facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 mar, 2021
- brak komentarzy
Do środy zimno (noce z mrozem). Następnie stopniowe ocieplenie, opady, a nawet pierwsze, wiosenne burze. Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.03.2021r. – 14.03.2021r.

Do środy zimno (noce z mrozem). Następnie stopniowe ocieplenie, opady, a nawet pierwsze, wiosenne burze.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.03.2021r. – 14.03.2021r.

Powiedzenie “w marcu jak w garncu” sprawdza się idealnie. Po ponownym, silniejszym akcencie wiosny, z wysokimi temperaturami i błękitem nieba, który miał miejsce w zeszłym tygodniu, rozpoczęło się ochłodzenie, które przeciągnie się jeszcze co najmniej do najbliższej środy, a na wschodzie kraju to właściwie cały tydzień będzie zimny/chłodny.

Takie ciepło, z jakim mieliśmy do czynienia pod koniec lutego, czy właśnie przez kilka dniu w minionym tygodniu, w tym na pewno nie wystąpi. Można stwierdzić, że czeka nas klasyczna pogoda dla drugiego tygodnia marca, czyli trochę Słońca i cieplejszych momentów, wahania temperatury, zmienność siły wiatru i mieszane opady (deszcz, śnieg, krupa śnieżna, a nawet grad).

Do środy (a na wschodzie Polski do czwartku) będziemy mieć mroźne noce, miejscami temperatura spadnie nawet do -10 stopni C lub jeszcze niżej. Za to w czwartek i piątek wystąpią korzystne warunki do rozwoju pierwszych, wiosennych burz. 

Taka marcowa zmienność pogodowa będzie nam towarzyszyć przez cały ten tydzień, a według dalszych prognoz, również i w trzecim tygodniu marca, przy czym wiosenne ciepło ma napierać do Polski coraz częściej i śmielej.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 8 marca 2021

W rozpoczętym tygodniu, w pierwszej części dnia na południu naszego kraju na pogodę będzie jeszcze oddziaływał przemieszczający się z północy na południe front atmosferyczny z opadami śniegu. Najdłużej, mniej więcej do wczesnego popołudnia będzie padać na południu Małopolski i Podkarpaciu. Opady nie będą jednak intensywne, średnio od 1 do 3 cm, jedynie wysoko w górach opady wyniosą około 5-7 cm.

Nad resztą kraju od rana zapowiada się słoneczna pogoda, ale w ciągu dnia, we wschodniej połowie kraju aż po centrum i Kujawy w dość niestabilnej, zimnej masie powietrza zaczną się wypiętrzać chmury kłębiaste, które przyniosą przelotne i krótko-trwające, ale dość intensywne opady i krupy śnieżnej, które jeszcze przed zachodem Słońca powinny stopniowo zanikać. Na Pomorzu Gdańskim konwekcja wystartowała najszybciej, bo już od godzin porannych.

W Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, a po południu także na Śląsku będzie więcej przejaśnień, a opady zanikną. Na termometrach zobaczymy od 0 st. C na Podlasiu i 2-3 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, w centrum po Lubelszczyznę, Małopolskę i Podkarpacie. Natomiast najcieplej, do 5 stopni C będzie tam, gdzie przeważać ma słoneczna pogoda, czyli na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie umiarkowany, na wschodzie, północy i w centrum chwilami silniejszy, potęgujący odczucie chłodu.

Wtorek, 9 marca 2021

W nocy z poniedziałku na wtorek praktycznie w całym kraju będzie pogodnie. Zaleganie arktycznej masy powietrza w połączeniu z bezchmurną aurą sprawi, że poranek będzie bardzo zimny. W północno-wschodniej części naszego kraju prognozuje się spadki temperatury do -10/-8 stopni, ale nawet w głębi kraju będzie przeważnie od -7 do -4 stopni C.

W ciągu dnia na niebie zobaczymy nieco więcej chmur piętra wysokiego i średniego, ale i tak ma przeważać błękit nieba z dużą ilością Słońca. Po zimnym poranku, w dzień będzie zaledwie kilka stopni na plusie. Na wschodzie, w Małopolsce oraz w centrum odnotuje się około 1-3 stopni C i to tylko w najcieplejszym okresie dnia, między 12 a 15. Trochę cieplej będzie na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, w przedziale 5-7 stopni C. Wiatr słaby, z północy, stopniowo zmieniający kierunek na południowo-zachodni i południowy.

Środa, 10 marca 2021

W środę nad ranem ponownie zobaczymy ujemne wartości na termometrach. Tym razem najzimniej będzie w regionach podgórskich, gdzie temperatura spadnie do około -10 stopni C. Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na południu oraz w centrum odnotuje się od -7 do -4 stopni C, na zachodzie i Pomorzu w przedziale -3/-1 stopień C.

W ciągu dnia będzie pogodnie i sucho, tylko w rejonie wybrzeża Gdańskiego, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu mogą wystąpić symboliczne i przelotne opady śniegu. W dzień rozpocznie się ocieplenie, głównie w zachodniej Polsce, gdzie odnotuje się około 8 stopni C.

Poza tym zobaczymy maksymalnie od 2-3 stopni na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach i Pomorzu Gdańskim do 4-5 stopni C w centrum, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, pod wieczór od zachodu skręcający na zachodni.

Czwartek, 11 marca 2021

Czwartkowy poranek będzie już bez mrozu na zachodzie naszego kraju, ale tam zacznie wzrastać zachmurzenie, a na Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim wystąpią opady deszczu. Poza tym będzie jeszcze pogodnie, z kilkustopniowym mrozem, ale lżejszym niż dobę wcześniej. Najzimniej, około -5 stopni C lub nieco poniżej będzie w dzielnicach wschodnich i w Małopolsce.

W ciągu dnia zaczniemy dostawać się pod wpływ głębokiego niżu znad Morza Północnego, z którym związany będzie ciepły front atmosferyczny, przemieszczający się z zachodu na wschód. Przyniesie on opady deszczu, tylko w regionach północnych, gdzie w czasie przechodzenia frontu będzie chłodniej, wystąpią opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Po południu na zachodzie zacznie się stopniowo przejaśniać, a opady będą głównie przelotne i mogą im towarzyszyć punktowe burze.

Na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu oraz 6-8 stopni C w centrum do 11-12 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr umiarkowany i dość silny, w rejonach podgórskich i w górach silny, na szczytach powyżej 100 km/godz., niżej 65-80 km/godz., południowo-zachodni.

Piątek, 12 marca 2021

W piątek, pogodę w Polsce będzie kształtował niż znad Bałtyku. Zaciągnie on wilgotne masy powietrza polarnomorskiego, w którym szybko będą się rozwijać chmury kłębiaste. Prawdopodobnie po raz pierwszy w tym sezonie wystąpi na tyle podwyższona chwiejność termodynamiczna (CAPE do 300-400 J/kg), która w połączeniu z dużym, pionowym gradientem temperatury, stworzy możliwość do formowania się licznych komórek burzowych.

Niektóre z nich przyniosą drobny grad i krupę śnieżną (z powodu obniżonej izotermy zera stopni) i silne porywy wiatru osiągające ponad 80 km/godz. Temperatura w ciągu dnia będzie oscylowała przeważnie w granicach od 7 do 9 stopni C, tylko w Małopolsce i Podkarpaciu cieplej, w przedziale 10-11 stopni C, ale silniej wiejący wiatr z południowego-zachodu i zachodu sprawi, że temperatura odczuwalna będzie niższa.

Weekend, 13-14 marca 2021

Przyszły weekend zapowiada się pod znakiem wilgotnej i dość ciepłej pogody. Polska w dalszym ciągu będzie w zachodniej strefowej cyrkulacji powietrza, która sprzyja tworzeniu się chmur z przelotnymi opadami deszczu. Temperatury będą się wahać w granicach od 7-9 stopni C w województwach wschodnich do 11-13 stopni C na zachodzie oraz południu naszego kraju. Wiatr będzie zmienny i dość często porywisty.

OPTYCZNIE W NIEBO 08.03.2021r. – 14.03.2021r.

10.03.2021r. – godz. 01:45 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 3°36`;

10.03.2021r. – godz. 18:58 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 3°54`;

11.03.2021r. – godz. 04:32 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 3°31`;

13.03.2021r. – godz. 04:29 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 3°33`;

13.03.2021r. – godz. 06:52 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°54`;

13.03.2021r. – godz. 11:22 – faza Księżyca – nów;

14.03.2021r. – godz. 05:08 – koniunkcja – Wenus i Neptun w odległości 0°22`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.