Aktualności Grzyby Las

Dolnośląski komentarz grzybowy. Cisza.

DOLNOŚLĄSKI KOMENTARZ GRZYBOWY

Cisza.

O północy rozpoczął się wrzesień, a w raz z nim, pochód rozpoczęła meteorologiczna jesień. Jest to pierwszy, najważniejszy dla grzybiarzy miesiąc w roku ponieważ to najczęściej w miesiącu wrześniu, następuje masowy wysyp grzybów w większości lasów Polski. Nie zawsze tak bywa, ale – statystycznie – najczęściej.

Postanowiłem wprowadzić na blogu nowy wątek, w związku z najważniejszym okresem dla grzybiarzy, publikując co najmniej raz w tygodniu dolnośląski komentarz grzybowy, obejmujący sytuację grzybową na terenie Dolnego Śląska. Wprowadzam też 5-cio stopniową skalę napięcia grzybowego, w zależności od tego, co się dzieje w lasach z grzybowego punktu widzenia. Codziennie monitoruję przebieg pogody w naszym województwie pod kątem temperatur i opadów oraz czytam wszelkie, dostępne doniesienia grzybiarzy z naszego województwa.

Na podstawie powyższego, skala napięcia grzybowego będzie następująca:

  1. CISZA, czyli brak grzybów;

  2. PIERWSZY STOPIEŃ NAPIĘCIA GRZYBOWEGO – to sytuacja, kiedy zaczynają napływać od grzybiarzy pierwsze informacje/zgłoszenia o pojawiających się nielicznie, przeważnie pojedynczych młodych grzybach;

  3. DRUGI STOPIEŃ NAPIĘCIA GRZYBOWEGO – to sytuacja, w której napływają informacje od grzybiarzy z danego regionu, o systematycznym zwiększaniu się ilości młodych grzybów;

  4. TRZECI STOPIEŃ NAPIĘCIA GRZYBOWEGO – to sytuacja, w której grzybiarze informują o dużej ilości wykluwających się młodych grzybów, oznaczających zbliżający się wysyp;

  5. ALARM GRZYBOWY – oznacza wysyp i przełączenie się na tryb natychmiastowego udania się do lasu. ;))

Oczywiście granice pomiędzy poszczególnymi stopniami mogą się bardzo szybko zacierać i zmieniać w trakcie pozytywnego lub negatywnego rozwoju sytuacji. Wtedy też, komentarze będą pojawiać się częściej. Może też być tak, że w jednym regionie będzie alarm grzybowy, a w drugim zaledwie pierwszy stopień napięcia grzybowego a nawet cisza. Wszystko będzie uzależnione od opadów i rozkładu temperatur w poszczególnych regionach. Dlatego każdy komentarz będzie wymagać bardziej szczegółowego omówienia.

Generalnie pomysł ma służyć pozytywnej zabawie i wzajemnemu nakręcaniu się na grzyby. ;)) Sam jestem ciekawy, jak to się ułoży i co z tego będzie wynikać. Warto śledzić doniesienia o grzybach na stronie Marka Snowarskiego ( www.grzyby.pl ), na portalu Wiesława Kamińskiego ( www.nagrzyby.pl ), a także na wielu grupach/społecznościach na Facebooku, w tym społeczności “Grzyby na Dolnym Śląsku”. Cegiełkę informacji dołożą pewnie też TV i radio.

Na dzień 1. września w całym województwie dolnośląskim panuje grzybowa cisza. Lasy wymęczone wielką suszą, wysuszone i smutne nie darzą grzybami. Pozytywnym rozpoczęciem września jest front, który wtargnął do nas od południa i którego nie przewidziały modele numeryczne, na podstawie których opracowywałem tygodniową prognozę pogody.

Front objął przede wszystkim zachodnią i południową część Dolnego Śląska. W ciągu dnia, wszedł on do województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Nie wszędzie przynosi on opady. W najbardziej mokrych miejscach, napadało po kilka milimetrów deszczu. Przykładowo, za ostatnie 6. godzin spadło:

  • w Zielonej Górze 4,6mm

  • w Tomaszowie Bolesławieckim 6,5mm

  • w Sulikowie 5,1mm

  • w Gryfowie Śląskim 5,2mm

  • w Szklarskiej Porębie 8,5mm

  • w Karpaczu 6,8mm

  • w Polanicy-Zdrój 1,5mm

Dane: IMGW

Są to ilości skrajnie małe w porównaniu do potrzeb lasów i grzybni. W ciągu najbliższej doby ma jeszcze trochę dopadać. Zupełnie inaczej jest we wschodnich i środkowych terenach Dolnego Śląska, gdzie nic nie padało, albo przysłowiowe “pięć minut”.

Pozostaje nam czekać na pomyślny rozwój sytuacji. Pomimo, że prognozy wieszczą na najbliższe dni suchą i słoneczną pogodę, ja nie przestaję odprawiać grzybowych egzorcyzmów, wbijając w laleczkę Voodoo szpilki (którą nazwałem “wyżową wredotą”), symbolizujące śmierć układów wyżowych i tym samym otwarcie drogi dla mokrych układów niskiego ciśnienia. ;))

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

3 KOMENTARZE

  1. Witaj Bracie Leśny:)
    Biorą pod uwagę moje ostatenie przed wyjazdem spostrzeżenia w lesie a przynajmniej nad jeziorami pozwoliłem sobie ogłosić zgodnie z Twoim opracowaniem pierwszy stopień napięcia grzybowego w lasach Zachodniego Pomorza.
    Serdecznie pozdrawiam:)
    Darz Grzyb!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.