Aktualności Pogoda

Dominacja cyrkulacji zachodniej z dość silnymi i silnymi podmuchami wiatru, opadami i przewagą zachmurzenia, ale w chłodniejszych masach powietrza. Weekend pogodniejszy. Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.02.2022r. – 27.02.2022r.

Dominacja cyrkulacji zachodniej z dość silnymi i silnymi podmuchami wiatru, opadami i przewagą zachmurzenia, ale w chłodniejszych masach powietrza. Weekend pogodniejszy.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 21.02.2022r. – 27.02.2022r.

Hurtowa produkcja głębokich układów niskiego ciśnienia przez Atlantyk trwa w najlepsze. To, co wydarzyło się podczas mijającego tygodnia w pogodzie, będzie bliżej omówione w odrębnym wpisie. Kto wie, czy układ, który przeszedł w czwartek, nie będzie ostatecznie zakwalifikowany jako derecho (silna, rozległa i długotrwała burza wiatrowa). Należy jeszcze poczekać na spłynięcie i analizę wszystkich danych.

Pewne jest to, że układ ten wygenerował co najmniej 7-8 trąb powietrznych. Do tego notowano liczne wyładowania atmosferyczne, zarówno doziemne, jak i te między chmurami (poziome). Drugi układ, który rozrabiał w sobotę, również przyniósł arsenał dynamicznych zjawisk, zwłaszcza na północy i zachodzie kraju. Niestety, atlantyckie “wiatraki” spowodowały mnóstwo strat materialnych oraz powaliły w Polsce i innych krajach Europy tysiące drzew. Są też ofiary śmiertelne.

Chyba każdy zadaje sobie pytanie – kiedy pogoda wreszcie się wywieje na dobre i przyniesie względny spokój na kilka tygodni? W najbliższym tygodniu na pewno nie, zwłaszcza w pierwszej połowie, którą ponownie zdominują fronty atmosferyczne od zuchwale panoszących się niżów. Do tego zrobi się chłodniej i w wielu miejscach sypnie śniegiem. Jednak nie będzie to oznaczać przebudzenia się zimy, a jedynie jej delikatne muśnięcia, tak na pożegnanie, bo przecież marzec mamy już za pasem, a więc zima nie będzie w nim zbyt mile widziana, może poza terenami górskimi, na których “śnieżna madam”, zawsze panuje dłużej w stosunku do terenów nizinnych.

Pojawiają się też tezy, sugerujące, że zimowe burze i wichury są wstępem do jeszcze większych nawałnic w porze letniej. Są to błędne założenia. Obecna aura, w żadnym stopniu nie jest wyznacznikiem trendu pogodowego na następne miesiące. Zasadniczy sezon burzowy, obejmujący miesiące kwiecień-wrzesień możemy mieć bardzo słaby, w normie lub ponad normę. Możemy też doświadczyć silnej suszy i upałów lub wilgotnego lata/jesieni. Póki co, wiatru mamy po uszy i przydałoby się trochę spokoju i normalności w nadchodzących tygodniach.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 21 lutego 2022

Na początku ostatniego tygodnia lutego, wpływ na pogodę w Polsce będzie miał niż, którego centrum znajdzie się około południa w rejonie Sztokholmu, a następnie, w godzinach popołudniowych i wieczornych wejdzie nad Bałtyk, w rejon Gotlandii. Przed południem wystąpią opady deszczu, miejscami dość obfite na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Podkarpaciu, gdyż tam będą zalegać chmury frontu chłodnego. Nad resztą kraju za frontem zacznie się przejaśniać i rozpogadzać.

Jednak wskutek zwiększonego pionowego gradientu temperatury i rozwoju chmur kłębiastych, niewykluczone są przelotne opady deszczu. Ze względu na obniżoną izotermę 0 stopni do 1 000 m n.p.m., oprócz opadów deszczu, możliwe są również opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Na przejaśnienia też można liczy, zwłaszcza w pasie od Zatoki Gdańskiej i Warmii po Kujawy, centrum, Wielkopolskę aż po Śląsk. Na termometrach odnotuje się od 4-5 stopni C na Pomorzu i Ziemi Lubuskiej do 6-8 stopni C na przeważającym obszarze kraju.

Najcieplej, do 9 stopni C odnotuje się lokalnie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr chwilami będzie dość silny i porywisty. W województwach północnych, zachodnich, południowych i centralnych porywy wiatru mogą wynieść 70-75 km/godz. Jednak podczas opadów konwekcyjnych i układów linowych, które również mogą powstać, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju, pojedyncze porywy mogą dochodzić do 90 km/godz. Będzie wiało z zachodu i południowego-zachodu.

Wtorek, 22 lutego 2022

We wtorek lekkie oblicze zimy przypomni o sobie na terenie Polski północnej, głównie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu, gdyż tam prognozuje się opady śniegu, którego może spaść do kilku centymetrów. Będzie on mokry i ciężki. Temperatura spadnie w tych regionach do poziomu -2/0 stopni C. W ciągu dnia temperatury w tych regionach będą się kształtowały na podobnym poziomie, ponieważ nad północne dzielnice Polski spłynie zimniejsze powietrze znad Skandynawii. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie będzie około 0-1 stopnia C i tam również należy spodziewać się tam opadów śniegu.

W Małopolsce i na Podkarpaciu opady nie powinny występować, a na niebie mają dominować dłuższe chwile ze Słońcem. Natomiast w pozostałych regionach kraju będą występować opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W drugiej połowie dnia pogoda stanie się bardziej dynamiczna, przede wszystkim na południu kraju, gdzie będzie występować sporo przelotnych opadów deszczu, śniegu oraz deszczu ze śniegiem, a lokalnie mogą pojawić się burze.

Za to na Pomorzu, zwłaszcza Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz w centrum pogoda szybko zacznie się stabilizować, a opady zanikną. Wtorkowe południe najcieplejsze będzie na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu – na poziomie 4-6 stopni C, w centrum odnotuje się maksymalnie 2-3 stopnie C. Ponownie w całym kraju będzie dokuczał silniejszy wiatr z północnego-zachodu, który w porywach będzie osiągał przeważnie 50-60 km/godz., a na wybrzeżu i w rejonie Zatoki Gdańskiej do 70-75 km/godz.

Środa, 23 lutego 2022

W nocy z wtorku na środę nad zachodnie obszary kraju wejdzie kolejny front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu. Jednak w godzinach porannych, kiedy front dotrze do Pomorza Gdańskiego, Kujaw, Polski centralnej, wschodniej Wielkopolski, Górnego Śląska i Małopolski, opady deszczu zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W województwach wschodnich i na Warmii poranek upłynie z mrozem na poziomie do -4/-2 stopni C, w głębi kraju będzie około 0 stopni C, a na zachodzie najcieplej – od 3 do 5 stopni C.

W ciągu dnia najzimniej będzie w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w dzielnicach wschodnich – na poziomie 0/2 stopni C, tylko na Podkarpaciu cieplej, 3-4 stopnie C przy opadach mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem. Nad resztą Polski cieplej – od 4 do 6 stopni, z przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Ponownie możliwe są lokalne burze.

Nadal będzie dość mocno wiał wiatr. Na południu, w centrum i na zachodzie porywy osiągną do 60-65 km/godz., a lokalnie na Dolnym Śląsku nawet do 75 km/godz. Tutaj wiatr będzie wiał z zachodu i północnego-zachodu. Natomiast na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz wschodzie i północy Mazowsza, wiatr będzie przeważnie słaby, z kierunków południowych i południowo-wschodnich.

Czwartek, 24 lutego 2022

W czwartek na nasz kraj zacznie wpływać strefa podwyższonego ciśnienia od wyżu znad Rosji i Białorusi, dzięki czemu będzie dużo przejaśnień i rozpogodzeń. Nigdzie nie powinno też padać. Poranek na większym obszarze Polski z niewielkim mrozem na poziomie od -5 do -2 stopni C, tylko lokalnie w regionach podgórskich będzie nieco mroźniej.

W ciągu dnia odnotuje się od 0-1 stopnia C na Suwalszczyźnie, 2-3 stopni C na Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 4-5 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, w centrum i na Pomorzu Gdańskim do 6-8 stopni C w województwach zachodnich. Wiatr z południa i południowego-wschodu, na wschodzie i w Małopolsce słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, na północnym zachodzie wzrastający do dość silnego.

Piątek, 25 lutego 2022

W piątek nad Polską będzie przechodził mało aktywny front atmosferyczny z opadami deszczu, a na północnym wschodzie również deszczu ze śniegiem. Jednak w miarę upływu dnia od zachodu będą postępować przejaśnienia, a opady zaczną zanikać. Na Podlasiu będzie najchłodniej – na poziomie 2-3 stopni C, 4-6 stopni C odnotuje się w głębi kraju, a najcieplej – do 7-8 stopni C prognozuje się na Podkarpaciu oraz w regionach zachodnich i nad samym morzem. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Weekend, 26-27 lutego 2022

Ciekawie zapowiada się przyszły weekend, ponieważ w pobliżu Polski zacznie rozbudowywać się wyż, który przyniesie dużą ilość pogodnego nieba, ale zaciągnie chłodne masy powietrza. W sobotni dzień na termometrach odnotuje się od 2-3 stopni C w województwach wschodnich i w Małopolsce, gdzie jeszcze będą występować opady śniegu do 5-6 stopni C na pogodnym zachodzie.

W nocy również będzie pogodne, przez co wystąpią większe spadki temperatury, w regionach podgórskich nawet do -10 stopni C, a w głębi kraju od -7 do -3 stopni C. Natomiast na początku marca prognozuje się szybkie ocieplenie. Tym samym meteorologiczna zima 2021/2022 przejdzie do historii, w większości kraju jako ciepła i mało śnieżna na tle średnich wieloletnich, ale za to bardzo wietrzna.

OPTYCZNIE W NIEBO 21.02.2022r. – 27.02.2022r.

23.02.2022r. – godz. 23:34 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

27.02.2022r. – godz. 11:06 – koniunkcja – Księżyc i Mars w odległości 3°29`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.