facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 wrz, 2018
- 4 komentarze
Dominacja suchej i ciepłej, miejscami wręcz gorącej pogody. Opadów nadal niewspółmiernie mało do potrzeb. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.09.2018r. – 16.09.2018r.

Dzisiaj na początek garść informacji o pożarach w lasach minionego lata, obejmującego miesiące czerwiec, lipiec i sierpień. To było rekordowe lato pod względem pożarów lasów w Polsce, głównie z powodu utrzymujących się wysokich temperatur i braku opadów; między czerwcem a sierpniem wybuchło 3,5 tys. pożarów.

„Podczas tegorocznego lata strażacy gasili również pożary lasów i pożary upraw w rolnictwie. W ubiegłym roku w tym okresie doszło do ok. 8,7 tys. pożarów. Trzeba jednak przyznać, że tamto lato było dość wilgotne, inaczej jest w tym roku. Do tej pory w całej Polsce doszło do ponad 7,1 tys. pożarów, natomiast w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia powstało aż 3539 pożarów lasów – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

Dodał, że najwięcej pożarów lasów miało miejsce w województwach: mazowieckim (892 pożary), wielkopolskim (335) i lubuskim (325). Z kolei pożarów upraw w okresie letnim było ponad 8,3 tys. Najwięcej w województwach: dolnośląskim (1208 pożarów), mazowieckim (1094) i wielkopolskim (844). Wskutek tych pożarów zginęło 9 osób, a 95 zostało rannych.

Źródło: PAP

Powyżej: rozkład anomalii temperatury w sierpniu 2018 w Europie i na świecie. Źródło: Copernicus/ECMWF.

I jeszcze kilka zdań o sierpniu 2018 roku w Europie. Napisano o tym na METEOMODELU: “Jak donosi serwis copernicus.eu, sierpień 2018 był w Europie najcieplejszym sierpniem w historii obserwacji (w skali całego kontynentu). Anomalia temperatury wyniosła +1.6°C (okres referencyjny 1981-2010) – dotychczas rekordowy sierpień 2010 pobity został o 0.2°C. Wyniki te oparte są o reanalizę ERA Interim.

Tegoroczny sierpień przyniósł dodatnie anomalie temperatury niemal na całym kontynencie. Wyjątkiem były tu południowe Włochy, północna część Wysp Brytyjskich, Islandia i część Norwegii.

Źródło i więcej na ten temat: https://meteomodel.pl/BLOG/najcieplejszy-sierpien-w-europie/

Czas spojrzeć na prognozę pogody na najbliższy tydzień. Lato w tym roku jest w kompletnym transie. Ciągła dominacja układów wysokiego ciśnienia, bardzo skąpe w opady fronty atmosferyczne i destrukcyjna susza tworzą mieszankę, która dla zachodniej części kraju jest wyjątkowo długa i niszczy coraz więcej drzew. Niestety, końca tej patowej sytuacji meteorologicznej nie widać… Przeciwieństwem jest większa część Polski wschodniej, w której obecnie ma miejsce wspaniały wysyp grzybów.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 10 września 2018
W nowym tygodniu pozostaniemy w strefie podwyższonego ciśnienia, która zapewni nam dużo pogodnego nieba, miejscami będzie zupełnie bezchmurnie, a do tego zrobi się bardzo ciepło – od 21-23 stopni C na Żuławach, Mazowszu, w centrum, Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu, do 24-26 stopni C w regionach zachodnich oraz na Opolszczyźnie.

Przelotne opady deszczu mogą wystąpić po południu na wschodzie. Pod koniec dnia zwiększy się zachmurzenie i miejscami przelotnie popada niewielki deszcz na Pomorzu Zachodnim i częściowo na Ziemi Lubuskiej. Od Podlasia po Dolny Śląsk wiatr słaby, poza tym umiarkowany, a silniejszy na Podkarpaciu. Na zachodzie i Pomorzu będzie wiać z południowego-zachodu i zachodu, poza tym z północy i północnego-zachodu.

Wtorek, 11 września 2018
We wtorek swój wpływ może zaznaczyć ciepły front atmosferyczny, który przyniesie wzrost zachmurzenia, w szczególności w województwach północnych i zachodnich, gdzie miejscami wystąpią niewielkie i przelotne opady deszczu. Na Pomorzu, w Wielkopolsce – za sprawą zachmurzenia – może być nie więcej niż 20 stopni C. Im dalej na południe, tym nie tylko więcej Słońca i mniejsza szansa na deszcz, ale także dużo cieplej. Na Mazowszu, Warmii i Mazurach, Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu prognozuje się 24-26 stopni C. Wiatr słaby z kierunków zachodnich.

Środa, 12 września 2018
W środę pełnia lata… Praktycznie w całym kraju mnóstwo Słońca ponieważ będziemy w zasięgu wyżu z południa, który zagwarantuje prawie wszędzie bezchmurne niebo i bardzo wysokie temperatury. Na wybrzeżu, gdzie zachmurzenie w ciągu dnia zacznie rosnąć, prognozuje się około 20 stopni C. Nad resztą kraju od 26 do 28 stopni C. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Opolszczyźnie, w Małopolsce i Ziemi Łódzkiej, gdzie temperatura może osiągnąć nawet 29-30 stopni C. Bardzo ciepła będzie także noc z wtorku na środę, gdzie na zachodzie i północy kraju nie będzie mniej niż 15-16 stopni C.

Czwartek, 13 września 2018
Pogoda zacznie się nieco zmieniać. W województwach północnych – na Pomorzu, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza, Podlasiu, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce wzrośnie zachmurzenie i wystąpią opady deszczu. Na ten moment nie widać dużych sum tych opadów. Temperatury sięgną tam 18-20 stopni C. Im dalej na południe, tym cieplej i pogodniej. Na Śląsku, w Małopolsce, na południu Mazowsza, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie powyżej 25 stopni C, podobnie na południowym wschodzie. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany.

Piątek, 14 września 2018
W piątek na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i częściowo na Lubelszczyźnie, gdzie temperatura wzrośnie nawet do 27-29 stopni C, przez większą część dnia będzie słonecznie i dopiero po południu mogą wystąpić burze, które lokalnie będą mieć gwałtowny przebieg. Nad resztą kraju będzie chłodniej i zwłaszcza w pasie dzielnic centralnych wystąpią opady deszczu. Na północy więcej Słońca, ale poranek chłodny, w dzień około 20 stopni C.

Weekend, 15-16 września 2018
W sobotę prognozuje się w całym kraju niewielkie ochłodzenie. Na termometrach zobaczymy na ogół od 18 do 22 stopni C przy przewadze słonecznej pogody. Niedziela już cieplejsza i jeszcze bardziej pogodna. Jedynie poranki mogą przynieść spadki poniżej 10 stopni C i lokalnie mogą tworzyć się dosyć gęste mgły. Po weekendzie prognozuje się ponowne ocieplenie i dominację słonecznej, wyżowej pogody. Tym samym grzybiarze w najbardziej wysuszonych rejonach kraju, będą mieć kolejny powód do przygotowywania ceremonii pogrzebu, tegorocznego – beznadziejnego sezonu… Najdalsze prognozy pogody, przewidują tak wredną pogodę aż do połowy października.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.09.2018r. – 16.09.2018r.

14.09.2018r. – godz. 06:33 – Koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 4°11`;

16.09.2018r. – godz. 01:15 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • serec //10 wrz 2018

  Dzień dobry,
  gratulacje, świetnie za świetnie prowadzony blog, od 2012 roku z zapartym tchem czytam Twoje komentarze na stronie grzyby.pl a tutaj mam o wiele więcej informacji ;-).
  Teraz wpadłem na chwilę, jak znajdę więcej czasu to napiszę więcej o sytuacji w moich stronach (Puszcza Kozienicka – kolorowo nie jest). Życzę żeby te wszystkie modele numeryczne wyłożyły się (ja lubię śledzić GFS i jak na razie 10-dniowe meteogramy pokrywają się z Twoją prognozą, niestety).

  • Paweł Lenart //11 wrz 2018

   Darz Grzyb! 😉
   Bardzo mi miło, dziękuję za wspaniałe słowa i motywację do dalszego blogowania. Ciszę się, że piękno przyrody przyciąga ludzi.
   Serdecznie pozdrawiam! 😉

 • wojek //10 wrz 2018

  Witaj Paweł
  No niech my tylko dorwiemy tego Szuwarka, obwiesia jednego nie wyjdzie całą zimę z suszarni to go nauczy rozumu na przyszłość, będzie tutaj deszczu nam żałował.
  Serdecznie pozdrawiam

  • Paweł Lenart //11 wrz 2018

   Szuwarek może odkupić swoją winę tylko scenariuszem podobnym w październiku 2016 roku. W przeciwnym razie na ruszt z nim i do pieca! 😉