facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 sie, 2020
- brak komentarzy
Dominacja wyżowej i gorącej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.08.2020r. – 16.08.2020r.

Dominacja wyżowej i gorącej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.08.2020r. – 16.08.2020r.

Lato rozkręciło się nam na dobre. Wprawdzie początek mijającego tygodnia przyniósł znaczne załamanie pogody, dzięki czemu na zachodzie i częściowo na południu kraju odnotowano duże sumy opadów, to od środy, lato w wersji suchej i gorącej śmiało rozpoczęło marsz przez nasz kraj.

Temperatury ostro poszybowały w górę, przez co odnotowano najcieplejsze wartości na termometrach od początku roku, m.in. w okolicach Słubic, gdzie termometry wskazały na wysokości klatki meteorologicznej 35 stopni C.

O ile prognozy pogody z zeszłego tygodnia, wskazywały na możliwość wystąpienia silnych opadów deszczu w połowie miesiąca, o tyle obecnie, prognozy te zostały mocno skorygowane na rzecz dominacji suchej i gorącej wersji lata.

Sierpień na przestrzeni ostatnich lat dość często przynosi nam przewagę suchej i ciepłej/gorącej pogody i wszystko wskazuje na to, że w tym roku też taki będzie, a opady, które wystąpiły w pierwszych dniach tego miesiąca były najobfitsze, jeżeli chodzi o ósmy miesiąc w roku.

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Na początku nowego tygodnia Polska wciąż będzie pod wpływem wyżu znad Bałtyku, który przyniesie nam dużo pogodnego nieba i wysokie temperatury. Zrobi się upalnie. W ciągu dnia, w związku z wysoką energią chwiejności termodynamicznej, zaczną rozwijać się chmury kłębiaste, które w wielu regionach przyniosą przelotne opady deszczu oraz burze.

Burze wystąpią wyłącznie punktowo, ale mogą być dość intensywne i wydajne elektrycznie, z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i miejscami drobnym gradem. Najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest nad samym morzem oraz w centrum. Temperatury wyniosą od 23-25 stopni C nad samym morzem do 27-29 stopni C nad resztą kraju. Najwyższe temperatury prognozuje się na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce – w przedziale 30-32 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni, w czasie burz silniejszy.

Wtorek, 11 sierpnia 2020

We wtorek pogodnie i bez opadów będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu – w tych regionach z północnego-wschodu zacznie spływać nieco chłodniejsza, ale i bardziej sucha masa powietrza.Temperatury wyniosą tam od 20-22 stopni C nad samym morzem do 24-26 stopni C w głębi woj. pomorskiego, na Warmii i Suwalszczyźnie. Nad resztą Polski nadal gorąco do 27-29 stopni C, a na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Śląsku upalnie – w przedziale 30-32 stopni C.

Jednak w ciągu dnia prognozuje się rozwój chmur kłębiastych, z których wystąpią przelotne opady deszczu i burze, ale będą to zjawiska wyłącznie punktowe. W czasie burz prognozuje się ulewy do 30 mm wody na metr kwadratowy oraz grad i silniejszy wiatr do 80 km/h. Poza tym wiatr będzie umiarkowany z północnego-wschodu.

Środa, 12 sierpnia 2020

W środę na pogodę w Polsce będzie miał wpływ rozległy wyż, który obejmie region od Arktyki przez Skandynawię aż po Polskę i północne Niemcy. W związku z tym nad regiony północne i wschodnie spłynie chłodniejsze powietrze, ale praktycznie w całej Polsce – poza regionami górskimi – zanikną burze i Słońce zdominuje pogodę.

Temperatury wyniosą od około 20 stopni C nad morzem do 21-23 stopni C na Warmii i Mazurach, w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na Podlasiu. Natomiast nad resztą Polski nadal będzie bardzo ciepło lub gorąco – na przeważającym obszarze odnotuje się od 25 do 28 stopni C, na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku najcieplej – do 30-32 stopni C. Wiatr północny i północno-wschodni, umiarkowany.

Czwartek, 13 sierpnia 2020

W czwartek czeka nas kontynuacja letniej pogody. Będzie sucho, słonecznie i gorąco. Orzeźwienie przyniosą poranki, ponieważ na przeważającym obszarze kraju temperatura spadnie do 12-15 stopni C, a na północnym wschodzie nawet do 7-8 stopni C. Cieplejsze noce wystąpią na krańcach zachodnich, w przedziale 17-18 stopni C.

W ciągu dnia odnotuje się od 21-23 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, na Lubelszczyźnie oraz Roztoczu do 25-28 stopni C od Podkarpacia i wschodniej Małopolski przez Góry Świętokrzyskie, centrum, Kujawy po środkowe wybrzeże. Najcieplej, w przedziale 29-32 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Śląsku. Wiatr zacznie skręcać na wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 14 sierpnia 2020

W piątkowy poranek należy spodziewać się niskich temperatur w regionach wschodnich, gdzie odnotuje się poniżej 10 stopni C. Im dalej na zachód, tym cieplej. W ciągu dnia prognozuje się od 26-27 stopni C na północnym wschodzie i 28-30 stopni C w głębi kraju do 31-33, a lokalnie nawet 34-35 stopni C na zachodzie. W godzinach popołudniowych i wieczornych od zachodu zacznie zbliżać się znad Niemiec front atmosferyczny, który przyniesie przelotne opady deszczu i burze, które miejscami mogą być gwałtowne.

Weekend, 15-16 sierpnia 2020

Prognoza pogody na przyszły weekend wskazuje na kontynuację słonecznej, suchej i gorącej pogody. Wcześniejsze prognozy pogody, które przewidywały prawdopodobieństwo wystąpienia silnych opadów deszczu około połowy sierpnia, anulowały ten scenariusz. Zatem opady deszczu i burze mają wystąpić wyłącznie na krańcach zachodnich i południowych, a nad resztą Polski ma być pogodnie i sucho.

Temperatury w całym kraju wysokie od 27-29 stopni C na wschodzie do 30-32 stopni C na zachodzie. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym tygodniu, na znacznej powierzchni kraju nie odnotuje się żadnych opadów, co przy wysokich wartościach na termometrach spowoduje, że gwałtownie wzrośnie zagrożenie pożarowe w lasach.  Obecne prognozy pogody, obejmujące swoim zasięgiem horyzontalnym trzecią dekadę sierpnia, na razie nie prognozują zmiany obecnego układu pogody.

OPTYCZNIE W NIEBO 10.08.2020r. – 16.08.2020r.

11.08.2020r. – godz. 18:47 – faza Księżyca – ostatnia kwadra,

11/12.08.2020r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów

12/13.08.2020r. – maksimum meteorów z roju Perseidów (ZHR: ~100!)

13/14.08.2020r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów

15.08.2020r. – godz. 15:27 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 4°00`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.