facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 gru, 2020
- brak komentarzy
Dominacja pochmurnej i ciepłej jak na grudzień pogody z małą ilością opadów i słabym/umiarkowanym wiatrem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.12.2020r. – 20.12.2020r.

Dominacja pochmurnej i ciepłej jak na grudzień pogody z małą ilością opadów i słabym/umiarkowanym wiatrem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 14.12.2020r. – 20.12.2020r.

 

Zbliża się połowa grudnia, a zima cały czas waha się. Rozpakować walizki, czy nie? W mijającym tygodniu, trochę postraszyła wschodnie i środkowe regiony kraju, aby ponownie wycofać się za wschodnią granicę. Cały czas ścierają się cieplejsze masy powietrza z zachodu i południa z zimniejszymi na wschodzie, które panoszą się w silnym wyżu. Jak na razie, ta przepychanka potrwa nadal.

W nadchodzącym tygodniu Polska nadal będzie się znajdować pomiędzy niżami nacierającymi znad Atlantyku i wielocentrycznym antycyklonem, czyli systemem wyżów euroazjatyckich. Wyż ukraińsko-rosyjski, przy współdziałaniu niżów atlantyckich utworzy tunel pompujący ciepłe jak na grudzień masy powietrza z południa i południowego-zachodu.

Według wyliczeń modeli numerycznych, przez cały tydzień będziemy mieli w pogodzie pewnego rodzaju stabilizację, którą będzie charakteryzować mała ilość opadów, słaby, chwilami umiarkowany wiatr i “zgnilizna”, czyli przewaga pochmurnego nieba. Wzmocni ona odczucie ponurości pogodowej w najkrótszych dniach w roku.

A jak z pogodą na Święta? Scenariusze są różne. Według jednych – pogodowa i bezśnieżna “bylejakość” pobędzie z nami przez wszystkie świąteczne dni. Niektóre modele prognozują jednak większy napór zimniejszego powietrza, które przyniesie trochę zimy z opadami śniegu i to od Wigilii. Jeszcze inne prognozy dają szansę zimie na Święta “pół na pół”, czyli cześć Świąt pogodowo zgniłych, a część zimowych. Za tydzień powinno być już wszystko jasne.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 14 grudnia 2020

W nowym tygodniu, po szarym, burym i ponurym weekendzie, przejaśnień powinno być więcej, czyli jest szansa na dłuższe chwile z błękitem nieba i Słońcem. Powodem tego będzie napłynięcie z południa bardziej suchej masy powietrza. W związku z tym na Śląsku, w Małopolsce, w centrum, na południu Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej oraz lokalnie na północy pojawi się więcej pogodnych chwil.

Na południowym zachodzie ma być najpogodniej i najcieplej, do 8 stopni C. Niskie chmury i mgły będą utrzymywać się nadal na wschodzie, Kujawach, Pojezierzu Pomorskim i północnym zachodzie i w tych regionach będzie najchłodniej – około zera stopni C lub nieznacznie powyżej. Poza tym odnotuje się od 3 do 6 stopni C. Wiatr przeważnie słaby, tylko na zachodzie i w centrum umiarkowany, południowy.

Wtorek, 15 grudnia 2020

We wtorek o poranku utworzą się liczne mgły, zamglenia i niskie chmury stratus, które w wielu regionach będą nam towarzyszyć przez cały dzień. Większe szanse na przejaśnienia i słoneczne chwile prognozuje się na południu i zachodzie, dzięki czemu temperatura wzrośnie tam do przedziału 5-7 stopni C, ale w regionach południowych-wschodnich, gdzie również miejscami będzie można liczyć na przejaśnienia, na termometrach odnotuje się podobne wartości.

W pozostałych regionach kraju, w których chmury zdominują niebo będzie zimno, maksymalnie do 2-4 stopni C, a na północnym wschodzie jeszcze zimniej – około 0 stopni C. O poranku na wschodzie, południu i w centrum temperatura spadnie poniżej zera i odnotuje się kilkustopniowy mróz. Wiatr południowo-wschodni, przeważnie umiarkowany.

Środa, 16 grudnia 2020

Nocą z wtorku na środę od zachodu napłynie nad Polskę mało aktywny front od niżu, który przyniesie niewielkie opady deszczu i mżawki. Zaraz za nim szybko rozbuduje się kolejna strefa podwyższonego ciśnienia, a z zachodu napłynie cieplejsze powietrze.

W ciągu dnia na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie wystąpią przejaśnienia i wyjrzy Słońce, temperatura maksymalna wyniesie od 7 do 9 stopni C, a lokalnie w rejonie Słubic 10 stopni C. Im dalej na wschód, tym więcej chmur i mogą jeszcze występować opady, głownie deszczu, a temperatura wyniesie od 1-2 stopni C na Podlasiu do 4-6 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 17 grudnia 2020

W czwartek dostaniemy się pod wpływ wyżu, który przyniesie nam dużo pogodnego nieba w regionach zachodnich, południowych i środkowych. Inaczej będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, gdzie nadal dominować będą niskie chmury, całkowite zachmurzenie, mgły, a temperatura wzrośnie maksymalnie do 2-4 stopni C. W regionach pogodnych cieplej, do 5-7, a miejscami do 8 stopni C. Wiatr słaby z południa i południowego-zachodu.

Piątek, 18 grudnia 2020

Piątkowy poranek zapowiada się mglisty, z niskimi chmurami na wschodzie i częściowo na południu, dlatego tam będzie najchłodniej w przedziale 2-3 stopni C. Nad resztą kraju jest szansa na przejaśnienia i rozpogodzenia, dzięki czemu wyjrzy Słońce, a temperatura wzrośnie do 5-8 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Weekend, 19-20 grudnia 2020

Ostatni, przedświąteczny weekend jawi się w pogodzie jako ciepły, ale pochmurny, z licznymi mgłami. W ciągu dnia temperatury znacznie będą przekraczać 0 stopni C, nawet noce w wielu regionach nie przyniosą ujemnych wartości na termometrach.

Modele prognozują praktycznie identyczny typ pogody w sobotę i niedzielę. Na większe zmiany w pogodzie jest szansa przed Świętami, ale szczegóły będą znane (i pewne) dopiero za tydzień. 

OPTYCZNIE W NIEBO 14.12.2020r. – 20.12.2020r.

13/14.12.2020r. – maksimum meteorów z roju Geminidów (ZHR:120);

14.12.2020r. – godz. 17:18 – faza Księżyca – nów;

17.12.2020r. – godz. 06:36 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 2°54`;

17.12.2020r. – godz. 07:28 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°02`;

17.12.2020r. – godz. 17:20 – koniunkcja Saturn i Jowisz – w “pobliżu” Księżyc;

20.12.2020r. – godz. 17:20 – koniunkcja Saturn i Jowisz.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.