facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 08 sty, 2023
- brak komentarzy
Dominacja cyrkulacji zachodniej z częstymi zmianami pogody i ciepłymi masami powietrza. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.01.2023r. – 15.01.2023r.

Dominacja cyrkulacji zachodniej z częstymi zmianami pogody i ciepłymi masami powietrza.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.01.2023r. – 15.01.2023r.

Nowy Rok i jednocześnie początek stycznia przyniósł nam w pogodzie wyjątkowo ciepłe masy powietrza, w związku z czym posypało się wiele krajowych i europejskich rekordów ciepła dla stycznia. Można stwierdzić, że zaskakujące, sylwestrowo-noworoczne ciepło, przeciągnęło się jeszcze na 2. stycznia.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Rozkład temperatur maksymalnych dla 2. stycznia, podobnie jak ten sylwestrowy i noworoczny wygląda kwietniowo… Legnica i Przemyśl notują 16,5 stopnia C, Głuchołazy 18 stopni C.

Po trzech dobach imponującej anomalii dodatniej temperatury spadają, ale wciąż znajdują się na poziomach znacznie powyżej średniej dla okresu porównawczego 1991-2020. We wschodniej części kraju anomalia dodatnia, miejscami przekracza aż 10 stopni!

W środkowej części tygodnia nadal przeważają znaczne anomalie dodatnie, jednak od północnego-wschodu zaczyna napływać zimne powietrze i daje się zauważyć wzrost kontrastu termicznego w naszym kraju.

W piątek i sobotę kontrast termiczny w Polsce znacznie się pogłębia. Na wschodzie Polski, częściowo w centrum i na północy panuje całodobowy mróz oraz sypie śnieg. W pozostałej części kraju dużo słonecznych chwil, zwłaszcza w sobotę i wczesno-wiosenne wartości na termometrach.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Znaczny kontrast termiczny w Polsce widać też na przykładzie rozkładu temperatur minimalnych w wybranych dniach. Jeszcze z 3 na 4 stycznia najzimniej było w Jeleniej Górze (-6,2 stopnia C – to m. in. wpływ rozpogodzeń i ukształtowania terenu), najcieplej w Kętrzynie (2,5 stopnia C), natomiast z 5 na 6 stycznia w Suwałkach odnotowano -9 stopni C, a w Nowym Sączu 3,6 stopnia C.

(3) WIATR I CIŚNIENIE

W tygodniu odnotowano również silniejszy incydent wiatrowy. Największe porywy wiatru – do 76 km/h wskazały stacje w Świnoujściu i Poznaniu. 

Dynamiczny przepływ powietrza poprzedzony był szybki spadkiem ciśnienia atmosferycznego, a następnie równie szybkim jego wzrostem. Największy dobowy skok ciśnienia zanotowano w Suwałkach i wyniósł on +26,1 hPa.

Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL, METEOMODEL.PL

(4) OPADY

I jeszcze kilka zdań o opadach w pierwszym tygodniu Nowego Roku. Poniedziałek i wtorek charakteryzowały się symbolicznymi opadami deszczu w dzielnicach zachodnich i północnych.

Najwięcej opadów odnotowano w dniach 4-5 stycznia. Na północy, częściowo w centrum, na wschodzie i w górach był to głównie śnieg, a w pozostałych regionach deszcz.

W piątek ponownie, w wyniku utrzymującego się kontrastu termicznego, w zależności od regionu notowano opady deszczu lub śniegu.

Sobota i niedziela przyniosły znacznie mniejsze sumy opadów, na dużym obszarze kraju w ogóle nie padało lub tylko symbolicznie.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

W nadchodzącym tygodniu dominować będzie ciepła, atlantycka cyrkulacja z częstymi zmianami pogody i wahaniami ciśnienia oraz opadami, między którymi nie zabraknie chwil ze Słońcem. Mroźnej i śnieżnej zimy na terenie całego kraju w prognozach na 7-10 dni nie widać.

Poniedziałek, 9 stycznia 2023

Sytuacja baryczna na początku nowego tygodnia będzie następująca. Nad archipelagiem Wysp Owczych w dalszym ciągu będzie stacjonował głęboki i rozległy niż, pod wpływem którego będzie znaczny obszar Europy. Z tym niżem związany jest front atmosferyczny, który zaznaczy swoją obecność od dzielnic zachodnich i będzie wędrował w głąb kraju. Z południa w dalszym ciągu będą napływać ciepłe masy powietrza polarnomorskiego.

Na początku dnia nie prognozuje się jeszcze opadów, jednak na północy i zachodzie Polski zachmurzenie będzie duże. Na pozostałym obszarze – zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w centrum, na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce oraz na Podkarpaciu nie zabraknie chwil ze Słońcem. Przed południem opady deszczu spodziewane są na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim, a bliżej południa także na Dolnym Śląsku i zachodzie Wielkopolski.

W drugiej części dnia rozpada się również na wybrzeżu środkowym, w Wielkopolsce, na Kujawach, w centrum, na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz w Górach Świętokrzyskich, a pod wieczór również na Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim. We wschodniej Polsce oraz w Małopolsce nie powinno jeszcze padać, jednak zachmurzenie zacznie wzrastać. Za to na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz na zachodzie i południu Wielkopolski, w miarę wędrowania frontu na wschód – opady zaczną zanikać i pojawią się przejaśnienia, a lokalnie większe rozpogodzenia.

Temperatura maksymalna wyniesie od 2 stopni C na Suwalszczyźnie oraz 3-4 stopni C w pozostałej części Podlasia, na Warmii i Mazurach, Pojezierzu Pomorskim, północy i zachodzie Wielkopolski, do 5-6 stopni C na Dolnym Śląsku, wybrzeżu, krańcach zachodnich, we wschodniej Wielkopolsce, na Żuławach i Kujawach oraz 8-10 stopni C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w centrum, Górach Świętokrzyskich i na południu Wielkopolski. Lokalnie na południu może być jeszcze o 1-2 stopnie C cieplej. Wiatr na zachodzie słaby, poza tym umiarkowany, na Opolszczyźnie i południowym wschodzie również silniejszy, południowo-wschodni i południowy, na zachodzie skręcający na południowo-zachodni.

Wtorek, 10 stycznia 2023

We wtorek Polska zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego, którego ośrodek będzie znajdować się nad Półwyspem Iberyjskim i północno-zachodnią Afryką. Na wschodzie oraz południowym wschodzie wpływ na pogodę będzie miał jeszcze front chłodny, który na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i we wschodniej i południowej Małopolsce przez większość dnia przyniesie opady deszczu, a na Podhalu i w górach śniegu. Na pozostałym obszarze będą pojawiać się przejaśnienia i rozpogodzenia, jednak na zachodzie oraz w centrum mogą występować przelotne opady deszczu.

Na termometrach prognozuje się od 1-2 stopni C na południowych krańcach Małopolski i woj. podkarpackiego, 3-4 stopnie C będą na Podkarpaciu i krańcach północno-wschodnich, 5-6 stopni C odnotuje się w głębi kraju, do 7 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr na wschodzie oraz Warmii i Mazurach słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, północno-zachodni i zachodni, na krańcach wschodnich przejściowo południowo-wschodni.

Środa, 11 stycznia 2023

Środowy poranek zapowiada się z przymrozkami na południu, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Mazowszu i Podlasiu, gdzie odnotuje się od -3 do -1 stopnia C, a lokalnie w regionach podgórskich może być o kilka stopni mniej. Na Pomorzu i zachodzie zachmurzenie wzrośnie do dużego i wystąpią opady deszczu, ponieważ nad te regiony zacznie oddziaływać ciepły front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego.

Przed południem na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej, a po południu i wieczorem w rejonie Zatoki Gdańskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku będzie padał deszcz, chwilami nawet intensywnie. Na pozostałym obszarze będzie sporo chmur piętra wysokiego i średniego, ale można liczyć również na przejaśnienia. Najwięcej rozpogodzeń wystąpi na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu.

Na termometrach odnotuje się 2-3 stopnie C na Podlasiu, Mazurach i północy Mazowsza, 4-5 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii, w pozostałej części Mazowsza, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i centrum, 7-8 stopni C na wybrzeżu środkowym, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 9-10 stopni C na zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, na północy, Opolszczyźnie i Pogórzu Sudeckim chwilami porywisty, z kierunków południowych.

Czwartek, 12 stycznia 2023

W czwartek front atmosferyczny przemieści się na wschód. Opady deszczu, a lokalnie deszczu ze śniegiem będą pojawiały się na Warmii i Mazurach, częściowo Podlasiu, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, a pod koniec dnia również na Podkarpaciu (na południu województw małopolskiego i śląskiego oraz w górach będzie sypał śnieg). Na zachodzie oraz na krańcach wschodnich można liczyć na chwile ze Słońcem i tam wystąpi najmniejsza szansa na opady.

Na termometrach prognozuje się od 2-3 stopni C w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Podlasiu (chłodniej będzie w Bieszczadach i na Podhalu), 4-5 stopni C w głębi kraju, do 6-7 stopni C na Pomorzu i 8-9 stopni C na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu, Pogórzu Sudeckim i Bieszczadach silniejszy, południowo-zachodni.

Piątek, 13 stycznia 2023

W piątek nad Szkocję od strony Atlantyku dotrze kolejny ośrodek niżowy, który przyniesie nam sporo opadów, ale jednocześnie z południowego-zachodu napłyną cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego. Opady obejmą przede wszystkim regiony północnej, zachodniej i środkowej Polski, natomiast na wschodzie, w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku nie powinno padać i tam można liczyć na przejaśnienia oraz rozpogodzenia.

Na termometrach odnotuje się od 2-4 stopni C na Podlasiu i północy oraz wschodzie Mazowsza, 4-6 stopni C będzie w głębi kraju, do 8-10 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku oraz 11-12 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku. O poranku w wielu regionach mogą wystąpić przymrozki. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z zachodu i południowego-zachodu.

Weekend, 14-15 stycznia 2023

Koniec tygodnia nie przyniesie istotnej zmiany pogody. Silna cyrkulacja zachodnia nie ustąpi, a to oznacza, że Polska, jak i przeważająca część Europy będzie pod wpływem atlantyckich niżów, które przyniosą kolejne porcje opadów deszczu, silniejsze podmuchy wiatru, ale również ciepłe masy powietrza z temperaturami na poziomie od 5-6 stopni C na wschodzie i północy do 10 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku i w Małopolsce.

OPTYCZNIE W NIEBO 09.01.2023r. – 15.01.2023r.

15.01.2023r. – godz. 03:13 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.