny i systematyczny wzrost średnich wartości temperatur na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, niskie temperatury i większe opady śniegu pod koniec listopada to coś tak oczywistego, że rozpatrywanie ich w kategoriach “armageddonu” jest absurdalne.

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogodowy kogel-mogel. Najpierw do końca listopada potrzyma lekka zima, miejscami jeszcze dosypie śniegu, a temperatury będą niskie, w nocy pojawią się przymrozki. Następnie czeka nas “wyścig” frontów, raz ciepłych, raz chłodnych, które przyniosą opady śniegu, deszczu i deszczu ze śniegiem oraz ocieplenia/ochłodzenia. Czyli sezon na chlapę, ciapę, błoto, chłód i wilgoć można uznać za otwarty.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 29 listopada 2021

Na początku nowego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia, który znajdzie się nad Białorusią. Związany z nim front okluzji przyniesie opady pod różną postacią. Przed południem nie powinno padać jeszcze na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w środkowej i południowej części Mazowsza. Poza tym na wybrzeżu i środkowym wschodzie będą występować opady deszczu, na Pojezierzu Pomorskim, Podlasiu i Roztoczu deszczu ze śniegiem, a poza tym głównie śnieg.

Po południu opady mają występować już w całym kraju, ale na zachodzie i południu kraju pojawią się przejaśnienia i wyjrzy Słońce. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum będzie padał śnieg, poza tym deszcz ze śniegiem, a na wybrzeżu głównie deszcz. Na termometrach odnotuje się od -1/0 stopni C na Śląsku oraz w regionach podgórskich i 1-2 stopni C na przeważającym obszarze naszego kraju do 3-4 stopni C na wybrzeżu. Początkowo na środkowym wschodzie kraju może być 5-6 stopni C, ale w ciągu dnia będzie się ochładzać. Wiatr umiarkowany, okresami silniejszy, co zwiększy odczucie chłodu, na ogół z kierunków północno-zachodnich.

Wtorek, 30 listopada 2021

Ostatni poranek listopada będzie mroźny, ponieważ prawie we wszystkich regionach naszego kraju odnotuje się ujemne temperatury na poziomie od -4 do -2 stopni C. Na wschodzie i południu mogą występować przelotnie opady śniegu. W miarę upływu dnia opady będą zanikać i pojawi się sporo przejaśnień. Natomiast na zachodzie i południu chmur będzie przybywać i pojawią się opady śniegu, na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz.

Będzie to wpływ kolejnego niżu znad zachodniego Bałtyku. Najchłodniej na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie oraz w centrum – na poziomie -1/0 stopni C, na zachodzie i południu 2-4 stopnie C. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i pod wieczór w centrum wzrastający do dość silnego, zachodni, skręcający na południowo-zachodni.

Środa, 1 grudnia 2021

W pierwszym dniu grudnia pogoda będzie przypominać późną jesień, ponieważ Polska dostanie się pod wpływ głębokiego niżu, który przyniesie opady. Na wschodzie i północnym wschodzie początkowo będzie to śnieg przechodzący w deszcz ze śniegiem i deszcz, a na pozostałym obszarze sam deszcz, gdyż za frontem napłynie zdecydowanie cieplejsze powietrze znad Atlantyku. Najchłodniej – około zera stopni C odnotuje się na Warmii i Mazurach,

Podlasiu i wschodzie Mazowsza, za to na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą od 3 do 6 stopni C, a najcieplej – na poziomie 7-9 stopni C będzie w województwach zachodnich. Wiatr chwilami dość silny i porywisty, w porywach do 60-65 km/godz., południowy i południowo-zachodni. W nocy z środy na czwartek na wybrzeżu pojawi się silny sztorm, wiatr może osiągać w porywach nawet 90-100 km/godz. Bardzo silny wiatr wystąpi też na północy. W związku z tym wystąpią szkody wiatrowe. 

Czwartek, 2 grudnia 2021

W czwartek czeka nas kontynuacja zmiennej i dynamicznej pogody. Z północy na południe będzie przemieszczał się kolejny front atmosferyczny, tym razem chłodny. Dlatego na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu w ciągu dnia zacznie się ochładzać, a padający deszcz zacznie przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. W tych regionach w ciągu dnia odnotuje się maksymalnie 2-3 stopnie C, jedynie na wybrzeżu będzie nieco cieplej. Poza tym temperatury będą kształtować się na poziomie od 5 do 8 stopni C i pojawią przejaśnienia oraz chwile ze Słońcem, a opady deszczu będą mieć wyłącznie przelotny charakter.

Piątek, 3 grudnia 2021

Za to w piątek w części kraju ponownie może pojawić się kilkucentymetrowa warstwa śniegu, który napada w nocy. W ciągu dnia przelotne opady śniegu prognozowane są lokalnie na wschodzie, nad resztą kraju swój wpływ zaznaczy klin wyżowy, który przyniesie więcej rozpogodzeń, ale zrobi się chłodno – na północnym wschodzie kraju ujemne temperatury mogą się utrzymywać przez cały dzień na poziomie -2/-3 stopni C. Poza tym odnotuje się od 0 stopni C na południu do 1-2 stopni C na przeważającym obszarze kraju i 3 stopni C na Pomorzu. Wiatr głównie z kierunków wschodnich, słaby i umiarkowany, na wschodzie nieco silniejszy.

Weekend, 4-5 grudnia 2021

Również przyszły weekend zapowiada się pod znakiem zmiennej i dynamicznej pogody. Im dalej na wschód tym będzie zimniej z opadami śniegu, a temperatury nawet w ciągu dnia pozostaną ujemne, od -1/-2 stopnia C na południowym-wschodzie do około -4/-5 stopni C na północnym-wschodzie. Na chwile ze Słońcem też będzie można liczyć. Za to na zachodzie kraju odnotuje się około 0 stopni C lub kilka stopni na plusie, opadów mniej, ale będą miały charakter mieszany, czyli deszcz ze śniegiem, miejscami sam śnieg lub deszcz. Niedziela ma być zimniejsza od soboty.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.11.2021r. – 05.12.2021r.

03.12.2021r. – godz. 01:45 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 0°39`;

04.12.2021r. – godz. 08:34 – całkowite Zaćmienie Słońca (Antarktyda);

04.12.2021r. – godz. 08:43 – faza Księżyca – nów;

04.12.2021r. – godz. 13:43 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 0°01`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.