facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 maj, 2022
- brak komentarzy
Dość zmienna pogoda, z przelotnymi opadami deszczu, a na południu kraju również z burzami. Niektóre noce zimne, lokalnie z przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.05.2022r. – 08.05.2022r.

Dość zmienna pogoda, z przelotnymi opadami deszczu, a na południu kraju również z burzami. Niektóre noce zimne, lokalnie z przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.05.2022r. – 08.05.2022r.

Początek mijającego tygodnia i końcówka poprzedniego przyniosły większe opady deszczu, ale nie wszędzie. Najwięcej milimetrów cennej deszczówki spadło w południowo-zachodnich regionach kraju, południowych i południowo-wschodnich. Najmniej, a miejscami w ogóle nie padało w całej Polsce północnej. 

Mimo chłodniejszego kwietnia, wiosna nabiera rozpędu, wszystko kwitnie, pachnie i przepięknie się zieleni. Najbardziej zaawansowana wegetacja ma miejsce na zachodzie i południu, najwolniejsza jest na wschodzie i miejscami na północy z uwagi na niższe temperatury. 

Najbliższy tydzień zacznie się całkiem przyjemną wiosenną pogodą, na pewno lepszą, niż wynikało to z prognoz zeszłotygodniowych. Prognozowane ochłodzenie opóźni się do środy i nie będzie aż tak głębokie, jak to pierwotnie wyglądało w odsłonach modeli.

Natomiast wciąż pod znakiem zapytania pozostają prognozy dotyczące zdecydowanego napływu ciepłych mas powietrza, które przyniosą temperatury oscylujące wokół 25-27 stopni C. Z każdym tygodniem prawdopodobieństwo ich wystąpienia znacznie wzrasta. Tymczasem w kalendarzu rozpoczął się maj, a więc czas, aby oficjalnie rozpocząć Tour De Las & Grzyb 2022. ;))

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

Poniedziałek, 2 maja 2022

Na początku nowego tygodnia, na większości obszarów Polski pogodę będzie kształtować strefa podwyższonego ciśnienia związana z wyżem umiejscowionym nad południową częścią Morza Północnego. W związku z tym na zachodzie, północy oraz w dzielnicach centralnych, przeważać będzie spokojna pogoda, a chmury, które się rozwiną w godzinach popołudniowych, nie przyniosą opadów.

Inaczej będzie na Śląsku, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz miejscami na wschodzie Mazowsza, gdzie w środowisku podwyższonej chwiejności atmosfery, będą rozwijać się chmury kłębiaste, które mogą przynieść przelotne opady deszczu i lokalne burze, zwłaszcza w regionach podgórskich i w górach. Największe prawdopodobieństwo burz wystąpi na Podhalu i Tatrach. Podczas ich trwania, oprócz ulewnego deszczu możliwy jest także drobny grad i silniejszy wiatr.

Najchłodniej będzie nad samym morzem, gdzie za sprawą wiatru znad Bałtyku odnotuje się tylko 9-12 stopni C. W głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie prognozuje się od 14 do 15 stopni C, a nad resztą Polski 17-19 stopni C. Lokalnie na południowym wschodzie będzie cieplej do 20 stopni C. Wiatr w północnej części kraju będzie umiarkowany, z północy i północnego-zachodu, poza tym przeważnie słaby, jedynie podczas burz nieco silniejszy, z kierunków zmieniających się.

Wtorek, 3 maja 2022

We wtorek ponownie na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej (do 400-500 J/kg), pojawiać się będą, przede wszystkim w godzinach popołudniowych i wczesno wieczornych, przelotne opady deszczu i burze, których ilość może być większa niż w poniedziałek. Chmur przybędzie również na Pomorzu, Warmii, Mazurach oraz na Podlasiu, gdzie z północy dotrze chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Białego. W związku z tym w tych regionach również mogą wystąpić opady deszczu.

Pogodnie i sucho będzie w pasie dzielnic centralnych – od Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej, przez Wielkopolskę, centrum po środkowy wschód naszego kraju. Po przejściu frontu na północy zrobi się chłodno – nad samym morzem odnotuje się 8-9 stopni C. W głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu będzie w przedziale 11-13 stopni C. Poza tym słupki rtęci wskażą od 15-17 stopni C w dzielnicach Polski środkowej do 18-20 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu oraz lokalnie na Pomorzu Zachodnim. Wiatr umiarkowany, w czasie burz silniejszy, północno-zachodni.

Środa, 4 maja 2022

W środę będziemy pod wpływem wyżu, który znajdzie się nad południowym Bałtykiem. Układ ten sprowadzi zdecydowanie chłodniejsze powietrze, zwłaszcza do północnych dzielnic naszego kraju. Nad ranem na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza mogą wystąpić przymrozki i to nawet na wysokości 2 metrów, gdzie odnotuje się od -2 do 0 stopni C.

Na południu i zachodzie kraju, ze względu na większe zachmurzenie, będzie cieplej – na poziomie 7-9 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od 11-12 stopni C na północnym wschodzie i 13-15 stopni C na Pomorzu, Kujawach, w centrum, Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 16-18 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce. Wiatr na zachodzie oraz w centrum słaby, poza tym umiarkowany, wschodni i północno-wschodni.

Czwartek, 5 maja 2022

W czwartek ponownie należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i burz w południowych, a niewykluczone, że również w centralnych i północno-wschodnich regionach naszego. W tym dniu nad Polską będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny, który nie dotrze jeszcze do wschodnich krańców Polski. Natomiast na zachodzie i północnym zachodzie prognozuje się sporo pogodnego nieba.

Tam opady będą przelotne, o słabym natężeniu i nie wszędzie wstąpią. Na termometrach odnotuje się od 14-15 stopni C na północnym wschodzie (tylko na wybrzeżu zachodnim i środkowym 10-12 stopni C) i 17-18 stopni C na Pomorzu do 19-21 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, na zachodzie i Pomorzu skręcający na północno-zachodni.

Piątek, 6 maja 2022

W piątek na wschodzie Polski odchodzący front atmosferyczny przyniesie jeszcze opady deszczu. Jednak od zachodu szybko zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Na termometrach odnotuje się od 8-10 stopni C miejscami na Podlasiu i 11-13 stopni C na Pomorzu do 15-18 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr północno-zachodni, na ogół umiarkowany.

Weekend, 7-8 maja 2022

Koniec tygodnia przyniesie dość istotne zmiany w sytuacji barycznej. Nad Skandynawię od Atlantyku dotrze kolejny niż, natomiast związany z nim front atmosferyczny przyniesie w sobotę przelotne opady deszczu i burze, zwłaszcza w województwach północnych i zachodnich. Będzie ciepło, z temperaturami oscylującymi na poziomie od 15-17 stopni C na północy kraju do 19-21 stopni C w głębi kraju i 22 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Niedziela, po przejściu frontu, ma być nieco chłodniejsza, ale za to z przewagą pogodnego nieba.

OPTYCZNIE W NIEBO 02.05.2022r. – 08.05.2022r.

05.05.2022r. – godz. 09:21 – Uran w złączeniu ze Słońcem;

05/06.05.2022r. – maksimum meteorów z roju eta Akwarydy (ZHR: 60).

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.